Göreli kat ötelemesi yüksek

Çelik tasarım hakkında sorular, görüşler, öneriler

Göreli kat ötelemesi yüksek

Mesajgönderen mahir58 » 22 May 2020, 15:25

Merhaba. Ekte sağlık ocağı olacak bir yapının çelik projesini ekledim. Göreli kat ötelemesini yüksek hatası alıyorum. Kesitleri büyüttüm ama sorunu çözemedim. Kolon ve kirişler için IPE profilleri kullandım. Duvar içerisinde kalmasını istiyorlar kolonların. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. İyi çalışmalar..
Eklentiler
deneme.cde
(757.11 KiB) 39 kere indirildi
mahir58
 
Mesajlar: 13
Kayıt: 24 Kas 2014, 13:56
Konum:

Re: GÖRELİ KAT ÖTELEMESİ YÜKSEK!

Mesajgönderen nurgulkaya » 22 May 2020, 15:41

Merhaba;

Öncelikle taşıyıcı sistem tipinize karar veriniz. Her iki yönde de moment aktaran çerçeve kullanacaksanız, kolonların zayıf eksenine bağlanan tek kayma levhalı birleşimleri kullanamazsınız. Buraya başlık levhalı bulonlu birleşim girmeniz gerekir. Her iki yönde moment aktaran olur bu şekilde. Ya da kolonların zayıf eksenlerinin olduğu bölgelerde düşey çaprazlar kullanmanız gerekir.

Aynı zamanda tüm kolonlarınız aynı yöne çalışıyor, bazılarının güçlü yönünü değiştiriniz. Bu şekilde yapı tek yönde güçlü.

Aynı zamanda kolon kesitlerini ipe kullanmak uygun değildir. HEB profillerden gidiniz. Kesitleriniz yeterli değil zaten, görelinin kurtarması o yüzden pek mümkün değil. Yukarıda belirttiğim değişiklikleri yapıp ardından profilleri yükseltiniz. Önce çelik elemanların yeterli gelmesi gerekiyor, ardından göreli kat ötelemesini kontrol edersiniz.
Kullanıcı avatarı
nurgulkaya
 
Mesajlar: 820
Kayıt: 02 Mar 2014, 18:28
Konum:

Re: GÖRELİ KAT ÖTELEMESİ YÜKSEK!

Mesajgönderen mahir58 » 22 May 2020, 15:51

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Bu yapıyı bu şekilde başka bir programda çözüldüğü söylendi. Bu şekilde sıkıntı çıkmamış. Başka programda kurtarıp idede çözememe durumumuz olamaz değil mi?
mahir58
 
Mesajlar: 13
Kayıt: 24 Kas 2014, 13:56
Konum:

Re: GÖRELİ KAT ÖTELEMESİ YÜKSEK!

Mesajgönderen nurgulkaya » 22 May 2020, 17:39

ideCAD ile hatalı modelinizi düzeltirseniz ideCAD ile de kurtarır. Ayrıca iki program karşılaştırılırken , birebir parametreler aynı mı , tasarım yönetmeliği aynı ve deprem yönetmeliği hangi ölçüde uygulanmış kontrol edilmesi gerekir. Diğer program datasını isteyip bize gönderirseniz karşılaştırma yapabilirsiniz. Takıldığınız yerde yardımcı oluruz iki model karılaştırmasında. Ancak muhtemelen diğer programda eski bir yönetmelik ile çözüm yapılmıştır.
Kullanıcı avatarı
nurgulkaya
 
Mesajlar: 820
Kayıt: 02 Mar 2014, 18:28
Konum:

Re: GÖRELİ KAT ÖTELEMESİ YÜKSEK!

Mesajgönderen 2m proje » 22 May 2020, 17:42

Merhaba;

Nurgül hanım projenizdeki hatalarınıza ana hatlarıyla değinmiş ancak konuyu detaylandırmak gerekirse:

1- Taşıyıcı sistem tipi moment aktaran çerçeve seçilmiş olmasına rağmen tüm kolon kiriş bağlantılarınız mafsallı. Bu durumu Nurgül hanımın tariflediği bağlantıları kullanarak sağlaya bilirsiniz. Sadece hesap yapacaksanız hiç bağlantı tariflemeyiniz.
2- Kolon mesnetlerinizin tamamı mafsallı tanımlanmış. Sistemi çapraz kullanmadan çözmek istiyorsanız mesnet bağlantınız moment aktaran bağlantı olmalıdır. Bunu programda bulonların yerleşimini kolon dışında kalacak şekilde seçerek sağlayabilirsiniz. Sadece hesap yapacaksanız hiç bağlantı tariflemeyiniz.

uç serbestlikleri.JPG
uç serbestlikleri.JPG (63.61 KiB) 682 kere görüntülendi


3- Çelik kolonlarınızın bazıları bodrum kattaki betonarme kolonlara bazıları çelik kolonlardan daha dar olan betonarme perdelere bazıları da döşeme üzerine mesnetlenmiş olarak gözükmekte bu durum analiz modelinizde tutarsızlıklara ve hatalara sebep olacağı gibi gerçekte de uygulanamaz bir durumdur. Düzeltmek için tüm çelik kolonlarınızın altına plakalarınızın oturabileceği boyutlarda betonarme kolonlar tanımlayınız.

mesnet.JPG
mesnet.JPG (79.7 KiB) 682 kere görüntülendi


4- IPE kesitler genellikle S275 malzeme kalitesine sahiptir, malzeme kalitenizi gözden geçiriniz.
5- Diğer programda çözüldü dediğiniz modelle yük ve geometrik kriterlerin %100 aynı olduğunu kontrol ediniz.
6- Diğer programda göreli kat ötelemesi kontrollerinin yapılıp yapılmadığından, yapıldı ise TBDY2018'e göre yapıldığından emin olunuz. Çünkü mevcut modeliniz düzenlemelerden sonra 2007 yönetmeliğine göre göreli kat ötelemesi şartlarını sağlamakta.

Diğer programdaki modeli incelemeden yorum yapmak doğru olmaz ancak, sizin modeliniz için Nurgül hanımın önerilerine katılıyorum.
Kendi projelerimizde Sap2000 ile yaptığımız kontrollerde %100'e yakın mertebelerde aynı sonuçları elde etmekteyiz.
Dolayısıyla her iki modelde aynı geometrik ölçülerde ve analiz seçenekleri ile oluşturulduysa farklılık olmaması gerekir, bu konuda genelde yapılan hata modellerin %100 aynı olmaması ve aynı analiz opsiyonlarının kullanılmamasıdır.

sizin gönderdiğiniz model analiz edildiğinde gördüğünüz gibi göreli kat ötelemeleriniz anormal değerlerde
ilk model.JPG
ilk model.JPG (31.9 KiB) 682 kere görüntülendi


Tüm kolon kiriş bağlantıları silinip, kolon mesnetleri ankastre hale getirildikten sonraki göreli kat ötelemesi değerleriniz makul görünüyor.
ikinci model.JPG
ikinci model.JPG (34.23 KiB) 682 kere görüntülendi


Kolon-Kiriş bağlantısı ve mesnet bağlantısı düzenlendikten sonra modelinizdeki kesit yetersizliklerinin neredeyse tamamı ortadan kalkıyor.
Örnek bağlantıları da ekran alıntısında görebilirsiniz:
olması gereken.JPG
olması gereken.JPG (83.89 KiB) 682 kere görüntülendi


Saygılarımla.
Kullanıcı avatarı
2m proje
 
Mesajlar: 320
Kayıt: 10 Eki 2008, 15:52
Konum:


Dön Çelik Tasarım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir