Aşıklar Dayanım ve Sehim Kontrolü Sorunu

Merhaba değerli meslektaşlarım,
idecad i yeni kullanmaya başladım. Bir fabrika yapısında , Aşıklarda sorunla karşılaşıyorum. Çatı eğimi %30, 16.7 derece. Soğuk haddelenmiş C profilini (25cm yükseklik,9.7 cm genişlik,3mm kalınlık) aşık kesiti olarak seçtim. Dayanım ve sehim açısından birçok aşık kurtarmıyor. G+ 0.5S kombinasyonuyla sehim hesabını elle hesap yaptığımda veya farklı bir programla hesap yapıldığında aşıklarda sorun görünmüyor. Örnek olarak Ipe200 profilini de aynı şekilde farklı programla denediğimde yine sorun çıkmıyor. Ama İdecad de dayanım ve sehim açısından kurtarmayan kesitler hala mevcut oluyor. Aşıkları tanımlarken yanlış yapmış olabilir miyim? Mesela K katsayısı 2 olarak görünüyor. Aşık bağlantılarında 1 olması gerekmez mi? Programın doğru şekilde hesapladığına emin olamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler dilerim.

Dosya Boyutu büyük olduğu için alttaki linke dosyayı yükledim.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba;

Aşıkları tüm kesişimlerden birleştir komutu ile birleştirmenizi bu sayede gerber kirişi mantığının olumlu etkisinden faydalanmanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde sehim sorununu aşabilir ancak dayanım da majör yön için hala sıkıntı yaşamaktasınız. Geçtiğiniz açıklık ve yükler nedeniyle bu dayanım değerleri normal görünüyor.
Elle hesapta hangi kombinasyonu kullandınız ve program analiz sonuçları ile karşılaştırdınız mı? Programa göre 1.2G+1.6S+0.5Q için sorun yaşamaktasınız. Sogukhadde profilin gövde kalınlığı daha yüksek olan bir kesitini kullanmanızı tavsiye ederiz.

Diğer programlarda hangi yönetmeliğe göre kontrol yapmaktasınız, diğer programda yer alan proje geometri, yük, yönetmelik bilgileri aynı mı kontrol etmek gerekir. Birde tabi eğimden kaynaklı gelen yükler eğimden etkilenecektir. Diğer program datasını görmeden de neden iki farklı sonuç olduğunu size söylememiz mümkün değildir.

Aşağıdaki dosyada projenizdeki aşıkları birleştirdik ve ofset mesafesini düzenledik.

Ekli dosyalar

• Şablon Proje_v101018.ide10
    33.1 MB · Görüntüleme: 50
Geri