Çok Parçalı Basınç Çubuğu

MustafaAkın20

Etkin Üye
Merhaba,

Çok parçalı basınç çubuğu denemesi yaptımda. Çift U dan oluşan ve plakalarla birbirine bağlanan kolon tasarımı yaptım. Ötelemeler yüksek olunca takıldığım bir konu oldu. Şöyleki ekte ayrıca modellediğim 3 tip kolon var. iki tanesi manuel plaka tanımlayarak, 3. ise yapma kolon oluştur komutu ile yaptığım kolon. İlk ikisinin deplasmanı 3 mm civarındayken yapma kolon makrosuyla oluşturduğum kolon deplasmanı 33 mm. Sap2000 de modellediğimde 1 ve 2. kolon tipindeki deplasmanı elde ediyorum. Yapma kolon ile ilgili atladığım birşey mi var?

İkinci sorum ise ilk kolonda plakaları yaptığım kaynak tipini, makro içindeki biçim kısmını kaldırdığımda (ki istediğim tip bu), mesnetsiz kiriş uyarısı veriyor. 2. kolonda kaynak makrosunda biçim kaldırılmadığında mesnetlenme ile ilgili hata almıyorum.

Yanıtlarınızı bekliyorum. İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• Kolon.ide10
    2.8 MB · Görüntüleme: 34
Merhaba;

Çok parçalı basınç çubuğunda elemanları çelik kiriş ile girmeniz daha uygundur. Yapma kolon birleşimi girdiğinizde program birleşimdeki elemanları analizde LTB hesabında kullanmaz. SAP2000' de de kiriş girdiniz muhtemelen bu nedenle sonuçlar aynı gelmiştir. Modellediğiniz ilk kolon arasında kiriş ile girilmiş olanı kullanınız.

İyi Çalışmalar.

Cevabınız için teşekkürler,

Sap2000 de kiriş olarak girdim. Peki plakaların kaynakla birleşiminde bahsettiğim "mesnetlenmemiş kiriş" sorunu için yorumunuz nedir? Son olarak farklı kolon olduğu için tek bir taban plakası giremiyorum (yapma kolon yaptığımda tek taban levhası tanımlanabiliyor). Ayrı ayrı taban plakası tanımlamak mı gerekir? Teşekkürler

Görselde açıklama mevcuttur. Birleşimi tanımlamanız hatalı, düzeldiğinde sorun kalmayacaktır.
Kolon ayağı birleşimi iki kolon birden seçip girilemez. Çizimlerde müdahale ediniz.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    57.8 KB · Görüntüleme: 212
Geri