velidogan07

Yeni Üye
1- İdecad çelik makas detaylarını makasta çizim komutu altında göremiyorum karşıma sadece anted çıkıyor. Başka nerden görebilirim. Tüm çelik konstrüksiyon detaylarını çizimlerini eklememe rağmen görünmüyor.
2- Konut çatı çizimleri yaparken tdy 2018 sihirbazında hangi taşıyıcı sistemi seçmeliyim.? Örneğin betonarme bir binanın üzerine çelik konstrüksiyon çatı ekledim.çizimde hem çelik hem betonarme var.ana taşıyıcı betonarme fakat çatıyı çelikle çözmem gerekmez mi?
3- İdecad betonarme çizim i bitirdim. idecad çelik de de çatı çizimini bitirdim. betonarme çizimin üzerine çelik çizimi nasıl ekleyebilirim. neden böyle bişeye ihtiyacınız oldu diye sorarsanız bilgisayarım i7 işlemcili olmasına rağmen kasmalar yaşandı .idecad de kapanmalar meydana geldi o sebeple.

Re: BETONARME BİNAYA ÇELİK ÇATI

Merhaba;

1- Projenizde hiç aks mevcut değil. Çizimler için düşey görüntüler için aks gerekir. Aks eklediğinizde çizimleriniz detaylı şekilde oluşturulmaktadır.
2- Tavsiyemiz çelik çatı için taşıyıcı sistemi ve R seçimlerini yapıp analiz edip, tasarımı tamamlamanız olur. Ardından betonarme katlar için projeyi farklı kaydedip betonarmeye uygun R seçimi yapıp analiz ediniz çelik elemanlara dokunmayınız betonarmenin tasarımını tamamlayınız. Çelik ve betonarme raporları bu iki farklı projeden alıp birleştiriniz.
3- Çizimi eklemekten kastınız modelleri birleştirmek ise bilgisayarınızın kasması değişmeyecektir ve birleştiremeyeceksinizdir diye düşünüyorum ancak çeliği dosyadan kopyala komutu ile kopyalayıp, ardından betonarme projede dosyadan yapıştır komutu ile alabilirsiniz. Bunu yaparken projeleri bir yere daha kaydedin yedek için. Bilgisayarınızdan kaynaklı veri kaybı yaşamayınız.

Ekli dosyalar

• 2.png
    2.png
    48 KB · Görüntüleme: 693
  • 1.png
    1.png
    29.9 KB · Görüntüleme: 712

Betonarme binaya çelik tonoz çatı modellemesi ve hesaplanması mümkün müdür?

İyi çalışmalar dilerim

oğuzhansenturk":3dzgb1hs' Alıntı:
Betonarme binaya çelik tonoz çatı modellemesi ve hesaplanması mümkün müdür?

İyi çalışmalar dilerim

Merhaba;

Elbette mümkündür. Çelik kiriş tanımladıktan sonra çelik kiriş özellikleri penceresinde "Eğrilik" sekmesinden tonoz tanımı yapılabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken durum, bu bölüme girilecek eğrilik yarıçapı değeridir. Bu değer tonoz olarak tanımlanan eğriliğin yarıçapıdır, tonozun tabanından üstüne kadar olan mesafe değildir.

saygılarımla...

Ekli dosyalar

• tonoz kiriş tanım.jpg
    tonoz kiriş tanım.jpg
    134.4 KB · Görüntüleme: 454
Geri