Petek Kiriş

Petek Kiriş
-Petek kiriş kesiti tanımlamak için yapı ağacında kesitler bölümüne sağ tuşla tıklayıp ''Yeni Kesit Ekle'' ye tıklıyoruz.
-Açılan pencereden kesit profil tipini altıgen petek kiriş seçip, kesitin geometrik özelliklerini belirliyoruz.
-Çelik kiriş komutunu tıklayıp kesit özelliklerinden tanımladığımız petek kiriş kesitini seçiyoruz.
-Kolonları ve petek kirişi tanımlayıp yükleri de belirledikten sonra analiz yapıyoruz.
-Menü de ''Çelik Tasarım'' sekmesine gelip ''Petek kiriş'' butonuna tıklıyoruz.
-Açılan pencerede petek kirişin tasarım oranları ve detayları görülebilir. Eğilme kontrolü, net alanda kesme kontrolü, brüt alanda kesme kontrolü, yatay kesme kontrolü, web post buckling kontrolü ve Vierendeel kontrolü ve oranları bu pencereden görülebilir. Program petek kiriş tasarımını bu kontrollerle yapmaktadır.
-Analiz ve tasarımdan sonra çizim almak için menüden 'çizim' sekmesine gelip ''çelik çizimleri'' butonuna tıklıyoruz. Açılan pencereden almak istediğimiz çizimi seçiyoruz.

Ekli dosyalar

• petek kiriş tasarımı.png
    petek kiriş tasarımı.png
    95.9 KB · Görüntüleme: 8,913
  • kolon-kiriş.png
    kolon-kiriş.png
    6.3 KB · Görüntüleme: 8,912
  • petek kiriş enkesiti.png
    petek kiriş enkesiti.png
    93 KB · Görüntüleme: 8,909
  • çizim.png
    çizim.png
    31.1 KB · Görüntüleme: 8,912
Ismail Hakki Besler":1awb5piz' Alıntı:
Petek kirişlerin tasarımı, ideCAD Çelik 8.029 Versiyonu ile birlikte kullanıma sunulacaktır.
8.029 versiyon kullanıcısım. bilgi verirseniz memnun olurum.
Teşekkürler.
İyi çalışmalar.

şuan kullanabilirsiniz kastel kirişleri.
bunu yapman için kirişlere gelip petekli kiriş seçmen yeterlidir.

saridurmus":146cfw8n' Alıntı:
şuan kullanabilirsiniz kastel kirişleri.
bunu yapman için kirişlere gelip petekli kiriş seçmen yeterlidir.
Evet buldum ancak peteğin özelliklerini detaylı olarak bizmi göstermeliyiz? değerler sıfır görünüyor.
birde perspektif pencerede yada diğer görünüşlerdede aynı bir birleşim yapacağımda bir malzeme çalışacağımda çizim görünmüyor.Zum yaparken yada çekerken görünüyor fakat bıraktığım an kayboluyor. tamamen körleme çalışıyorum. bir ayar eksikliğimmi var acaba.
İlginize ve cevaplarınıza teşekkürler.
Ergin COŞKUN
ELTEKNİK GÜÇ BURSA

wvwt peteklerin özelliğini siz girmelisiniz yani başlangıçtan kaç tane dolu kısım sondan kaç kısım gibi. ayarlarınızda birşeyler vardır. yada ekran kartınızın güncellenmesi lazım projeye bakmadan birşey söylenemez.

Teşekkür ederim saridurmus bey.sadece kullanımla ilgili merakımdan sordum şu an için petekli bir projem yok . Ancak sıklıkla kullandığım bir kiriş. bilgilenmek istedim. kullanabilirken kullanmak gerekli.

Merhaba kolay gelsin sehim kontrolünde sıkıntı yaşıyorum. birleşim yerlerinde ya da başka bir yerde hatalı işlem yapmış olabilir miyim??

Ekli dosyalar

• PETEK KIRIS SEHIM SORUNU2.cde
    2.2 MB · Görüntüleme: 43
Merhaba;

1- Sehim için tüm kirişleri seçip özelliklerine girip sehim hesaplama yöntemi olarak moment diyagramına göre seçeneğini kullanınız.
2- Çaprazlarınız petek boşluğuna denk geliyor. Tüm çaprazları seçip özelliklerine girip konumlarını arka olarak düzenleyiniz.
3- Alın levhalı kiriş eki birleşimi berkitmeleri petek boşluklarına denk geliyor, rijitleştirici geometrisini düzenleyiniz.
4- Petek kirişlerinizde vierendeel kontrolünde de yetersizlikler mevcut, bu sorunu gidermek için moment diyagramının işaret değiştirdiği bölgeye kadar dolu gövde kullanmalısınız veya kesit arttırabilirsiniz ki geçtiğiniz açıklığa göre IPE 240 kesitini arttırmanız daha uygun bir çözüm olacaktır.

Modelinizde yukarıda bahsi geçen düzenlemelerin bir kısmı yapıldı, kontrol ediniz. Kesit artısı veya petek doldurmaya karar verip projenizi tamamlayınız.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• İSİMSİZ PROJE.ide10
    12.8 MB · Görüntüleme: 62
Geri