Oturma çatı tasarım eksiklikleri

hocalarım staj yaptığım yerde benden oturma çatı yapmamı istediler kabaca bişeyler tasarladım ama bana biraz garip geldi yaptığım çatıyla ilgili eksileri ve fazlalıkları söyleyebilirmisiniz rica etsem? bu konuda cahilim?
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba ;

Öncelikle kutu profil kullanmanız sebebi ile tasarım yapmak için analiz ayarlarında TS 648 ile değil AISC 360-10 ASD veya LRFD ile analiz yapmalısınız. Bir diğer problem kaplamalara etkittiğiniz kar yükü oldukça yüksek bir değerdir. 2 tf/m2 lik yük girmişsiniz. TS 498 i incelemenizi tavsiye ederim. Bölgelere ve yüksekliğe göre tablo halinde kar yükü verileri mevcuttur. Modelinizde aşıkların aralıklarının oldukça sık olduğunu görüyorum. Birtakım değişiklikler yapıldı modeliniz üzerinde incelemenizi rica edeceğim. Bunun dışında Prof.Dr. Hilmi DEREN 'in çelik yapılar kitabını incelemenizi tavsiye ederim. Birleşimler için konstrüktif birleşimler sekmesinde en altta yer alan kaynaklı birleşimi veya boru/kutu profiller için kaynaklı birleşimi kullanabilirsiniz. Modelinizde yaptığım değişiklerden dolayı farklı sonuçlar göreceksiniz sizin modellediğiniz hali ile bu halini tasarım sonuçları ve yapı davranışı bakımından karşılaştırabilirsiniz. Sadece önemli bir nokta programda mevcut bir hatadan dolayı kutu profillerde malzeme elastisite modülü hatalı 2. bir fe 37 mevcut. Elastisite modülünün 21000000 tf/m2 olması gerekiyor. Yapı ağacından fe 37 leri inceleyerek elastisite modülü düşük olanı düzeltiniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• oturma çatı.ide8
    3.4 MB · Görüntüleme: 633
  • kaynaklı birleşim.png
    kaynaklı birleşim.png
    108.7 KB · Görüntüleme: 13,239
Merhaba;

Kutu profillerde programda şuanda yapı ağacında 2.kez fe 37 olarak bir malzeme geliyor. Bu Fe 37 nin elastisite modülü olması gerekenden 100 kat küçük küçük olan elastisite modülünü 21000000 tf/m2 olarak düzeltiniz. Birde modelinizde aşıklarda ve kaplamalarda modelleme hatası vardı. Onları düzelttim. Problem yaşamanızın sebeplerinden biridir. Son olarak kaplama birim ağırlığınız oldukça yüksek ekte internetten alınmış bir görsel mevcut sandviç panel birim ağırlıkları size fikir verecektir. Birde 3 boyutlu ekranda analiz sonrasında sağ klik yapıp analiz modeline geçtiğinizde ekrana gelecek sekmede yapı başlığı altında yer alan eleman uç serbestliklerini inceleyiniz. Çerçevenizde her iki yönde de mafsallı bağlantı görünüyor. Ana çerçeve yönü moment aktaran kalmalı. Bu nedenle modelinizde göreceksiniz bir kaç tane kaynaklı birleşimi kaldırdım. O yönde kaynaklı birleşimleri tamamen kaldırınız.

Ekli dosyalar

• kaplam ayükü.png
    kaplam ayükü.png
    143.6 KB · Görüntüleme: 13,180
Merhaba;

Analiz sonuçlarında sadece pmm oranlarını değil sonuç sekmesinde yer alan diğer alt sekmeleri de kontrol etmelisiniz. Ayrıca çelik eleman raporlarını alarak kontrol etmeniz gerekir. Raporlarda neden yeterli olmadığı daha detaylı açıklanır. Kolonlarınızda deprem yönetmeliğinin öngördüğü enkesit koşulları yeterli görünmüyor. Raporu inceleyiniz ardından Deprem yönetmeliği 2007 yi incelerseniz faydalı olacaktır.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• deprem yönetmeliği.png
    deprem yönetmeliği.png
    89 KB · Görüntüleme: 13,092
  • raporlar.png
    raporlar.png
    77.4 KB · Görüntüleme: 13,092
Merhaba hocam
hocam cehaletimi hoşgörün kolon rapolarına bak tığımda bu projede kolon kesitleri yetersiz diyor ve hesaba katılan mod sayısı yetersiz diyor mod sayısını arttırarark 50 yaptım ama bi katlı bi yapı için bu çok fazla 4 modda falan çözülmesi lazım bide sizin çözüp bana yolladığınız sistemde 10 luk kutu profil kullanarak sağlatmışşınız ben neden 20 lik kutu profilde sağlama alamıyorum sizinkinde pmm oranı dahil her şeyi sağlarken bende neden kesit yetersizliği veriyor üstelik ben kaplama ve aşık ağırlıklarını kaldırarak denendim yine yetersiz hatası verdi:/ . Dediğiniz gibi fe 37 materyalini düzelttim ve eleman uç serbestliklerini kapatmama rağmen .

Merhaba;

Öncelikle programdaki malzeme hatası programı her kapatıp açtığında yenileniyor. Malzemeyi her seferinde kontrol ediniz. BU şekilde iken sadece deprem yönetmeliğinden kaynaklı enkesit koşullarının sağlamadığını görebilirsiniz. Diğer sorunuza gelecek olursak elle hesaplama dinamik analiz için kütleler yapı merkezine toplanarak her katı temsil eden 1 adet çubuk ile işlem yaparsınız ve bu noktada kabuller ile ilerlersiniz yapının diğer yöndeki uzama ve şekil değiştirmesi ihmal edilir. Katlarda rijit diyafram hareketi olduğu kabulü ile işlem yapılır. Program içerisinde ise yapıda rijit diyafram yani kat içerisinde bir döşeme tanımlanmamış ise 4 modda yeterli olması mümkün değildir. Yapının diğer yönde yaptığı şekil değiştirme de etkili olacaktır.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• deprem yönetmeliği.png
    deprem yönetmeliği.png
    221.5 KB · Görüntüleme: 13,028
200 lük kutu profilleri IPE 200 lük profillere çevirince cözüyo ama bnm merak ettiğim neden 200 lük kutu profil bu yükler için en kesit yetersiz hatası verio?
şu an sağlıyo ama 200 lük kutu profile bi kolonu bile çevirsem sağlamıo nedenini bir türlü anlayamadım benim kanaatimce 200 luk kutu profillerin bunu rahat taşıması lazım bi türlü sağlatamadım ama I profilleri 10 luk kullansam bile çözerken kare ve dikdörtken profilleri sağlatamadım.?????

mustafadisci":2ykkfl4x' Alıntı:
200 lük kutu profilleri IPE 200 lük profillere çevirince cözüyo ama bnm merak ettiğim neden 200 lük kutu profil bu yükler için en kesit yetersiz hatası verio?
şu an sağlıyo ama 200 lük kutu profile bi kolonu bile çevirsem sağlamıo nedenini bir türlü anlayamadım benim kanaatimce 200 luk kutu profillerin bunu rahat taşıması lazım bi türlü sağlatamadım ama I profilleri 10 luk kullansam bile çözerken kare ve dikdörtken profilleri sağlatamadım.?????

Merhaba;

200 lük kutu profilin malzemesinin elastisite modülünü inceleyin lütfen. Program kutu profil tanımlandığında bu kutu profile elastisite modülü olması gerekenden 100 kat düşük bir değer atıyor. Bu hata önümüzdeki versiyon için düzeltildi ancak V8.030 için yapı ağacından malzeme bölümüne girip malzemenin elastisite modülünü doğru girmeniz gerekiyor. olması gereken değer 21000000000 kgf/m2.

Saygılarımla

Merhaba;

Öncelikle analiz ayarlarında süneklik düzeyiniz yüksek R taşıyıcı sistem katsayınız ise 8 olarak görünüyor. Seçtiğiniz yönetmelikler ise AISC 360-10 ASD ve Deprem yönetmeliği 2007 ye göre tasarım yapılıyor. Deprem yönetmeliğinin amacı süneklik düzeyi yüksek yapı tasarımını sağlamaktır ki yapınız deprem etkisinde hasar alsın ancak can kaybı oluşmasın veya binaların önemine göre hiç hasar almasın yada haberli göçme durumu yaşansın. Bu noktada süneklik düzeyi yüksek yapılarda yönetmeliğin getirdiği özel şartlar vardır ve bu şartlar için dayanım değil malzemelerin ve kesitlerin sünek davranışı önemlidir. Yapılan deneyler sonucunda belirlenen katsayılar mevcuttur. Literatür taraması yaparsanız daha farklı durumları inceleme şansınız olacaktır. Diğer yönetmeliklerle karşılaştırıldığında deprem yönetmeliğimizde yer alan katsayılar benzerlik gösterir ancak bir miktar daha yüksektir. Kesitlerinizin yeterli gelmeme sebebi dayanımları değil süneklik özelliğidir. Görselde de gördüğünüz bölümde kutu profiller için süneklik düzeyi yüksek sekmesindeki katsayılar ile elle kontrol ederseniz sağlamadığını H profilinizin ise bu şartı sağladığını göreceksiniz. Sünek çelik yapı tasarımı ile ilgili AISC'İN sitesinden powerpoint sunumlar bulşabilirsiniz. Fema ' yı da incelemenizi tavsiye ederim. Çelik yapılar ile ilgili kapsamlı verilere ulaşabilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• süneklik düzeyi yüksek.png
    süneklik düzeyi yüksek.png
    236.7 KB · Görüntüleme: 10,074
Geri