ideCAD çelik demo ne zaman çıkacak?

mdemirr

Yeni Üye
İDECAD ÇELİK PROGRAMININ DEMOSU NEDEN BİRTÜRLÜ HAZIRLANMADI ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİZ.DEMOSU OLMAYIPTA SATIŞA SUNULAN BAŞKABİR PROGRAM VARMIDIR MERAK ETTİM.ŞUAN YÜKSEK FAİŞ FİYATLARDAN KABUL EDİLEBİLİR VE SATIN ALINABİLİR DÜZEYE ÇEKİLMİŞ.BİRÇOK ARKADAŞIMLA BERABER STAÇELİK VE İDECAD ÇELİK ARASINDA KARARSIZ KALDIK.DEMO HAZIRLAMAK BUKADAR ZOR OLMASA GEREK TABİKİ BİR ART NİYET YOKSA ,YOKTUR TABİKİDE.STAÇELİK PİYASA SUNULDU İLK GÜN DEMOSUNUDA SUNMUŞTU DOĞRU HATIRLIYORSAM ,AYNI HASSASİYETİ İDECAD ÇELİKTENDE BEKLERİZ.

Buna doğrudan cevap vermek elbette benim işim değil ama bilgi paylaşımı olarak bir kaç şey söylemek gerekir diye düşünüyorum. İdeÇELİK, çelik konusunda oldukça esnek bir yapıya sahip olarak iddialı bir şekilde piyasaya çıkıyor. Üstelik betonarme ile tümleşik.... Üstelik her türlü çizimleri ile birlikte. Daha önceden de belirtildiği üzere piyasada bir kaç programın birleşmesiyle yapılacak işi tek programa indirgiyor.

Bu iddia elbette bir çok zorluğu da beraberinde getiriyor. Her şeyi tasarlayabilecek esneklikte bir program yapmayı göze aldığınızda aynı zamanda bir sürü farklı sorunu da göğüslemeniz gerekiyor. Dolayısıyla bilinmez sayısının neredeyse sonsuz olduğu bir yerde programın stabil olması elbette zorlaşıyor. Bu da test süresini uzatıyor diye düşünüyorum. Şu an beta versiyon tamamlanmış karalı sürüme geçilmiştir. Kanımca buna paralel olarak demo sürüm de çıkacaktır.

Ben de DEMO sürümü heyecanla bekliyorum, biraz uzun bir süre oldu ama İsmail Bey'in söylediğine göre ara sürümlerde çıkarıp eksik bir DEMO olacağına tam olsun düşüncesiyle hemen yayınlamamışlar.

Mesleğe başladığım ilk günden beri betonarme analiz ve tasarımlarını ETABS ile yapıyorum. Okul 2007 den beri ideCAD DEMO larını kullanıp diğer yerli programlarla da karşılaştırdım. Çelik işinde ise SAP2000 kullandım. Çizimleri detaylar dahil elle yapmak çok zaman alıcı. İzlediğim videolara göre ideCAD bu işi çözmüş gibi. DEMO sürüm çıktığında karşılaştırmalı modeller yapıp tatmin olduğum anda tam sürümü alacağım.

Fiyatına gelirsek, T.KLA nın fiyatı 30 bin TL (güncel fiyat değil) olduğu bir yerde, sadece tasarım ve çizim vermeyip, analiz ve rapolarlama da yapabilecek bir yazılımın ilk söylenen fiyatları kesinlikle faiş değildi. Şimdiki fiyatları daha da düşmüşse helal olsun.

Yazılım yapmanın ne kadar meşakatli bir iş olduğunu bilmeyenler değerini gerçekten bilemez.

Program ne zaman çıkacak diye ısrarlı sorulara hep aşağıdaki yanıtı verdik

"ide YAPI, çelik programının altyapı hazırlıklarına 4-5 sene önce başladı, hatta bazı kullanıcılarımız ilk versiyonları test amaçlı olarak kullandılar. Geçtiğimiz 2 sene içinde özellikle sizlerden gelen talep doğrultusunda programların betonarme ve mimari kısmına ağırlık verildi, ancak çelik modülünün hazırlanmasına da bir taraftan devam edilmekte. Henüz programın çıkışı ile ilgili süre vermiyoruz, çıkış tarihi yaklaştığı zaman duyurulacaktır."
Bu yanıt 22/11/2010 tarihinde yazılmış

Aynı şey demo için de geçerlidir.

ideYAPI İstanbul ve Bursa ofislerine veya herhangibir yetkili satıcımıza uğradığınızda size çelik programla ilgili en detaylı tanıtım yapılacaktır.

Demo hazır olduğunda bu sayfalardan duyurusu yapılacaktır.

NYILMAZ":tbiqpsvu' Alıntı:
Buna doğrudan cevap vermek elbette benim işim değil ama bilgi paylaşımı olarak bir kaç şey söylemek gerekir diye düşünüyorum. İdeÇELİK, çelik konusunda oldukça esnek bir yapıya sahip olarak iddialı bir şekilde piyasaya çıkıyor. Üstelik betonarme ile tümleşik.... Üstelik her türlü çizimleri ile birlikte. Daha önceden de belirtildiği üzere piyasada bir kaç programın birleşmesiyle yapılacak işi tek programa indirgiyor.

Bu iddia elbette bir çok zorluğu da beraberinde getiriyor. Her şeyi tasarlayabilecek esneklikte bir program yapmayı göze aldığınızda aynı zamanda bir sürü farklı sorunu da göğüslemeniz gerekiyor. Dolayısıyla bilinmez sayısının neredeyse sonsuz olduğu bir yerde programın stabil olması elbette zorlaşıyor. Bu da test süresini uzatıyor diye düşünüyorum. Şu an beta versiyon tamamlanmış karalı sürüme geçilmiştir. Kanımca buna paralel olarak demo sürüm de çıkacaktır.

Bende çelik almak için bekleyenlerdenim şuan malum programın demosunu inceliyorum ve ideçeliğin demosunuda bekliyorum.

Proğramı yakinen takip eden birisi olarak diyorum ki; çoğu gitti azı kaldı az biraz daha sabır.
İde ailesi, kullanıcılarında teşviki ile dünyada ilk olacak bir projeye soyundu ve tamamlamak üzere, aslında tamamlandı sayılır şu an testler yapılıyor, düzeltmeler tamamlanıyor.
İdenin şu anda yapmaya çalıştığı ve ortaya koymak üzere olduğu çalışma için, en az 3 gerçek anlamda proğram gibi proğramlar ile yapabiliyorum.
1-B.arme proğram analiz, tasarım ve çizimi,
2-Çelik proğram analiz ve tasarımı
3- Çelik proje uygulama projesi çizimi,

Bizde b.arme hepsi bir arada sunuluyor buda işimize ve kolayımıza geliyor.Çünkü hazıra artık iyice alıştık,
Çelik proğramlar oldukça grift , analiz ve tasarım bir şekilde yapılıyor, ya birleşimlerin hesap, tasarım ve çizimleri başlı başına bir çalışma ve proğram gerektiriyor.
hepsini hallettiniz, bu seferde uygulamaya dönük bir çizim gerekiyor, aplikasyonundan, görünüş çizimlerine, ana parça detay çizimlerinden, plakaların kesime hazırlanması,detaylandırılmasına kadar
komplike bir çalışma ve çaba gerektiriyor. Sadece bu işi yapan ve fiyatıda oldukça yüksek olan bir çelik çiizim programı ilgilenenlerin malumudur.

Tüm bu çalışmaları tek bir proğramda, tek bir ekrandan vede tek bir data dosyası altında saklayabilme imkanından bahsediyoruz.
bu aslında müthiş bir olgu,ve hayal değil, gerçekleşmek üzere.

Yukarıda da ifade etmeğe çalıştım, böyle bir proğram dünyada henüz yok, ve bunu Bir TÜRK firması gerçekleştirdi, kullanıma sunmak üzere. Bu başarı da emeği geçen herkes ama herkes teşekkürü hak ediyor.

Takdir edersiniz ki, böyle bir zorlu proğramın doğuşu da haliyle zor oluyor, birazcık daha sabredelim sadece..!

G.KÖSE

çok güzel cümlelerle duygularımızı tercüme etmişsin. duygularımıza tercuman olmuşsun teşekkürler bekliyoruz.

guraykose":10xbiepy' Alıntı:
Proğramı yakinen takip eden birisi olarak diyorum ki; çoğu gitti azı kaldı az biraz daha sabır.
İde ailesi, kullanıcılarında teşviki ile dünyada ilk olacak bir projeye soyundu ve tamamlamak üzere, aslında tamamlandı sayılır şu an testler yapılıyor, düzeltmeler tamamlanıyor.
İdenin şu anda yapmaya çalıştığı ve ortaya koymak üzere olduğu çalışma için, en az 3 gerçek anlamda proğram gibi proğramlar ile yapabiliyorum.
1-B.arme proğram analiz, tasarım ve çizimi,
2-Çelik proğram analiz ve tasarımı
3- Çelik proje uygulama projesi çizimi,

Bizde b.arme hepsi bir arada sunuluyor buda işimize ve kolayımıza geliyor.Çünkü hazıra artık iyice alıştık,
Çelik proğramlar oldukça grift , analiz ve tasarım bir şekilde yapılıyor, ya birleşimlerin hesap, tasarım ve çizimleri başlı başına bir çalışma ve proğram gerektiriyor.
hepsini hallettiniz, bu seferde uygulamaya dönük bir çizim gerekiyor, aplikasyonundan, görünüş çizimlerine, ana parça detay çizimlerinden, plakaların kesime hazırlanması,detaylandırılmasına kadar
komplike bir çalışma ve çaba gerektiriyor. Sadece bu işi yapan ve fiyatıda oldukça yüksek olan bir çelik çiizim programı ilgilenenlerin malumudur.

Tüm bu çalışmaları tek bir proğramda, tek bir ekrandan vede tek bir data dosyası altında saklayabilme imkanından bahsediyoruz.
bu aslında müthiş bir olgu,ve hayal değil, gerçekleşmek üzere.

Yukarıda da ifade etmeğe çalıştım, böyle bir proğram dünyada henüz yok, ve bunu Bir TÜRK firması gerçekleştirdi, kullanıma sunmak üzere. Bu başarı da emeği geçen herkes ama herkes teşekkürü hak ediyor.

Takdir edersiniz ki, böyle bir zorlu proğramın doğuşu da haliyle zor oluyor, birazcık daha sabredelim sadece..!

G.KÖSE

Güray Bey Merhaba,

Bu yazdıklarınıza ilave olarak mimari proje ve görselleştirmeyi de eklemek gerekir.

Özetle ideCAD 8 entegre tekbir dosya altında BiM dediğimiz ( Building Information Modelling) Birden çok firmanın birden çok dosyayaya veri kaydederek yaptığını tek başına yapıyor.

1) Mimari modelleme
2) Betonarme modelleme analiz tasarım çizim
2) Çelik modelleme analiz tasarım çizim
3) Çelik birleşimlerin modellenmesi analizi tasarımı ve çizimi
4) Mimari, çelik, betonarme modellerin fotogerçekçi sunumu (Render)
5) Yapı bileşenlerinin pozlanmış olarak metrajı ve maliyet hesapları

Butun bu olanaklar en son yazılım teknolojisi ve en gelişmiş sonlu elemanlar teknikleriyle kullanıcıya sunuluyor.

"Her şey Hesapladığınız Gibi"

Geri