Betonarme Kolon üzerine Çelik Kiriş!

Betonarme kolon üzerine çelik kiriş bağlantı detayında problem yaşıyorum yardımcı olabileceğiniz çözüm ya da video paylaşırsanız sevinirim.

11.jpg

Merhaba;

Bir öneride bizden.

Saygılarımla...

Ekli dosyalar

• eğik kiriş birleşimi.png
    eğik kiriş birleşimi.png
    58.8 KB · Görüntüleme: 7,067
Merhaba;
Kirişin konsol olarak uzaması durumunda ilk gönderilen çözüm kullanılabilir. Mesnet bölgesi birleşimi kirişi trimlemez. Problem yaşamazsınız.

1.png

Evet kiriş için tamam ama birde burada betonarme kolon çelik kolon birlişme durumu var burayada birleşim detayı uyguladığımızda çelik kolon hesaplarında bir anormallik olurmu diye düşündüm. bir örnek akşam yapıp bakacağım. Betonarme kolon- çelik kiriş birleşimi için birleşim komutu girildiğinde aktif olan ve düşeyde (z yönü) betonarme kolonda birleşim elemanına göre kesiştir komutu açılsa daha mı iyi olur.
Yoksa dediğiniz çözüm en ideal olanı ama uygulamada daha çok benim dediğim gibi yapılıyor. En azından benim yöremde Kolon üzerine birleşim elemanı kiriş eğimine göre yerleştiriliyor. Kolonun betonu eğik olarak dökülüyor veya grout betonu dökülüyor.

saridurmus, betonarme kolonun üstünün eğimli döküldüğü uygulamayı biliyorum yalnız programda kolonu o şekilde nasıl tanımlayabilirim?

Merhaba;

Çelik kolon hesaplarınızda problem yaşamazsınız. Ancak uygulamada kullanılan daha yaygın olarak betonarme kolonun eğimli oluşturulması ise şuanda programda deneyerek de gördüğünüz gibi birleşim betonarme kolonu eğimli trimlemiyor. Bu durum ile ilgili gereken notlar alınmıştır. Şimdilik çizim aşamasında birleşim bölgesine ait detayda sizin müdahaleniz gereklidir. Betonarme değil çelik kolon olması halinde birleşim eğime uygun olarak trimleme işlemini gerçekleştirmektedir.

İyi Çalışmalar.

Geri