Yangın Merdiveni

serdagi

Tanınmış Üye
Merhaba çelik bir yangın merdivenini projelendirmem gerekiyor. Kolon, kiriş gibi elemanlarını tanımlamada sıkıntı yok ama basamakları nasıl tanımlayacağım, hiç fikrim yok, örnek bir proje yada yöntemi anlatabileceklerden yardım rica ediyorum.

herkese iyi çalışmalar...

Merhaba;

Ekte örnek bir proje bulabilirsiniz. Yapmanız gereken plan üzerinde çizgi, sürekli çizgi gibi komutları kullanarak basamak kesitini oluşturmak ve kapalı poligon olan bu iki boyutlu çizgileri seçerek sağ tuş menüde yer alan dönüştür- poligon komutunu kullanarak levhaya çevirmek ve modellemeyi tamamlamaktır.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• merdiven örnek.ide8
    628 KB · Görüntüleme: 639
  • basamak.png
    basamak.png
    66.8 KB · Görüntüleme: 5,622
Merhaba, örnekler için teşekkür ederim, ancak ben becermedim, planda bu levhaları tek tek yerine göre çizip daha sonra kot vererekmi merdiven şeklini veriyorsunuz, küçük bir videolu anlatımla gösterirseniz daha anlaşılır olacak,

iyi çalışmalar

Sayın guraykose, çelik data dosyası ektedir.

Ekli dosyalar

• KUTU_KESIT_SON_rv3.ide8
    2 MB · Görüntüleme: 585
Birinci kola bir model yaptım, 2. kola benzerini devam ettirebilirsiniz, bu sadece bir alternatif birçok değişik çözüm düşünülebilir.

Ekli dosyalar

• KUTU_KESIT_SON_rv3_gk.ide8
    2 MB · Görüntüleme: 596
sayın guraykose, ilginiz için teşekkür ederim, şunu sormak istiyorum L elemanların yerini anladığım kadarı ile lokal nokta tanımla ile belirlenmişsiniz. Çözümde L elemanları kaynaklı göstermelimiyiz, ayrıca levhalara neden kalınlık vermiyoruz, hesapta göz önüne almamak için mi?

Evet, eleman üzerinde yakalama noktaları tanımla ile, L korniyerleri en pratik mesnet şekli kaynak olabilir, alternatif olarak mesnet korniyeri kaynatip basamak korniyerlerini bulonla da bağlayabilirsiniz, haklısınız herneden se levla kalınlığı girilemiyor, siz uygulamada baklava dilimli saçtan 2-3 mm arası bir kalınlık seçebilirsiniz.

Kolay gelsin.

G.Köse

Merhaba, hala sorunlar yaşıyorum, syn. guraykose 'nin yardımıyla merdiven basamaklarını yerleştirdim, L elemanları merdiven kolunun dışına kadar çizdim sonra kaynaklı birleşim ile içine tam uydurdum, daha sonra içlerine metal döşeme ile sac ekledim ancak metal döşeme L elemanların kaynaklanmadan önceki ilk boyları arasında tanımlandı.
Ayrıca merdiven kolunun bir kirişinde hata alıyorum. analiz yapılırsa görülecektir.
Yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

• KUTU_KESIT_SON_rv3_mrd.ide8
    2.2 MB · Görüntüleme: 525
Sn meslektaşım, saç kaplama sadece yük vermen için, ham boyda konumlanması önemli değil, çizimde düzeltirsin, asıl olan modelin düzgün analiz edilip, tasarımın yapılabiliyor olmasıdır.

haklısınız tabi ben bu basit sistemde olayı öğrenip daha karmaşık, acelesi olan projelerde sonradan çizim üzerinde düzeltmelerle uğraşmamak adına öğrenmeye çalışıyorum. ilginize teşekkür ederim...

Geri