Dosyadan kopyala-yapistir

serdagi

Tanınmış Üye
Merhaba, ekte ideçelik için kullandığım "KUTU_KESIT_SON_rv3_mrd" dosyası mevcut, bu dosyada basamaklar için kullandığım L elemanları "dosyadan kopyala" yapıp, birbirinin aynı olan "KUTU_KESIT_SON_rv3" isimli dosyaya L elemanları "dosyadan yapıştır" yapınca L elemanlar yerine HEA profiller çıkıyor. sorun ne olabilir ?

Ayrıca datalarda C10 kolonu , bu kolona bağlanan B32 eğimli kirişi nedeni ile analiz yapıldığında hata veriyor. Ancak hemen yanındaki C09 kolonunda hata yok. Halbuki ikisinede kirişler aynı açı ile bağlanıyor. Kolon yüksekliğinin bir ilgisi yok denedim yine aynı hata veriyor.

Ekli dosyalar

• KUTU_KESIT_SON_rv3_mrd.ide8
    2.7 MB · Görüntüleme: 432
  • KUTU_KESIT_SON_rv3.ide8
    2 MB · Görüntüleme: 422
Merhaba;

Analiz modeli görüntülemede deformasyonlar bölümüne bakarsanız betonarme temel ile doğru etkileşim kurmadığını çelik kolonun mesnetlerinin görülmediğini fark edeceksiniz. Kısa kolon olmasından kaynaklı bir problem oluşuyor. Şimdilik kısa kolona bağlanan son korniyeri modellemeyiniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• mesnet.png
    mesnet.png
    268.4 KB · Görüntüleme: 3,369
sayın nurgulkaya, kolonu sildim ve tam boy olarak yeniden modelledim yine aynı hatayı verdi, B32 eğik elemanını silince orun olmuyor, anlayamadığım hemen yanındaki aynı açı ve özellikteki B30 elemanı neden aynı sıkıntıyı vermiyor.

Birde "dosyadan kopyala-yapıştır" da aldığım hata için bir öneriniz var mı?

iyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• KUTU_KESIT_SON_rv3_mrd_den.ide8
    2.7 MB · Görüntüleme: 429
Merhaba;

Betonarme temelinizde hata mevcuttu. Gerekli düzenleme yapılmıştır. Analizde bu problemle artık karşılaşmamaktasınız. Dosyadan kopyala-yapıştır çelik için hatalı görünmektedir. Bildiriminiz notlarımız arasındadır.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• KUTU_KESIT_SON_rv3_mrd_den 2.ide8
    2.7 MB · Görüntüleme: 427
Son düzenleme:
Kopyala yapıştırda bende aynı hatayı yaşadım. eşit akslı bir sistemde bir klonla, bir obje çoğalt ve kopyala yapıştır dedim diğerlerinde problem yok iken kopyala yapıştırda ilk kopyaladığım petekli kiriş kolon sisteminde kolon boyunu diğer kopyalardan fartlı kota yerleştirdi. kolona baktığımda hatalı olan kolon kotu ile diğer kopyalanan kolonların kotu aynı fakat seçince 100 cm aşağıya inmiş gözükmüştü. sildim yeniden kolon girdim.

Geri