ideCAD Çelik Yapı Analiz

ermanguc

Yeni Üye
İyi günler
Kolay bir çelik yapı projesi yapmam gerekiyor.Youtube'daki eğitim videolarında geçen bütün adımları uygulamama rağmen analizlin ardından.Raporlara geldiğimizde
Ne Kirişte Çelik aşık.
Nede Kolonlarda Kiriş yada çelik aşık yükünü almıyor.sadece elemanın öz ağırlığını alıyor.bir türlü üstten gelen yükleri aşağıya vermenin çözümünü beceremedim.
Bunun sebebi hakkında bir fikri olan var mı ?
Şimdiden çok teşekkür ederim

Çelik aşık ayarları menusunden, uzatmalar sekmesinde dikey ötelemeyi 3 cm veya daha buyuk bir değer veriniz. Veya aşıkları ustten tanımlı hale getiriniz. Aşıklar ortadan tanımlı ve kirişlerlede bu durumda kaplamalar ana kirişlerle irtibatlı. Kaplamaların kirişlerle irtibatını kesip sadece aşıklarla taşınmasını sağlayın.

Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim Ismail bey.
dediklerinizi uyguladım ancak gene analiz alamadım.

Bir deneme yapmak için farklı bi sayfada ipe 500 2 kolon bu iki kolonun üzerinede ipe 240 kirişle bir birleşim yaptım.ancak
analizin ardından gene kolonların raporlarında kirişin yükünü göremedim.sadece öz ağırlık görünüyor.
bunun sebebi bir türlü çözemiyorum.
yardımcı olursanız sevinirim

Merhaba;

Aşık ayarlarından aşık konumlarını değiştiriniz. Kaplamaların aşıklara yük aktarması gerekmektedir. Çatı modellemeniz nedeniyle sadece özağırlık görünmektedir. Projenizi düzenledim tekrar inceleyiniz, görsellerde yardımcı olacaktır.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• aşık.png
    aşık.png
    57.1 KB · Görüntüleme: 4,519
  • aşık ayarları.png
    aşık ayarları.png
    317.6 KB · Görüntüleme: 4,519
  • kaplama yükleri.png
    kaplama yükleri.png
    84.9 KB · Görüntüleme: 4,519
  • bezinlik.ide8
    1.7 MB · Görüntüleme: 450
Teşekkür ederim Nurgül Hanım.verdiğiniz bilgileri kullanarak aşıklara kaplama yüklerini vermeyi başardım.
Çok olucak ama Kolon-Kiriş-Tekil temel raporlarında hala üstten gelen yükler görünmüyor.
örneğin basit bir uygulama yaptım.
yardımcı olursanız cok sevinirim

Ekli dosyalar

• analiz deneme.ide8
    814.9 KB · Görüntüleme: 442
Merhaba;

Kastınız temel raporunda binadan gelen toplam yükler ise rapor formatımız şuanda o şekilde değildir. Tekil temel raporu almanız halinde tasarım yapılan moment ve basınç kuvvetlerini görebilirsiniz.Sağ klik analiz modeli görüntüleme çerçeve sonuçları bölümünden tüm diyagramlara ulaşabilir böylece temelin boyutlandırılmasında kullanılan yükleri görebilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
ekteki linkte eğitimlerin ilk videosu yer almaktadır. 5 adet webinar eğitim videolarını da izlemenizi tavsiye ederim. Programa dair pek çok soru işaretini giderecektir.

İyi Çalışmalar.

Geri