Kiriş-kiriş alın levhalı bileşimde levha hatası

doruk2292

Yeni Üye
Merhaba,

İdecad çelik programını yeni kullanmaya başladım. 20 metre açıklığı olan bir düğün salonu modelliyorum. Makas kullanmak yerine ıpe kiriş profillerden yararlanarak bir çelik çatı oluşturdum fakat kirişleri birbirine çelik bileşimlerle bağladığımda analiz sonrası levha kalınlığı hatası alıyorum. Örneğin 20-30 mm lik kalınlıklar kurtarmıyor. Analizi incelediğimde 90-100 mm lik levhalar kullanmam gerektiğini görüyorum. Modellemede bir hata yaptığımı düşündüm. Daha sonra örnek sanayi yapısı projenizi inceledim sizde de sonuçlar aynı. Bu konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar dilerim.

Doruk Araplılı
İnşaat Mühendisi

Merhaba Doruk Bey;

Ekteki görsellerde de göreceğiniz gibi birkaç sebebi olabilir. Öncelikle Deprem Yönetmeliğimiz süneklik düzeyinin yüksek seçilmesi halinde fazla güvenli kalarak birleşimler için diğer yönetmeliklere göre daha yüksek sonuçlar oluşturmaktadır. Bu nedenle bu tarz yapılarda süneklik düzeyi normal ve R=5 kullanınız. Bahsettiğiniz gibi bir durum demo projemiz olan sanayi yapısında görülmemektedir. Malzeme tanımlamasından emin olunuz. Birleşimin menüsünde yer alan tasarım girdileri bölümünden levha malzemesi için S235 tanımlayınız hala yetersiz görülüyor ise S275 tanımlayınız ve tekrar kontrol ediniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• analiz.png
    analiz.png
    87.5 KB · Görüntüleme: 3,125
  • birleşim levha.png
    birleşim levha.png
    429.5 KB · Görüntüleme: 3,125
  • alın levhası.png
    alın levhası.png
    418 KB · Görüntüleme: 3,118
Geri