Simetrik Makas Profil Çakışması

doruk2292

Yeni Üye
Merhaba,

Simetrik 20 m açıklıklı makas kullandığımda sağ taraftaki profiller birbiriyle çakışmadığı halde sol taraftaki profiller aşağıdaki resimdeki gibi üst üste geliyor. Simetrik bir makas olmasına rağmen bunun sebebi nedir? Nasıl giderebilirim ? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.

Doruk Araplılı
İnşaat Mühendisi

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    16 KB · Görüntüleme: 2,990
Birleşim ayarlarından "d" mesafesini değiştirerek bu çakışmaları giderebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    130.9 KB · Görüntüleme: 2,980
Aynen o şekilde giderebildiğimi biliyorum. Fakat simetrik bir makasta diger ucun o şekilde çakışması garip değil mi. programsal bir durum mu acaba bilmiyorum. bu konuda bilgi almak istiyorum

Merhaba;

Makas özelliklerinde kesitler bölümünde sağ altta yer alan ter uçtaki dikmenin simetrisini al bölümünü aktif hale getiriniz. Ek özellikler bölümünde konsol mesafeleriniz ya da bir takım müdahaleleriniz oldu ise küsüratlı bölümleri bir yöne verilmiş olabilir. Bu şekilde çözülmez ise projenizi göndermenizi rica edeceğim.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• makas.png
    makas.png
    89 KB · Görüntüleme: 2,963
Merhaba,

Ters dikmenin simetrisini al komutunu da denedim. bu sefer de her iki taraftaki profiller de çakıştı. aslında projenin bu kısmından ileri gidemedim bu durumdan dolayı. 20 metre açıklığım var. iki betonarme kolonuma oturtucam makasımı. hiçbir makas şeklinde bunu yapamadım.

Merhaba;

Ekteki projede de göreceğiniz gibi makas çizimini inceleyeniz tüm değerler her iki yönde de simetrik olarak yer almakta ölçüler birebir tutmaktadır. Bir yönde çakışma var iken diğer yönde olmaması gibi bir durumda sözkonuus değildir. Modelinizi göndermediğiniz için sorunun tam olarak nereden kaynaklandığını bilemem. Ancak her iki yçnde de artık çakışma var ise geometrik olarak verdiğiniz uzunluklar itibari ile diyagonallere düşen açılardan çakışma oluşuyordur. Bölme aralıklarınızı artırın veya dikme yüksekliğinizi azaltın. Geometrik olarak olması mümkün değil ise programın yapabileceği bir şey yoktur.

Bu durumların dışında bir sebep olduğunu düşünüyor iseniz daha sağlıklı bilgi için projenize ihtiyacım var.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• makas 1.png
    makas 1.png
    67.5 KB · Görüntüleme: 2,946
  • makas 2.png
    makas 2.png
    78.5 KB · Görüntüleme: 2,946
  • örnek makas.ide8
    632.8 KB · Görüntüleme: 478
Geri