ideCAD Çelik T profil

Re: İdecad çelik T profil

Merhaba ;

Yapı Ağacında kesitler bölümünde iken sağ klik yaparsanız yeni kesit ekle sekmesi çıkacaktır. Yeni kesit ekle' yi seçtiğinizde görselde de göreceğiniz gibi tek bölümünde yer alan kesit tiplerinde T mevcuttur. Geometrik verilerini girerek oluşturabilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• t profil.png
    t profil.png
    21.8 KB · Görüntüleme: 8,649
  • yeni kesit ekle.png
    yeni kesit ekle.png
    5.1 KB · Görüntüleme: 8,645
Teşekkür ederim... Ayrıca programda kendim makas oluşturmak istiyorum ama kiriş T profil olarak seçtiğim kiriş sağ kot değeri girdiğimde sol kotta yükselme oluyor.

Merhaba;

Sağ veya sol sizin modellemeye başladığınız uca göre belirleniyor. Bu nedenle sol olarak nitelediğiniz uç daha önce çizilen uçtur. Kirişin yükseltmek istediğiniz ucundaki düğüm noktasını yakalayarak çekiniz ekranda taşı komutu çıkacaktır. x,y,z koordinat sisteminde uygun haneye istediğiniz değeri yazarak modelleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    10.7 KB · Görüntüleme: 8,557
  • 2.png
    2.png
    20.6 KB · Görüntüleme: 8,556
  • 3.png
    3.png
    12 KB · Görüntüleme: 8,553
İyi Günlerr kolay gelsinn.... Projemde Pmm Oranı sağlanmıyor diye hata alıyorum. Bunun sebebi nedir tam olarak açıklayabilir misiniz? Ne gibi önlemler alınabilir.?

Merhaba;

PMM oranı eleman üzerindeki eksenel yük, majör ve minör yön eğilme dayanımlarının, yüklere oranı olup kullandığınız elemanın moment aktaran veya kayıcı olması ya da sadece eksenel yüke çalışması durumları için farklı farklı çözümleri olabilir. Yorum yapabilmem için projenizi görmem gerekir. Ancak genel anlamda çözümü dayanımı arttırmak için kesit büyütmektir. Eksenel yük altında ise zayıf yön etkilerinden kaynaklı yanal burulmalı burkulma altında kontrolde dayanım düşüyor olabilir bunun için burkulma boyunu kısaltmak gerekebilir. Örneğin eksenel yük altında çatı çaprazlarında bu durum oluşuyor ise çapraz boyunu kısaltmak için çatıdaki çapraz adedini arttırabilir veya kesit büyütebilirsiniz. Aşık için gergi çubuğu kullanabilirsiniz. Bu durumları genel anlamda yorumlayabilmek için Prof. Erdoğan Uzgider, Hilmi Deren 'in Çelik Yapılar kitabı ile Deprem yönetmeliği ile birlikte yayınlanan deprem bölgelerinde yapılacak binalar hakkında açıklamalar ve örnekler kitabından faydalanabilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

İyi günler kolay gelsin... Yaptığım birleşimlerde birleşimlere ait tasarım raporlarını göremiyorum. Neden olabilir ?

Merhaba;

Sadece çelik sekemsinde ilk sayfada yer alan birleşimlerin tasarım raporları mevcuttur. Konstrüktif birleşimlerin tasarımı yapılmamaktadır.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    30.7 KB · Görüntüleme: 7,932
Bu projede mesnet birleşimi yapıyorum makası birleşime oturmuyor. Ben projede mi hata yapıyorum yoksa programsal bir hata mı var? Güncellemeden önceki versiyonda bir sıkıntı yoktu diye hatırlıyorum.

Ekli dosyalar

• Düğün Salonu fuaye.ide85
    962.4 KB · Görüntüleme: 579
Geri