Betonarme Katı Silme

serdagi

Tanınmış Üye
Merhaba ekteki projede betonarme kolonlar üzerine çelik kat tasarlamıştık. Ancak betonarme kattan vazgeçtik, betonarme katı zemin kata, çelik katı 1. kat olarak programda modelledik. Programda zemin katı kat genel ayarlarından silemiyoruz. 1. katı, zemin kata alt katı silerek kopyala diyince saçma sapan bir şey oluyor. sorum şu olacak zemin katın betonarmesini silip çelik katı 1. katta bırakarak analiz yapabiliyormuyoz.

birde temel ankrajlarında TASARIM a bakınca ankraj tipi hatalı diyor. bu neden olabilir.

(göze çarpan başka hatalar içinde yorumları rica ediyorum.)

herkese iyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

• APEX_STATIK.ide8
    780.6 KB · Görüntüleme: 527
Merhaba;

Betonarme bölümü projenizden kaldırdım. Bu şekilde de analiz yapılabilir. Kolon ayağı birleşimindeki uyarılar için ankrajların betonarmeden sıyrılmasını önlemek amacı ile ankraj çubuklarını bükümlü bir tip seçmeniz gerekmektedir. Bu değişikliği projenizde gerçekleştirdim. Aşıklarınızı analiz modelden çıkarmanız halinde daha düşük aşık kesitleri yeterli gelecektir. Bu nedenle aşıklarınızı analiz sisteminden çıkardım. Aşıklar bu hali ile üzerindeki kaplama yükleri ile kendi içinde analiz edil ve tasarlandı.Çelik tasarım sekmesinde aşıklar bölümünden sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda aşıklarınızın özelliklerinde dizayn bölümünde sehim kısmında sınır değer için inf(sonsuz) ibaresi mevcuttu siz mi bir değişiklik gerçekleştirdiniz ve ya programda fark etmeniz mi bu durumu bildirirseniz seviniriz.sehim sınırını yönetmeliğe uygun olacak şekilde değiştirdim.
Yönetmelik olarak TÇY (YENİ TÜRK ÇELİK YÖNETMELİĞİ GKT ) seçili şuanda.

Ekli dosyalar

• ankraj.png
    ankraj.png
    78.5 KB · Görüntüleme: 4,402
  • dizayn.png
    dizayn.png
    9.1 KB · Görüntüleme: 4,401
  • yönetmelik.png
    yönetmelik.png
    72.1 KB · Görüntüleme: 4,402
  • APEX_STATIK.ide8
    3 MB · Görüntüleme: 486
  • analizden çıkar.png
    analizden çıkar.png
    8.2 KB · Görüntüleme: 4,401
Nurgül hanım ilginize teşekkür ederim. Çelik sistemi ilk önce yeni bina yapıp onun üzerine yapacaktık. Sonra vazgeçip mevcut yapı üzerine yapmaya karar verince temel ankraj tipini düz seçmiştim. Düzenlediğiniz sistemde yine düz yapacağım çünkü kimyasal ankraj yapmam gerekecek. Sehim ile ilgili bir düzenleme yapmadım programının ilk değerleri öyle idi bende farketmedim hiç. Raporda verilen hatalar (sehim sınırı vs.) nedeniyle sistemde düzenlemelere gitmem gerekecek. Aşıkların uzatmasını kaldırmışsınız yapı konsol kirişlerle büyüdüğü ve kiriş üzerine kolon koymak yerine aşıkları uzatarak alanı kapatmak istememden dolayı idi.

tekrar teşekkürler, iyi çalışmalar.

Merhaba birde "alın levhalı kiriş eki" birleşiminde tasarım raporu çıkmıyor, bunada bakabilirseniz sevinirim.

iyi çalışmalar...

serdagi":14uuuusz' Alıntı:
Merhaba birde "alın levhalı kiriş eki" birleşiminde tasarım raporu çıkmıyor, bunada bakabilirseniz sevinirim.

iyi çalışmalar...
Merhaba;
Rijitleştiricileri kaldırmanız halinde tasarım raporu alabilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

Geri