Proje depo

Çelik tasarım hakkında sorular, görüşler, öneriler

Proje depo

Mesajgönderen erhanyolcu » 15 Haz 2016, 19:50

Asık Hatası veriyor fakat düzeltemiyorum düzeltiğimdede modal analize katılan sayılar yetersiz diyor 500 vermeme rağmen 20mb büyük olduğu için yollayamıyorum lütfen yardım
erhanyolcu
 
Mesajlar: 15
Kayıt: 09 Ara 2009, 17:34
Konum:

Re: Proje depo

Mesajgönderen oguzcan » 14 Eyl 2017, 12:07

Merhaba,

Dinamik analizde mod sayısı yetersiz uyarısı, modların kütle katılımlarının toplamının %90 ı sağlamadığı durumlarda verilen bir uyarıdır. Bu durum genellikle çelik-betonarme karma yapılarda veya birbirlerinden bağımsız çelik çerçevelerin olduğu sanayi yapılarında gözükmektedir. Her bir modun kütle katılımı çok düşük olduğundan önceden belirlenmiş mod sayısında yeterli kütle katılımına ulaşmayabilir. Bu durumda yapılması gerekenler şunlardır;
- Yapı ağacı bölümünde analiz başlığı altında "modal analiz" bölümüne farenin sağ tuşu ile tıklayıp "Yeni modal analiz durumu" nu tıklayın. Açılan pencereden "ritz vektörleri" bölümünü işaretleyin. Bu analiz kütle katılımının artmasını sağlayan modların hesaplanmasını sağlayacaktır.
ritz vektörleri.png
ritz vektörleri.png (12.78 KiB) 4533 kere görüntülendi

- Yapı ağacı bölümünde analiz başlığı altında "modal analiz" bölümüne farenin sağ tuşu ile tıklayıp "Yeni modal analiz durumu" nu tıklayın. Açılan pencereden eigen vektörleri bölümü seçiliyken mod sayısını arttırın.
- Yapıyı stabil hale getirin. Stabil hale getirmekten kastettiğim çatı çaprazları ve çerçevelerle yapının bir bütün halinde çalışmasını sağlayın. Makaslı sistem kuruyorsanız makasların alt başlıklarından üst başlıklarına bağlanan ve makas düzlemine dik stabilite elemanları tanımlayın.

Aşık hatasından kasttettiğiniz durumu net bir biçimde açıklayabilir misiniz lütfen?

Daha çok yardımcı olabilmem için projenizi incelemem gerekiyor. Projenizi buraya yükleyebilirsiniz veya oguzcanhadim@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.

Saygılarımla...
Kullanıcı avatarı
oguzcan
 
Mesajlar: 92
Kayıt: 12 May 2014, 15:43
Konum:


Dön Çelik Tasarım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir