Deprem izolatörü

eissenhover

Etkin Üye
Merabalar.deprem izolatoru komutunu kullanamıyorum. herhangi bir kolona sağ tık yapıp deprem izplatoru tanımla deyıp, acılan ekrandan bir izolator secip konumunu belirleyip tamam dedikten sonra, alttakı komut satırında kolon kenarı yada kolon secın yazıyor .aynı kolonu secınce tekrar ızolator secme ekranı acılıyor. bir turlu yapamadım yardımcı olurmusunuz

eissenhover":19c1rp8z' Alıntı:
Merabalar.deprem izolatoru komutunu kullanamıyorum. herhangi bir kolona sağ tık yapıp deprem izplatoru tanımla deyıp, acılan ekrandan bir izolator secip konumunu belirleyip tamam dedikten sonra, alttakı komut satırında kolon kenarı yada kolon secın yazıyor .aynı kolonu secınce tekrar ızolator secme ekranı acılıyor. bir turlu yapamadım yardımcı olurmusunuz
Merhaba,
Deprem izolatörü diyaloğunda izolatör seçilip, Tamam diyerek diyalogdan çıkıldığında kolona izolatör tanımlanmış oluyor. Bilgi kutusunda çıkan "kolon yada kolon kenarı seçin" mesajı yeni bir kolon seçmenizi istiyor. İşleme devam etmek istemiyorsanız, Esc tuşu ile veya sağ tuş menüden İptal satırını tıklayarak komuttan çıkabilirsiniz. Kolona izolatör tanımlanıp tanımlamadığını analiz modelinden ve yapı ağacından görebilirsiniz.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• izolatör tanımı.png
    izolatör tanımı.png
    124.1 KB · Görüntüleme: 4,984
hocam cevabın için teşekkür ederim öncelikle. birşey daha sormak istiyorum. örneğin aşağıda yuklediğim resimde, analiz sonrası yapı bölümüne tıkladığımızda karşımıza çıkan ekran mevcut. burada bir çaprazın bir kirişe bağlantısı sözkonusu. benım burada sormak ıstedığım sey, resıme baktıgımızda bırleşimin olduğu yerde ıkı adet momente benzeyen işaret var. bunun anlamı bu birleşim moment aktaran yani momente çalışan rijit (ankastre) bir birleşimmidir? bu sonucumu cıkarıyoruz. bu arada buradakı bırleşim programın defoult ayarlarındaki klasik çapraz uç birlşimidir.

Ekli dosyalar

• ww.png
    ww.png
    112.9 KB · Görüntüleme: 4,900
Merhaba;

Anladığım kadarıyla yeşil ve mavi gösterimlerin anlamlarını sormaktasınız. Çapraz uç birleşimi moment aktarmayan bir birleşim olup bu nedenle M2 ve M3 momentlerinin (yeşil ve mavi ile gösterim) oluşmamasını sağlayacak şekilde matematik model oluşturulmaktadır. Benzer gösterim tali kirişler ile birlikte gelen köşebentli birleşim, tek kayma levhalı birleşim vb. birleşimlerde de mevcut olup düğüm noktasının moment aktarmadığını, kayıcı bağlandığını ifade eder. Başlık levhalı bulonlu birleşim, kiriş-kolon bindirme levhalı ek, alın levhalı ek Rijitleştirilmemiş 4 bulonlu birleşim gibi birleşimlerde ise analiz görüntüleme açıldığında ise bu işaretler görülmez. Bu durumda düğüm noktası moment aktarmaktadır. Kontrol etmeniz açısından analiz sonrası çerçeve sonuçlarından M3 değerine bakabilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

anladım Nurgul Hanım o halde benim soylediğimin tam tersi bir durum sozkonusu. mavı ve yesil moment simgeleri varsa birleşimimiz moment aktarmıyor kayıcı mesnet şeklinde olucaktır. konu dışı bir soru olucak biraz ama (youtubedeki neredeyse tüm videolarınızı izlemiş biri olarak) yapıyı modellerken sececegımız bırleşimlerde moment aktarıyor mu yoksa aktarmıyormu noktasında karar verırken tavsıyeye olarak ne önerirsiniz. yanı örnegin şu şu durumlarda moment aktarmayan birleşimler önerilir şu şu durumlarda ise moment aktaran birleşimler önerilir diyebilecegınız şeyler varmı.

Merhaba;

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
eğitiminin de ilk bölümde moment aktaran çerçeve, merkezi çaprazlı çerçeve ve dış merkezi çaprazlı çerçevelerin özellikleri avantaj ve dezavantajlarından bahsedilmiştir. Bir incelemenizi tavsiye ederim. Kayıcı bağlantıların kullanılma durumları bu farklı taşıyıcı sistemlerin felsefelerinde kaynaklanmaktadır. Taşıyıcı sistemlerin temel mantıklarının yerleşmesi ile aslında bu sorun giderilecektir. Eğitim videosu dışında Prof.Dr. Erdoğan Uzgider' in Çelik Yapılar kitabını incelemeniz faydalı olacaktır. Kitapta hem birleşimler hem de çatı, kafes sistemler gibi farklı konularda mevcuttur. Kitabın detaylı hesapları gerçekleştirdiği yönetmelik TS 648 olmakla birlikte taşıyıcı sistem seçimi, bu sistemlerin özellikleri birleşim bölgelerinde yapılması gerekenler gibi farklı sorulara yanıtlar bulabilirsiniz.

İyi Çalışmalarç

Deprem izolatörü ile ilgili video istiyorum, demo modda dediklerinizi yapmama rağmen izolatör yapı ağacında görünmüyor

İzolatör tanımlamak istediğiniz kolon ve perdeleri seçin. (Benzer izolatör tanımlanacak elemanları seçmeniz uygun olur.)
1708598312262.png

İzlolatör seçimini yapın.
"İzolatör tanımı" opsiyonu seçili olmalı
1708598341536.png

Analizden sonra yapı ağacında "yaylar" bölümünün altında tanımlı izolatörleri liste olarak göreceksiniz
1708598456318.png

Deformasyonları incelerken mesnetlerde tanımlı yayları görebilirsiniz
1708598524127.png

analiz öncesinde tanımladığım yaylar neden kolon altında veya tanımladığım yerde görünmüyor? ETABS, SAP2000'de böyle değil.

Geri