Cephe İskelesi Eleman Boyutları

Merhaba , İdecad e iskele modülünün gelmesiyle birlikte yeni yeni cephe iskelesi projeleri çizmeye başladım. 10 katlı ve cephe açıklıkları 37,40 x 24,20 olan bir projem var ve kolon profillerim CHS 88,9x6 çıkıyor. Yerinde yapılan iskeleyle asla uygun değil bu yüzden iskele çalışmalası durduruldu; Projedeki profillerin çok abartı olduğu, piyasada bu profillerin kullanılmadığı gibi çok bilen ve sizi yıpratmaya yönelik bir iskele kurulum personeliyle karşılaştım. Tecrübelerinize güvenerek bir danışmak istedim. Fikir alışverişi yapabilirsek sevinirim. Teşekkürler şimdiden iyi çalışmalalar dilerim.

Merhaba;

İskelelere çapraz girmemişsiniz. Bina yüksekliğiniz dolayısıyla çaprazlar olmadan kolon kesitleriniz gereğinden fazla büyüyecektir.

Sadece plandan veri girişi yaptıktan sonra perspektif ekrandan herhangi bir kontrol yapmadınız anladığım kadarıyla. Modelde hata mevcuttu, bu nedenle kesitleriniz yüksek değerler görünüyor. İskelelerinizi kaldırıp tekrar modellediğimde CHS 60.3*5 yeterli görünüyor. PMM oranlarına bakıldığında daha da fazla kesit küçültme şansınız mevcut. Size gönderdiğim modelde her bir iskeleye teker teker girerek kolon, kiriş, ankraj,çapraz, alt başlık ve çapraz elemanlarını CHS 48.3*5 ile değiştirirken, merdiven ve yürüyüş yolunu SHS 50*4 ile değiştiriniz ve tekrar analiz ediniz. Buarada dikkat etmeniz gereken iskelelerin hepsini seçip bu değişiklikleri yapmamanızdır. Programsal bir hatadan dolayı iskeleler istediğiniz gibi oluşmayacaktır. Mutlaka tek tek seçip bu değişiklikleri gerçekleştiriniz. Analiz sonucu yeterli gelmez ise kesitleriniz ekte CHS 60.3*5 ile oluşturulmuş iskele raporunuz mevcuttur. Herhangi bir yetersizlik bulunmamaktadır.
İskele modellerken de mutlaka perspektif ekrandan da projenizi kontrol ediniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• iskele rapor.pdf
    9.1 MB · Görüntüleme: 511
  • İskele_iskele_projesi.rar
    43.6 MB · Görüntüleme: 209
Bu projede şöyle birşey oldu;
Söz konusu yapı yapı ruhsatı aldığında, iskele projesi belediye tarafından zorunlu değildi. Ayrıca bakanlık denetimleri aliağa üzerinde çok fazla yoğunlaştı, iş sağlığı güvenliği ekiplerinin de iskeleyi durdurmasıyla birlikte zaten projesiz kurulan iskeleyi yerindeki haliyle modellemek zorunda kaldık. Ne çapraz ne de örtü vardı; eleman kesitlerinin bile en düşük 48.3*3 lük olduğundan bile emin olamadık. O yüzden de değerlerimiz uçtu tabiki. Uyarılarınız altın değerinde benim için çok teşekkür ederim ilginize. İyi Çalışmalar Dilerim.

Geri