Projemde veri girişinde bir sıkıntı var mı?

matrax

Etkin Üye
merhabalar.küçük bir çalışma yaptım tecrübeli arkadaşlar yardımcı olsanız çok sevinirim.şimdiden teşekkür ederim
1.veri girişinde bir sıkıntı var mı?
2.makaslarda çakışma sorunu vardı böyle gidermeye çalıştım yanlış mı giderdim farklı bir çizim yada öneriniz var mı.
3.birleşimlerde bir sıkıntı var mı yada uygulama esnasında sıkıntı çıkar mı birleşimler den .birleşimlerde seçtiğim tercih genelikle kullanılan tercih midir
4.çakışma sorunları var nasıl giderebilirim.
5.analiz yapamıyorum geometri kontrolü yap yapıyorum sorun göremiyorum.
TEŞEKKÜR EDERİM.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Re: çelik projesi

Merhaba;

Projenizde boşlukta çapraz elemanları ve 6-7 aksları arasındaki kirişlerde üst üste çok fazla çapraz mevcuttu. Bu nedenle analiz yapılamamaktaydı. Bu elemanlar silinince problem kalmamaktadır.

Analiz ayarlarında süneklik düzeyi normal ve Rx ve Ry 'yi 5 almanız bu proje için yeterlidir. Aksi takdirde kolon kesitleriniz Deprem Yönetmeliği süneklik düzeyi yüksek koşullarına uymamaktadır.
Aşıklarınızı tüm kesişimlerden böl komutu ile bölünüz. Aşık kesiti olarak IPE kesit değil, U profiller kullanınız.
Kolon - makas birleşimlerinde 2-3 nolu akslarda ki birleşimleri sabit değil, hareketli bağlantı yapınız.
Zayıf eksendeki kolon- kiriş birleşiminiz uygun ancak sıklıkla kullanılan birleşimler tek kayma levhalı birleşim veya köşebentli birleşimdir.

Çakışma kontrolünde en üstte yer alan TRS ile başlayan çakışmalar programda makas mahya bölgesinde birleşim olmamasından kaynaklanır. Onu çözemezsiniz, atlayınız.
Diğer birleşim çakışmaları üzerine tıkladığınızda hatanın olduğu bölgeye yönlendirir siz kırmızı renkli iki eleman görürsünüz, birleşim bulonu ile kiriş başlığının gövde ile olan eğri bölgesi çakışıyor, bulonlar arası mesafe d parametresini arttırınız.

Diğer çakışma hatalarını da inceleyerek benzer şekilde çözümler üretmeniz gerekmektedir.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• mesnet birleşimi.png
    mesnet birleşimi.png
    92.5 KB · Görüntüleme: 3,547
  • analiz ayarları.png
    analiz ayarları.png
    32.2 KB · Görüntüleme: 3,546
  • çakışma.png
    çakışma.png
    72 KB · Görüntüleme: 20
  • çakışma 3.png
    çakışma 3.png
    25.7 KB · Görüntüleme: 3,543
  • çakışma 2.png
    çakışma 2.png
    63.5 KB · Görüntüleme: 3,548
Merhaba;

Çaprazlarda size daha önce gönderdiğim görsele uygun düzenleme gerçekleştirmemişsiniz. Çaprazlarınız iç içe girmiş görünüyor. Gerekn düzenlemeleri yapınız.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
linkinde yer alan video prgoramın genel modelleme mantığını anlatır. İlk 3 bölümü özellikle modelleme üzerine mutlaka izleyiniz.

İyi Çalışmalar.

Geri