Makas Ayarları

Enigma21

Yeni Üye
Merhabalar, Makas ayarlarında, sol ve sağ konsol ekle bölümün aynı anda değiştirilemiyor sanırım. Denememe rağmen sadece bi taraftaki konsol değiştirilebiliyor. ekte ki gibi makas nasıl oluşturabilirim.

Ekli dosyalar

• mmmm.gif
    mmmm.gif
    236.7 KB · Görüntüleme: 5,811
Merhaba;

Her iki yöne de konsol ayarlaması yapabilirsiniz, tek yönde çalışması gibi bir durum söz konusu değildir. Makas ayarlarından ek özellikler bölümünden sağ ve sol için konsol mesafelerini düzenleyiniz. Eğer makası sağa veya sola yanaşık girdiyseniz tek yön çalışır, iki yöne müdahale etmek için ortalanmış tercihini kullanınız.

İstediğiniz tipteki makası bu şekilde hazır olarak seçip düzenlemede yapabilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• makas.png
    makas.png
    78.9 KB · Görüntüleme: 5,797
  • makas ayarları.png
    makas ayarları.png
    63.7 KB · Görüntüleme: 5,798
  • makas ayarları 2.png
    makas ayarları 2.png
    42.1 KB · Görüntüleme: 5,797
Herkese kolay gelsin !
Makas elemenlarında istediğim tek bir elemanı nasıl seçebilim. Örneğin makastaki çaprazlardan birini ya da dikmelerden birini nasıl seçebilirim makasa tıkladığımda komple makası seçmekte. Herkese iyi günler, yardımlarınızı bekliyorum.

Merhaba;

Üst araç çubuğundan makas komutuna giriniz. Soldan 2. sırada yer alan makas elemanlarını seç komutunu seçiniz, imlecin gösterimi değiişecektir, istediğiniz makas elemanı üzerine gelerek seçim yapınız.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• makas elemanlarını değiştir.png
    makas elemanlarını değiştir.png
    57.9 KB · Görüntüleme: 5,627
ekte proje yükeleyemiyorum kulladığım kesitler çok mu büyük normali ne olmalı diye soracaktım ?? yardımcı olur musunuz projeyi yükleyemiyorum 4 mib den büyükte. .s

Alt ve Üst başlık :2*L 100*10-10
Dikme ve Çaprazlar: 2*L 60*6-10 olunca kurtardı

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.jpg
    Screenshot_1.jpg
    220.9 KB · Görüntüleme: 5,549
Merhaba;

Kesitleriniz sadece açıklıklar ile ilgili değildir. Yük durumunuza göre değişiklik gösterecektir. Wetransfer kullanarak projenizi internete yükleyip, linki paylaşabilir misiniz?

nurgulkaya":70jnwaj3' Alıntı:
Merhaba;

Kesitleriniz sadece açıklıklar ile ilgili değildir. Yük durumunuz ve süneklik düzeyi ile R katsayınıza göre değişiklik gösterecektir. Wetransfer kullanarak projenizi internete yükleyip, linki paylaşabilir misiniz?

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

indirme linki burada yardımcı olursanız minnettar kalırıım . kesitleri nerdeyse yarı yarıya küçülttüm dahada küçültmek mümkün mü acaba mesela makas tasarımına bakarsak eklediğim görseldeki çaprazı 2*L 40*5-10 nasıl yapabilirim oran nerdeyse sınırda. ayrıca makaslar arasında çapraz kiriş yapmadan kesit küçültmem mümkün değil mi ?

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.jpg
    Screenshot_1.jpg
    74.6 KB · Görüntüleme: 5,519
Merhaba;

Modelinizde aşıkları analizden çıkarıp, tüm kesişimlerden bölünüz. Çatıda stabiliteyi sağlamak için çatı çaprazları oluşturunuz. Bu şekilde yapınız daha stabil bir davranış sergileyecektir.
Makaslardaki kesitleri küçültmeniz için makas yüksekliğiniz ile makas aralıklarınızın ortalamalarının birbirine olabildiğince yakın olması gerekir. Kafes kiriş taşıyıcı sistemlerde amaç diyagonellerin mümkün olduğunca 45 derecelik açı ile yerleşmesi genel itibari ile 30 - 45 açı aralığı en elverişli eksenel kuvvet optimizasyonunu sağlar. Bu nedenle makas yüksekliğiniz ile dikmeler arası mesafeleri tekrar düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki forum başlığını inceleyiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• Aşık analiz parçalarını seç.png
    Aşık analiz parçalarını seç.png
    60.9 KB · Görüntüleme: 5,514
Herkese iyi günler dilerim !
idecad çelikte makas elemanda dikmeler arası mesafeleri istediğim şekilde nasıl ayarlarım ? program sadece en baştaki, ortadaki, ve sondaki dikmeler arası mesafeyi mi ayarlamama izin veriyor ?

Merhaba;

Makasınızı uzunluk vererek oluşturmanız halinde alınan ölçüler ilk ve son dikmenin değil, her bir dikme arası mesafedir. Ön görüntü bölümünden takip ederseniz girdiğiniz uzunluklara göre nasıl değiştiğini daha net görebilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• makas uzunluk.png
    makas uzunluk.png
    102.6 KB · Görüntüleme: 5,285
cevabınız için teşekkür ederim .
bu menüden deneme yapmıştım ancak başarılı olamadım.
makasın tek tarafından 9 açıklıklı makas soldan ilk 2 aralık farklı(.64m), diğer 7 aralık farklı(1.37m) olarak ayarlayamadım.

Merhaba;

Makas içerisinde bir yöne sayı diğer yöne aralık giremazsiniz, bu nedenle geometrik olarak düzenlemek için simetrik ve asimetrik durumlara göre sizin hesaplama yapmanız gerekir. Simetrik ve asimetrik makas için birer adet örnek görsellerle anlatılmış ve modelde oluşturulmuştur.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    47.3 KB · Görüntüleme: 5,252
  • 2.png
    2.png
    59.2 KB · Görüntüleme: 5,252
  • 3.png
    3.png
    43.4 KB · Görüntüleme: 5,251
  • 4.png