Çelik merdiven tanımlama

mert_01

Yeni Üye
Merhaba;

1. Merdiven çizimlerini tam olarak alamıyorum.
2.Proje üzerinde belirttiğim yere korkuluk tanımlamak istiyorum ancak tanımlayamıyorum.
3. Merdiven basamaklarını porfil olarak tanımladım başka bir şekilde tanımlayabilir miyim?

Sorularıma çözüm önerilerimi bekliyorum.

Ekli dosyalar

• KULE.ide85
    1.2 MB · Görüntüleme: 850
Re: çelik merdiven tanımlama

Merhaba;

1- Çünkü birleşim olarak kullandığınız tam penetrasyonlu kğt kaynaklı birleşim kullandığınız birleşik 2*U' dan elde edilen kutu profile uygun değil ve hatalı geometri oluşmuş, perspektif ekrana dikkatli bakarsanız birleşim levha ve bulonlarının havada veya olmaması gereken yerlerde olduğunu görebilirsiniz. Bu birleşimleri sildim. Uygun birleşim olarak 4 bulonlu rijitleştirilmemiş birleşimi kullanabilirsiniz.
2- Yukarıda bahsş geçen birleşimi kullanabilmeniz için taşıyıcı sisteminizi merkezi çaprazlı sistem kullanmalısınız ve kolonların zayıf yönünden bağlanan kirişle mafsallı olmalı bunun için tek kayma levhalı birleşim, köşebentli birleşim, alın levhalı kayma birleşimi ve mesnet köşebentli birleşimi kullanabilirsiniz. Kolon güçlü yönünde ise moment aktaran kirişler olmalı. Bu kirişleri kolona bağlamak için Rİjitleştirilmemiş 4 bulonlu birleşimi kullanabilirsiniz.
** He riki yönde de merkezi çapraz kullanmak isterseniz her iki yöndeki kirişlere de 2. maddede geçen birleşimleri tanımlayınız, moment aktaran bağlantı uygun değildir.
3- Belirttiğiniz bölge boşluk sadece. Aynı kat içerisinde merdiven kirişlerini seçerek merdivenin her iki yönüne ve kat kirişinizi seçerek bir cepheye korkuluk tanımlayabildim. Herhangi bir sorun görünmemektedir. Yapı içerisinde bir elemana korkuluk tanımlayacağınız zaman o elemanın bulunduğu kata görüntüyü geçirmeniz gerekir. Bunun için alt araç çubuğuna tıkladığınızda kat listesi açılacaktır.

4- Merdiven basamaklarında özel bir enkesit kullanmak isterseniz plan ekranında iken sürekli çizgi komutu ile kapalı bir alan oluşturunuz. Çizgileri seçiniz, imleç üzerinde iken sağ tuş - dönüştür komutu ile kesite dönüştürünüz. Ardından merdiven ayarlarından kesiti seçerek basamak için kullanabilirsiniz.

5- Projenizde çizimleri yukarıda bahsettiğim birleşimleri kaldırdığımda elde edebiliyorum. Daha uygun çizimler için yukarıda bahsi geçen birleşimleri tanımlayınız.

Ekli dosyalar

• birleşim 1.png
    birleşim 1.png
    517.9 KB · Görüntüleme: 49
  • sürekli çizgi.png
    sürekli çizgi.png
    44.7 KB · Görüntüleme: 3,013
  • merdiven.ide85
    16.3 MB · Görüntüleme: 850
Geri