Çelik çapraz narinlik sorunu

Çelik tasarım hakkında sorular, görüşler, öneriler

Çelik çapraz narinlik sorunu

Mesajgönderen inansas » 02 Oca 2018, 11:18

merhaba; büyük kesitler denememe rağmen narinlik sorununu aşamadım. Hata mı yapıyorum bir yerde acaba yardımcı olursanız sevinirim
https://we.tl/e14NdTVaer
inansas

Re: Çelik çapraz narinlik sorunu

Mesajgönderen nurgulkaya » 02 Oca 2018, 12:00

Merhaba;

Makaslarda alt başlık narinlik sorunu görünmektedir. Bu sorunun çözümü için alt başlıkların orta düğüm noktalarından geçen stabilite kirişleri kullanmanız gerekir. Stabilite kirişleri makas alt başlıklarınızı yanal doğrultuda destekler ve yanal doğrultuda burkulma boyunu azaltır. Narinlik sorunlarının çözümüne dair daha önce verilen eğitime ait link aşağıdadır, lütfen inceleyiniz.
viewtopic.php?f=28&t=4819

İyi Çalışmalar.
Eklentiler
assan revize 23.12.2017.ide85
(11.68 MiB) 582 kere indirildi
stabilite kirişi.png
stabilite kirişi.png (418.12 KiB) 1498 kere görüntülendi
Kullanıcı avatarı
nurgulkaya

Mesajgönderen inansas » 02 Oca 2018, 12:50

alt başlık için dediğiniz çözümü kullanıyorum zaten. asıl sorduğum çaprazlarla ilgiliydi yazmayı unutmuşum. çaprazlarda kesitleri gereğinden fazla büyütmeme rağmen narinlik kriterine takılıyorum
inansas

Mesajgönderen nurgulkaya » 02 Oca 2018, 13:52

Merhaba;

Gönderdiğiniz modelde stabilite kirişleri modellenmemişti ve makas alt başlığında narinlik problemi mevcuttu, çözümü de bildiğinizi belirttiniz.

Çaprazlarda ki durum aynı doğal olarak çözüm mantığı da aynıdır. Narinlik formülü k*l/r olup k çaprazlar için 1 ve sabit, l elemanın net açıklığı, r ise kesit atalet yarıçapıdır. Çelik yönetmeliğimize göre basınç eleamanları için k*l/r 200 ' den küçük olmalı iken, çekme elemanları için 300 den küçük olmalıdır. Formülü göz önüne alarak çözüm için alternatifleri belirleyebilirsiniz. Çaprazlarınız dayanım kontrolününde sorun yaşamasa dahi Çelik Yönetmeliği narinlik koşulunu sağlamak zorundasınız.

İyi Çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
nurgulkaya

Dön ideCAD ile Çelik Tasarım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir