ideCAD Çelikte bunu yapabilirmiyim

Apocalpyse

Etkin Üye
Merhabalar,

Bazı yapı denetim firmaları ekteki gibi bir plan hazırlamamı istiyorlar. Kolon aplikasyon planı görmeye alışmışlar o yüzden ankraj planını yeterli görmüyorlarmış. idecad bu konuda bir güncelleme yapabilirmi? ben şahsen bu planı normal bir kolon apl alıp akslar ve ölçüler hariç herşeyi silip üzerine I profileri 2D çizim hazırlat deyip ordan kopyalayıp üstüne yapıştırarak oluşturdum. birde ayrıca IPE240 diye kolonların başına yazdım. yeterli gördüler. Direk kolon apl planı aldığımda ankraj levhaları ve bayrak levhalarıda göründüğünden anlaşılamıyormuş.

İlginiz için tşkler.

Ekli dosyalar

• RT.rar
    71.3 KB · Görüntüleme: 180
Merhaba;

Aplikasyon planları; kat genel ayarlarında yer alan kotlardan oluşturulmaktadır. Ayrıca istediğiniz kot için çelik çizim ayarlarından kot tanımlaması gerçekleştirip, çizim alabilirsiniz. Örneğin ankraj yerleşimini görmek istemiyorlarsa 50 cm vb. bir noktadan aplikasyon planı alarak sadece kolonların çizilmesini sağlayabilirsiniz. Veya projenizi farklı kaydederek kolon ayaklarını sildikten sonra 0 kotu için aplikasyon planı alabilirsiniz.Veya diğer elemanların görünmemesi için negatif ve pozitif derinliği düzenleyebilirsiniz. Kısacası farklı alternatifler ile çözüm mevcuttur. Şuanda plan çizimlerinde kolonlara sadece poz numarası atanıyor, kesit isimlerinin de yer alması için bildiriminiz notlarımız arasındadır.

Ekli dosyalar

• çelik çizim ayarları.png
    çelik çizim ayarları.png
    11.3 KB · Görüntüleme: 2,773
  • çelik çizim ayarları 2.png
    çelik çizim ayarları 2.png
    16.2 KB · Görüntüleme: 2,774
  • aplikasyon planı.png
    aplikasyon planı.png
    15.6 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:
ilginiz için Tşk ederim Nurgul hanım.
peki gergi çubuklarının çatı planında gözükmesini nasıl sağlarım. üzerine donatı çapıda otomatik yazılabilirmi?

Merhaba;

Çelik çizimlerde gergi çubukları şuanda oluşturulmamaktadır. Yeni sürüm için çalışması devam etmektedir.

İyi Çalışmalar.

Geri