Yirmi metre açıklıkta sehim sorunu

eissenhover

Etkin Üye
Herkese merhabalar, 20 metre açıklığı petek kirişle geçmeye çalışıyorum ama sehim sınırı hatası veriyor. Bu açıklığı bu sistemle nasıl geçebilirim ? Ayrıca projeyi YDKT ile çözmeyi tercih ettim, profilleri nominal dayanım sınırına kadar çalıştırmak istiyorum. Sistemi genel olarak inceleyip eksik veya hatalarımı belirtir ve sehim sınırını aşmam için önerilerinizi belirtirseniz çok sevinirim . İyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

• 20 metre açıklık.rar
    3.8 MB · Görüntüleme: 185
Re: 20 metre açıklık ta sehim sorunu

Merhaba;

Modelleme sırasında yapılan bir hata sonucu petek kirişlerinizin orta aks uçlarında ciddi sehim görünüyor. Bu nedenle modelinizde düzenleme gerçekleştirilmiştir. Program ile ilgili detaylar için videolardaki mantıkta modelleme yapmanızı tavsiye ederiz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Modelinize düzenleme üzerinden devam edebilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• default.rar
    2.6 MB · Görüntüleme: 183
  • 2.png
    2.png
    201.1 KB · Görüntüleme: 2,888

dosyayı açabilidm, yaptıgınız duzenlemede tüm profiller yeterli gözukuyor ama neyı degıstırdığınızı anlayamadım, petek kirişlerin kolonlara olan bağlantısını saglayan birleşimleri ve rüzgar birleşimlerini kaldırmışsınız, bu şekildemi sıstem kurtardı. benım tasarımdaki hatam ne idi onu açıklarmısınız lütfen nerede yanlış yaptığımı bılmem cok onemlı, cok tesekkurler bu arada

ayrıca kolonların arasındaki çaprazları da kaldırmışsınız, buna benzer bir tasarımda sizin "çatıdaki çaprazların kolonlarda devam ettirilmesi gerekir" tarzında bır yorumunuzu okumustum forumda, kafam iyice karıstı

Merhaba;
Hatanın sebebi stabilite kirişlerinin çok yakın girilmesi sebebiyle düğüm noktalarının da yaşanan karışıklıktır. Görselde gördüğünüz gibi ana kirişleriniz birbirine mesnetlenmemişti.

Projenizi siz devam ettirin diye çaprazlar ve diğer elemanları ve birleşimleri tekrar modellemedik. Çatıdaki sorunun kontrol edilebilmesi için sadece çatıya tam müdahale edildi. Yan cephedeki işlemleri belirttiğim gibi videoları izleyerek oluşturunuz.
- Örneğin aşıkları her aralıkta teker teker oluşturmanıza gerek yoktur.
-Yan cephe çapraz ve aşık işlemlerini tamamlayınız. Çatıda stabilite kirişine; petek kiriş tasarım detayları incelendiğinde gerek kalmadığı görülmektedir. Ancak yapı genel davranışı inceleyerek, stabilite davranışı açısından mühendis olarak gerek olduğuna karar verirseniz tekrar modelleyebilirsiniz. Bu modelleme sırasında stabilite kirişlerini çakışmaları önleyecek şekilde 2 ana kirişin düğüm noktasından 0.3-0.4 m uzaklıklarda girebilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    132.4 KB · Görüntüleme: 2,889
Geri