Yaya köprüsünde dikmelerde kesme problemi

Merhaba
ekteki dosyada imalatı bitmiş bir yaya köprüsünün kendimce çizimini yapmaya çalıştım öğrenme amacıyla... ancak dikmelerde problemler bulunmaktadır. buradaki problemi gidermeme yardımcı olabilirmisiniz.

Ekli dosyalar

• yaya köprüsü3.ide85
    952.5 KB · Görüntüleme: 492
Merhaba;

1- Dikme ve diyagonelleri tek çelik çapraz komutu ile girmeniz en uygunu olacaktır.
2- Dikme ve diyagonelleri çelik kolon komutu ile girmeyiniz. Çelik kiriş komutu ile girmeniz halinde elemanları seçip sağ tuş - özellikler - serbestlikler bölümünden M22 ve M33' ü aktif hale getiriniz. Tek çapraz girerseniz buna gerek kalmayacaktır.
3- Kaynaklı birleşimi modellerken düğüm noktalarının dikme ve diyagonal kesişiminde oluşması için birleşimi seçtikten sonra önce makas alt başlığı görevi gören ana kirişinizi seçiniz ardından sağ tuş yapınız. Sonrasında dikme ve diyagoneli seçip tekrar sağ tuş ile birleşim modellemeyi tamamlayınız.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    80 KB · Görüntüleme: 2,950
  • 2.png
    2.png
    239.5 KB · Görüntüleme: 2,950
  • 3.png
    3.png
    19.5 KB · Görüntüleme: 2,950
Merhaba yeniden,
makas araları dikme ve diyoagonalleri çapraz ile düzenledim.
ancak alt kirişte ne yaptıysam sehim hatasını gideremedim.
birde I100 ara kirişleri tali kiriş olarak çizdim sehim hatası veriyor.
bunları kiriş olarak çizince problem kalkıyor ancak kaynak veya bulon ile bağlayınca yeniden sehim hatası veriyor.
bu konularda yardımlarını rica ediyorum.
sanıyorum bir yerlerde analiz hatası yapıyorum gibi.

Ekli dosyalar

• yaya köprüsü11.ide85
    599.2 KB · Görüntüleme: 484
Merhaba;

Gönderdiğiniz projede g yüklemesi altında analiz hatası alıyoruz. Bu nedenle elemanlarınızın sonuçları zaten oluşturulmuyor. Makasları oluştururken dikme ve diyagonali belirttiğimiz gibi gerçekleştirmişsiniz, ancak alt ve üst balığı moment alacak şekilde tasarladığınız için PMM oranları oldukça yüksek çıkıyor. Sadece eksenel kuvvete çalıştıracak iseniz ona göre düzenleme yapınız. Ya da moment aktaracak şekilde tasarım yapmak isterseniz kesitlerde düzenleme yapmanız gerektiği görülmektedir. Projenizde kolon ve kiriş kesitlerinde düzenleme yapılmıştır.

Ancak asıl tali kiriş ile oluşturmaya çalıştığınız elemanlarda İPE 100 ile modellenen kirişlerinizde düğüm noktası hataları mevcut, modelin analizi bu nedenle gerçekleşmemektedir. Bu kirişleri çalışma düzlemi tanımlayarak tekrar oluşturunuz. Çünkü bağlı olduğu kirişlerin ekseninden geçmemekteler.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• serbestlik.png
    serbestlik.png
    90.9 KB · Görüntüleme: 2,838
  • yay.ide85
    4.2 MB · Görüntüleme: 496
Geri