Makaslarda Alt Başlık ve Narinlik Sorunu

Serhat_Kara33

Yeni Üye
Bir tarafa betonarme bir tarafı çelik kolona basan makaslarda birçoğu sağlarken aynı özellikte ki birkaç tanesi sağlamıyor.Bunun sebebi nedir acaba.Dosyayı eklemeye çalıştım ancak dosya boyutu yetersiz olduğu için ekleyemedim.Farklı bir dosya ekleme yolu varsa o şekilde ekleyebilirim.Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler kolay gelsin.

Merhaba;

Öncelikle modelleme hatalarınız fazla, bunları düzenleyiniz. Betonarme kolonlara oturan ilk makastan önce ne çelik ne betonarme elemanlara bağlanmamış makasınız mevcut. Analiz sonuçları görüntüleme deformasyon bölümünden kontrol edebilirsiniz.
Ardından aşıklarınızda çakışma var ve tüm yapı boyunca tek parça devam ediyor. Bu da bazı makaslarda özellikle arada kalanlarda düğüm noktalarında ek fazla tepki kuvvetine sebep oluyor. Tüm kesişimlerden birleştir - böl komutu ile bölünüz ve aşık menüsünde yer alan ofset alt başlığından aşıklarınıza bir miktar mesafe giriniz.

*** Makaslarınızda narinlik problemi mevcut. Makas alt başlık düğüm noktalarından düğüm noktalarına çalışacak şekilde stabilite kirişleri tanımlayınız. Detay için linkteki videoya bakabilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• makas.png
    makas.png
    787.7 KB · Görüntüleme: 2,173
  • makas 2.png
    makas 2.png
    38.4 KB · Görüntüleme: 2,168
  • makas 3.png
    makas 3.png
    44.5 KB · Görüntüleme: 2,166
  • makas 4.png