Moment aktaran/Aktarmayan Birleşim

eissenhover

Etkin Üye
Herkese merhabalar, bir konuda bilginize başvurmak istiyorum, aşağıda iki adet görsel var,

1. Görsel: kiriş uç serbestlikleri açılarak moment aktarmayacak şekilde ayarlandı, doğal olarak analiz sonrası kolonlara hiç moment aktarılmadı, kiriş orta bölgesinde max moment oluştu, ve kiriş kurtarmadı (pmm yetersiz geldi)

2. Görsel: aynı kiriş moment aktaracak şekilde ayarlandı ve kiriş orta bölgesindeki moment miktarı azaldı, kolonlara moment iletildi ve kiriş kurtardı (pmm yeterli geldi)

Yani moment aktarmayan sistemde tüm moment kirişte birikti ve sistem (kiriş) kurtarmadı, lakin makas-kafes vb. sistemlerde makas elemanları hep mafsallı tasarlanıyor, bu aradaki tezatlığı anlamadım? Yani benim eklediğim resimlere göre moment aktaran birleşimde kiriş kurtardı yani kesit buyutmeye gerek kalmadı, moment aktarmayan birleşimde ise kesit kurtarmadı ve buyutmek gerekti, yani ekonomik olmadı, ama kafes vb. sistemde mafsallı birleşimler daha ekonomık olmuyor mu? Bu tezatlık kafamı karıştırdı doğrusu

Ekli dosyalar

• hazır 2.png
    hazır 2.png
    110.7 KB · Görüntüleme: 3,339
  • hazır 1.png
    hazır 1.png
    101.5 KB · Görüntüleme: 3,334
Merhaba,
Kafes sistemler açıklıkları fazla olan makas benzeri yapılar için kullanılan bir çözümdür. Mafsallı bağlantılar olsa dahi yüksekliği, eleman kesitleri değiştirilerek gerekli dayanım sağlanabilir. Hadde profiller için üretim sınırlıdır ve belli boyutlarda üretilebilir. Bu boyutların yeterli gelmediği yerde kafes sistem kullanılır.
Ayrıca aşağıdaki resimde görülen kafes sistem ve kiriş çerçeve sistemi incelendiğinde kafes sistemde kolonlarda oluşan iç kuvvetlerin daha küçük olduğu görülmektedir. bu sayede yüksek açıklıklı sistemlerde kafesler kolonların daha ekonomik olmasını da sağlayabilir.

Genel olarak çelik yapının ekonomik çözümü için yapının tümünde kullanılan malzemeyi/profilleri, bu malzemelerin/profillerin kolay ulaşılabilir olup olmadığını, işçilik maliyetlerini, zayiatları irdelemek gerekmektedir.

Ekli dosyalar

• resim1.PNG
    resim1.PNG
    41.9 KB · Görüntüleme: 3,291
Merhaba;

Görselde kırmızı kutucuk içine alınmış tüm birleşimler ve onların alt birleşimleri moment aktarır.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    60.3 KB · Görüntüleme: 99
Geri