Dinamik mod yetersizligi

Merhabalar idecad 8.63 çelik programında tasarım yapıyorum. Birkaç soru sormak istiyorum. Bazı hatalarla karşılaştım. projemde ne yaptıysam bir türlü dinamik hesaba katılan mod sayısı yetersiz hatasını düzeltemedim. bunu nasıl düzeltebilirim acaba ? Ayrıca alfa değerleri 0.7 den küçük hatası da aldım ancak sünkeliliği normal ve R katsayılarını 5 yapınca geçti. Yüksek süneklilikte R katsayılarını 8 alınca alfa değeri hatası veriyor. Yüksek süneklilikte bu projemi yapabilir miyim ? Son olarak Seçmeli raporlardan analiz sonucu çatı çaprazlarımın uç bileşiminde hata alıyorum. Çok yüksek bir değer çıkıyor. Acaba nerde yanlış yapıyorum. Bu sorular hakkında yardımcı olursanız sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim.

Proje dosyam :
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
İSİMSİZ_PROJE.ide85.html

Re: DİNAMİK MOD YETERSİZLİĞİ

Merhaba,
Gönderdiğiniz linkteki dosya indirilemiyor. Projenizi wetransfer linki olarak gönderebilirsiniz.

Merhabalar , proje dosyamdan sonraki kısmı bütün olarak kopyala yapıştır yazarsanız çıkıyor

Merhaba,
Projede yapı ağacında Modal Analiz ayarlarına girin ve burada yöntem olarak Ritz yöntemini seçebilir ve hedeflenen mod sayısını 54 olarak belirleyebilirsiniz.
Yapınızı yüksek sünek olarak çözecek iseniz çelik elemanlar için yüksek sünek koşullarını sağlamanız gerekmektedir. Yapıyı yüksek sünek çözdüğünüzde kolonlarınız kirişlerden daha güçlü olmalıdır. Projenizde bu sağlanmadığı için alfa değeri hatası alıyorsunuz. Projenizi yüksek sünek şartlarını sağlayarak da çözebilir, normal sünek de olarak çözebilirsiniz.
Programda çaprazlarda sonsuz değerin gözükmesi program raporlaması ile ilgili bir bugdır. İki çapraz elemanın kesiştiği yerde bulunan çapraz uç birleşimlerinin hesapları program tarafından yapılmamaktadır. Ancak raporlarda bunlar hata olarak görünmektedir. Buradaki hataları göz ardı edebilirsiniz. Seçmeli raporda özet birleşim raporu yerine, projenizdeki birleşim tasarım raporlarını Birleşim özelliklerine girerek Tasarım Raporu butonuna tıklayarak detaylı tasarım raporu alabilirsiniz.

Anladım teşekkürler . Peki ben birçok modal analiz girdim bunları nasıl silebilirim . Yani 1 tane yapacağım o da sizin dediğiniz gibi olanı .

Merhaba,
Yapı ağacından tanımladığınız modların üzerinde fare ile sağ tuş ile tıklayıp açılan menüden silebilirsiniz.

anladım İbrahim bey lakin modal analizde 54 mod ve ritz vektörü tanımlamama rağmen yine 18 mod üzerinden hesap yapıyor. bunu sebebi ne olabilir ?

bu arada sizinde başınızı ağırttım kusura bakmayın. Lakin çapraz uç birleşim hatası veren bileşimlerin tasarım raporlarına da girmiyor ibrahim bey . hem seçmeli raporda absürt bir sayı çıkıyor hemde bileşim özelliklerinden tasarım raporuna girdiğim zaman açılmıyor.

Merhaba,
Kütle katılım oranı %90'ı geçtiğinde modal analiz devam etmez. Bu sayı 54'ü bulmuyor olabilir.
Programda bütün birleşimlerin tasarımı yapılmamaktadır. Her iki çapraz bir adet çapraz uç birleşiminde birleşir ise program bu birleşimin tasarımını yapmamaktadır.

Anladım ona göre tek tek bir birleşim yapacağım. peki bu sorun yeni versiyonda da var mı acaba ibrahim bey ? Modal analizde dinemik serbestlik derecelerini her yöne yapınca sorunum kalmadı.

Merhaba;

Birleşim tasarımı ile ilgili durum için ek çalışma yapılması gerekmektedir, bu çalışma iş listesinde sıradadır.

İyi Çalışmalar.

Geri