Betonarme Bina Çelik Çatı Kesitler Kurtarmıyor

chatham

Yeni Üye
Betonarme bina Bodrum+Zemin+1 Normal Kat olmak üzere 3 kattan oluşuyor. 1 katta konferans salonu yapılması planlandığı için bazı kolonlar silindi bu yüzden çatısı çelik çatı olarak tasarlandı.
Ancak analiz sonucunda Bodrum kattaki KB111 kirişi ve BAP6 betonarme perdesinde pursantaj ve donatı hatası alıyorum. Bununla birlikte çatıdaki bazı çaprazlar ve aşıklarda da kesit yetersizliği hatası var. Bir çok alternatif denememe rağmen çözüme ulaşamadım. Acaba yanlış modellediğim birşeyler mi var projeye bakıp yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Yardımcı olacaklara şimdiden çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• konferans 08.032.019.cde
    2.8 MB · Görüntüleme: 465
Merhaba;

Projenizde sadece çelik aşıklarda modelleme düzenlemesi yapılması gerekmektedir. Son aşıklar birleşim tepe levhası ile çakıştığı için tek parça görünüyordu. Bu hata giderildiğinde herhangi bir modelleme sorunu kalmamaktadır.

Çelik yetersizlikleriniz kar yükünden kaynaklı görünüyor. Kesitlerin tasarımlarında herhangi bir sorun mevcut değil, kesit arttırmanız gerekecektir.

Not: Çaprazları bir dolu bir boş olacak şekilde yerleştirirseniz daha ekonomik sonuç alabilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

çapraz.png
aşık.png

Nurgül Hanım son versiyon yüklü olmasına rağmen projeyi açınca aşağıdaki hatayı alıyorum.Acaba projeyi açabilmek için nasıl bir yol izlemem gerekli

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    187.7 KB · Görüntüleme: 4,832
  • 2.PNG
    2.PNG
    5.1 KB · Görüntüleme: 4,833
Nurgül Hanım çelik modülü bende olmadığı için merak ettiğim bir kaç husus var.

1-) Bu projede çelik kolonların betonarme kolonlarla birleştiği noktaya manuel olarak mafsal atayabilir miyiz ? Çünkü çelik çatıdan gelen kolon alt momentini betonarmeye aktarmak bana çok doğru gelmiyor. Betonarme kesit olarak bu yükleri karşılayacak düzeyde olsa bile bağlantı detayı sıkıntılı çıkacaktır. Bu tarz çelik kolon betonarme babaların bağlantı hesapları için özel şartlar var.

2-) Bahsi geçen çelik kolonların altına moment aktaran bir ankastre bağlantı yaptığımız zaman program sanki bir radye temele bağlanmış gibi sadece çelik bağlantının mı tahkikini yapıyor yoksa yukarıda bahsi geçen betonarme baba çelik ankraj ilişkisinin hesabını yapabiliyor mu?

3-) Bu tarz karma yapılarda deprem yönetmeliği 4.3.4.2, 4.3.4.6 kontrollerini yaparken çelik ve betonarme kolonları ayrı ayrımı irdelemek gerekiyor ?

Geri