Betonarme kolon üstüne çelik çatı

Zumre

Üye
merhaba
modellememde mi sıkıntı var veya kesitlerimmi yetersiz anlayamadım.
yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• ANTREPO-D01.ide10
    3.9 MB · Görüntüleme: 530
Re: BETON KOLON ÜSTÜNE ÇELİK ÇATI

Merhaba;

Modellemenizde sorun var.

1- Konsol çıkışı yaptığınız kirişlerinize mafsallı birleşim tanımı yapmışsınız. Deformasyonları incelerseniz görebilirsiniz bu kirişlerin uygun olmadığını, konsol kirişlerinize bağlı mafsallı birleşimleri silip, moment aktaran bağlantı yapınız.
2- Aşıklarınızın yerleşimlerinde konsol üstlerinde yine kaçıklıkları ayarlayıp, tüm kesişimlerden bölmeniz gerekir.
3- Sistemde her açıklıkta çapraz kullanmaya bilirsiniz. 1 dolu 1 boş seçeneği de uygun görünmektedir.
4- Yanal doğrultuda stabiliteyi sağlamak için kirişlerin arasına mahya bölgesinin hemen sağından ve solundan simetrik olarak yapı boyunca ilerleyen stabilite kirişi kullanmanız daha uygun olacaktır.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• ANTREPO-D01.ide10
    3.9 MB · Görüntüleme: 704

Merhaba;

- HE600A Profilin malzemesi özel imalat değilse S275 olmalı
- Çatı kaplaması üzerinde aşırı yük tanımlamışsınız:
Kaplama Ağırlığınız 200kg/m² ( bu değer biraz fazla 20kg/m² kabul edilebilir)
Kar yükünüz 165kg/m² ( bu değer bölgesel olarak normal)
Kaplama üzerinde kullanıcı tanımlı rüzgar yükü 100kg/m² (bu değerde fazla gibi tanımlı girmenize gerek yok program kaplamalardan yola çıkarak zaten otomatik olarak etkki ettiriyor.)
- Konsol kirişlerinizin kolon bağlantısı hatalı, konsol elemanları moment aktarmayan mafsallı bağlantı ile bağlamışsınız. Bu noktalarda kaynak kullanmanızı tavsiye ederim yada moment aktaran başka bir kiriş kolon bağlantısı.

Bu değişiklikler yapılınca kesitleriniz çok daha ekonomik olarak kurtaracak mertebelere iniyor.

Ekli dosyalar

• kaplama.JPG
    kaplama.JPG
    36.6 KB · Görüntüleme: 5,707
  • çelik.JPG
    çelik.JPG
    80.8 KB · Görüntüleme: 5,709
  • ANTREPO-D01.rar
    1,015.7 KB · Görüntüleme: 198

Yardımlarınız ve bilgi için çok teşekkür ederim

iyi çalışmalar

söylediklerinizden sonra sadece aşıklarda problem yaşadım.

aşıklar bu şekilde çok büyük oldu ve saçaktaki aşıklarda ciddi sıkıntı yaşadım

Ekli dosyalar

• ANTREPO-D01.rar
    1.7 MB · Görüntüleme: 171

Merhaba;

Aşıklarınız üzerinde 2m proje'nin de belirttiği gibi ciddi yük var. Hareketli yük değeriniz ve kar yükü değeriniz yüksek. Bu yükler sizin için doğru yük değerleri ise yapılabilecek bir şey yoktur.

Sadece konsollarda yer alan aşıkların kolona yakın olanları alın guse birleşimi tepe levhası ile çakışmış, bu nedenle de kesişimden bölünmemiş, kaçıklığı düzenledim bu şekilde UPN 180 ile geçiş yapabiliyorsunuz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• ANTREPO-D01.ide10
    4.8 MB · Görüntüleme: 501

Merhaba;

Aşıklarınız üzerinde 2m proje'nin de belirttiği gibi ciddi yük var. Hareketli yük değeriniz ve kar yükü değeriniz yüksek. Bu yükler sizin için doğru yük değerleri ise yapılabilecek bir şey yoktur.

Sadece konsollarda yer alan aşıkların kolona yakın olanları alın guse birleşimi tepe levhası ile çakışmış, bu nedenle de kesişimden bölünmemiş, kaçıklığı düzenledim bu şekilde UPN 180 ile geçiş yapabiliyorsunuz.

İyi Çalışmalar.*
Söz konusu projede taşıyıcı sistem her iki yön için C16 seçilmiş... Bu konudaki değerlendirmeleriniz ne olur ?

Geri