ideCAD Statik v10.05 çelik yapı hata verip kapanıyor.

Çelik tasarım hakkında sorular, görüşler, öneriler

ideCAD Statik v10.05 çelik yapı hata verip kapanıyor.

Mesajgönderen recepekmekci » 01 Nis 2019, 10:58

Öncelikle iyi günler,
İdecad çelikte yeni yönetmeliğe göre basit bir sanayi yapıp analiz yapmaya çalıştığımda hata verip kapanıyor projeyi aşağıda paylaştım. nerede hata yaptığımı söyleyebilir misiniz?
Eklentiler
ÇELİK SANAYİ YAP DENEME.ide10
(425.32 KiB) 364 kere indirildi
recepekmekci
 
Mesajlar: 27
Kayıt: 09 Haz 2018, 13:55
Konum:

Re: ideCAD Statik v10.05 çelik yapı hata verip kapanıyor.

Mesajgönderen recepekmekci » 01 Nis 2019, 13:56

sorunun çözümünü buldum sanırım. deprem kuvveti taşıyıcı sistem seçiminde kolon ve kirişin ya merkezi çelik çaprazlı yada moment aktaran çerçeve olarak girilmesi gerekiyor. aynı kolon yada kiriş ikisinde de seçilirse hataya sebep oluyor. bir sanayi yapısında sisteme hangi elemanların moment aktaran hangilerinin çelik çaprazlı olarak girilmesi gerekir ? bununla ilgili bir örnek paylaşabilir misiniz?
recepekmekci
 
Mesajlar: 27
Kayıt: 09 Haz 2018, 13:55
Konum:

Re: ideCAD Statik v10.05 çelik yapı hata verip kapanıyor.

Mesajgönderen nurgulkaya » 01 Nis 2019, 15:54

Merhaba;

Modelleme sırasında bir hata oluşmuş görünmektedir. Projenin ekteki halinde bir sorun mevcut değildir, kontrol ediniz.

Linkte yer alan videoyu takip etmeniz faydalı olacaktır. https://www.youtube.com/watch?v=nAqZOEXtZKw&t=1s
ÇELİK SANAYİ YAP DENEME.ide10
(1.49 MiB) 363 kere indirildi

İyi Çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
nurgulkaya
 
Mesajlar: 791
Kayıt: 02 Mar 2014, 18:28
Konum:

Re: ideCAD Statik v10.05 çelik yapı hata verip kapanıyor.

Mesajgönderen erryan » 01 Nis 2019, 16:49

Nurgül Hanım merhaba
Öncelikle sizin düzenlemiş olduğunuz modelde
1-Moment Aktaran Çerçeve
2-Merkezi Çaprazlı Çerçeve
seçimlerinin yapılmadığını belirtmek istiyorum.
Eğer bu seçimleri yaparsak moment aktaran çerçeve ve Çelik çaprazlı çerçevenin ortak bir kolonu var ise bu durumda program kırılıyor.
Dolayısı ile programda biz bu seçimi doğru bir şekilde şu anda yapamıyoruz.BU seçimin program tarafından otomatik olarak yapılması daha uygun olur bence.
Eklentiler
1.jpg
1.jpg (166.01 KiB) 4221 kere görüntülendi
erryan
 
Mesajlar: 7
Kayıt: 10 Eki 2008, 17:26
Konum:

Re: ideCAD Statik v10.05 çelik yapı hata verip kapanıyor.

Mesajgönderen nurgulkaya » 01 Nis 2019, 18:15

Merhaba;

Bu konu ile ilgili lütfen TBDY 2018 İMO Örnek Projelerini ve kitaplarını inceleyiniz. Aynı zamanda AISC Seismic Manual' dan da faydalanabilirsiniz.Her iki tip için ortak taşıyıcı sistem elemanı seçmemeniz gerekir. Bu durum mühendislik ile ilgilidir, program ile ilgili değildir.
Fiziksel anlamını düşünecek olursanız yönetmelik gereği her iki taşıyıcı sistemde de deprem etkisinde limit durumlar vardır. Merkezi çapraz ve moment aktaran çerçevelerde bir eleman üzerinde aynı anda her iki durum göz önüne alınarak plastikleşeceği ve bu durum gereği taşıma gücü kaybı olamaz. Bu durum ile ilgili gerçek yapılarda bir durum tespit edilmesi ve durumun deneysel ve ampirik çalışmalar ile yönetmeliğe adapte edilmesi gerekir. Oysa yönetmeliklerde hem moment aktaran hem de merkezi çaprazlı çerçevenin ortak elemanı değerlendirmesi yapılmaz. Bu durumda programda otomatik olarak bir işlem yapamaz.

Sizin asıl probleminiz aslında ortak seçmemeniz gerektiğidir. Bir istikamette moment aktaran diğer istikamette ise merkezi çaprazlı çerçeveleri bu mantığa göre yapıya ortak eleman olmadan yerleştirmeniz gerekir. Bunun için yukarıda belirtilen referanslardan faydalanabilirsiniz.

**** Sanayi tipi yapılarda yönetmeliğin maddelerinin de uygun şekilde yorumlanması gerekir. Örneğin sizin bu tek katlı yapınızda TBDY 2018 - Bölüm 9 gereği bir yönü moment aktaran diğer yönü merkezi çaprazlı seçim yapmak yerine kolon ve kirişlerin nihai durumları için sadece merkezi çaprazlı çerçeveleri seçebilirsiniz. Bu şekilde kolon, kiriş ve çaprazların enkesit kontrolü, narinlik kontrolü ve iç kuvvetlerde gerekli D katsayısı ile aktarımlar uygulanmış olacaktır. Eğer yönetmeliği incelerseniz moment aktaranlarda yapılan D ile arttırım ile Merkezi çaprazda yapılan D ile arttırım durumları bu yorumu anlamanızı sağlayacaktır.

Özet olarak; danışmanlığımızı yapan ve yönetmeliğin çelik bölümünde de emeği büyük olan Yar. Doc. Dr. Cüneyt VATANSEVER hocamızın da belirttiği gibi ortak kolon seçimi yapılmaması gerekir. Seçim yapılması halinde program göçmemeli, bu hata raporlanmıştır. Ancak sizin de mutlaka taşıyıcı sistem seçiminde mühendislik yorumu ile birlikte bir karar vermeniz gerekmektedir. Belirttiğim gibi gönderdiğiniz proje için ortak seçim oluşmasın diye sadece merkezi çaprazlı çerçeve elemanlarında seçim yapmanız daha uygun bir çözüm olacaktır.


İyi Çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
nurgulkaya
 
Mesajlar: 791
Kayıt: 02 Mar 2014, 18:28
Konum:

Re: ideCAD Statik v10.05 çelik yapı hata verip kapanıyor.

Mesajgönderen Emre Kösen » 02 Nis 2019, 14:01

Merhaba,

Nurgül Hanımın yazdıklarına ek olarak: bir yönde moment aktaran çerçeve diğer yönde merkezi çaprazlı çerçevelerle taşıyıcı sistemi oluşturulan ve bu çerçevelerde ortak kolonların bulunduğu tek katlı sanayi tipi çelik yapılarda aşağıdaki alternatif yolu tercih edebilirsiniz.

Önce sadece moment aktaran çerçeve elemanlarını (kolon, kiriş) seçip analiz edin, raporları alın.
Sonra sadece merkezi çaprazlı çerçeve elemanlarını (kolon, kiriş, çapraz) seçip analiz edin, raporları alın.
En gayrımüsait sonucu kullanın.

Program, TBDY 2018 9. kısım kapsamında değerlendirilen deprem kuvveti taşıyıcı sistem (DKTS) elemanlarını otomatik belirlemez. Bu seçim kullanıcıya bırakılmıştır.
Kullanıcı avatarı
Emre Kösen
 
Mesajlar: 17
Kayıt: 21 May 2015, 14:45
Konum:


Dön Çelik Tasarım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir