Modal BE1 analiz durumu için kütle bulunamadı

iyi günler merhaba ;

Çelik projede şöyle bir hata veriyor analizde sebebi nedir nasıl düzeltebiliriz ?

Modal BE1" ANALİZ DURUMU İÇİN KÜTLE BULUNAMADI.

teşekkürler.

Saygılarımla.

Re: Modal BE1 HATASI

Berat bey merhaba ;

Çatıyı tekrar modelledim bu sefer aşık kirişlerini atarken düğüm noktları oluşturarak attım ara ara analiz yaparakta moment grafikleriden kontrol ediyordum bir süre sonra ; Modal BE1 HATASI vermeye başladı .

Proje Linki ;
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

saygılarımla..

Merhaba Mesut Bey;

Öncelikle bodrum kat artık projenizde olmadığı için kat genel ayarlarından kaldırınız veya yanında yer alan rijit X ve Y işaretini kaldırınız. Program TBDY 2018' e göre bodrumlu yapı için dinamik analiz yapmaya çalışıyor ancak böyle bir kütleniz olmadığı için hata veriyor.

1- Üst üste kirişleriniz var ve bu kirişler herhangi bir noktaya mesnetlenmiyor. Projenizden bu elemanları kaldırdım. Bu tip durumları anlamak için analiz sonrası deformasyonlar bölümünden yapınızı düşey yükler ve Modal sonuçları altında inceleyiniz.
2- Tüm kirişlerinizin üzerinde 325 kg/m gibi ciddi bir duvar yükü var. Bunları kaldırıp kaplama girişi ile ççatı sabit, hareketli ve kar yüklerini giriniz. Kaplama girmeniz halinde program TS 498'e göre otomatik rüzgar yükünü de belirleyecektir. Bu şekilde proje için uygun yükleri almış olursunuz.
3- Çatı yardımcı kirişleriniz ana kirişlerinizin enkesitine doğru bağlanmıyor, eksantirisiteli bağlamışsınız, bu şekilde uygun birleşim detayı oluşturmakta zorluk yaşarsınız. Ana kirişlere ortalayınız.

linkte yer alan eğitim faydalı olacaktır.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    375 KB · Görüntüleme: 6,925
  • 2.png
    2.png
    22.8 KB · Görüntüleme: 6,926
  • CELIK CATI2.ide10
    20.1 MB · Görüntüleme: 424

Nurgul hanım merhaba ;

Öncelikle ilgi ve alakanız için cok teşekkürler.

1- Modal hatası verdiği için analizde bakamadım kopyalama esnasında birkaç elaman kalmış teşekkürler
2- Duvar yüklerini en son tüm kirişleri seçtikten sonra kaldırıyorum.
3- Yardımci aşık kirişlerimi anakirişlerde nokta oluşturarak yaptım hesap modelenine baktığım zaman tam merkezlenmemiş olsa bile program iki bağlantı arasına cok riçit bir cubuk atıyor sanırım ve moment grafigindede o kısmı mesnet alğıladığı momentin yönün değişmesinden anlıyorum. Doğrumu düşünüyorum sizce ? Buarada bağlantılar kaynaklı olacak.

Bukadar kısa sürede değerli yorumlarınız için ideCAD ailesine teşekkür ediyorum.

saygılarımla...

Programın kendini kapatması

Nuray hanım merhaba ;

Pojede aşıkları grup olarak düzenlemiştim şimdi yüklerini değiştirmek istediğim zaman program kendini kapatıyor
Projedeki mesnet tiplerini yapı ağacından kopmle seçerek değiştirmek istiyoruma ama birtürlü olmadı yardımcı olurmusunuz.

saygılarımla

Merhaba;
1- Grup listelerine gidip, ilgili grubu seçiniz. Ardından seç komutuna basınız. Daha sonra kapat komutuna basınız. ctrl+e ile seçtiğiniz elemanların özelliklerine girmeniz halinde yük değişikliğini yapabilirsiniz. Bz herhangi bir program kapanması oluşturamadık. İşlemlerinizin sıralamasını hatırlıyorsanız lütfen yazınız.
2- Aynı işlemi Sağ tuş benzerini seç komutu ile de gerçekleştirebilirsiniz.
3- Yapı ağacından mesnetleri seçip hepsine aynı anda müdahale edemezsiniz. Bunun için bir yöntem tüm kolonları seçerek özelliklerine girip serbestlikler alt başlığından istediğiniz serbestliği tanımlamaktır. Ya da perspektif ekran veya yapı ağacından mesnetleri seçip teker teker müdahale etmektir.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    131.8 KB · Görüntüleme: 6,877
  • 2.png
    2.png
    29.7 KB · Görüntüleme: 6,878

Nurgul Hanım ;

Hesap raporlarını cıkartırken birşey farkettim çizgisel olarak yüklediğimiz yükler görünmüyor . Elamanlarda o yükler var ama çizgisel olrak yüklediğim sizin elinizdeki modeldende bakabilirsiniz

Merhaba;

Seçmeli rapor sekmesinden Kullanıcı Tanımlı Yükleri aktif hale getirmeniz gerekiyor.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    27.9 KB · Görüntüleme: 6,873
Geri