ideCAD 10.09 çelik çapraz sünekliği madde 9.6.3.4

Çelik tasarım hakkında sorular, görüşler, öneriler

ideCAD 10.09 çelik çapraz sünekliği madde 9.6.3.4

Mesajgönderen recepekmekci » 08 May 2019, 18:45

İyi günler, İdecad Çelikte deprem kuvveti taşıyıcı süneklik düzeyi yüksek çapraz elemanlar ile ilgili sıkıntı yaşıyorum. Madde 9.6.3.4 e göre kopma dayanımının akma dayanımından daha az olmamasını nasıl sağlayabilirim. farklı kesitler kullanmama rağmen sonuç değişmedi. Ayrıca kendi çizdiğim çapraz elemanları deprem kuvvet taşıyıcı sistem olarak işaretliyemiyorum . proje yükledim yardımcı olursanız sevinirim . teşekkürler.

idecad dosyası: https://we.tl/t-a83bxs3ctJ
recepekmekci

Re: idecad 10.09 çelik çapraz sünekliği madde 9.6.3.4

Mesajgönderen Emre Kösen » 10 May 2019, 12:05

Merhaba Recep Bey,

Öncelikle TBDY 2018 Madde 9.6.3.4 süneklik düzeyi yüksek merkezi çaprazlı çerçevelerde çaprazların akma durumuna ulaşmadan kopmasını(kırılmasını) engellemek için getirilmiş bir koşuldur. Bu koşulun sağlanması için çaprazların etkin net enkesit alanının(Ae) mümkün olduğunca büyük olması sağlanmalıdır. Bunun için çapraz uç birleşimlerinizi gözden geçirin.

Etkin Net Enkesit Alanı.png
Etkin Net Enkesit Alanı.png (168.06 KiB) 336 kere görüntülendi

Çapraz uç birleşimi.png
Çapraz uç birleşimi.png (71.67 KiB) 329 kere görüntülendi

Programda Deprem Kuvveti Taşıyıcı Sistem(DKTS) olarak merkezi çaprazlı çerçeveler seçilirken menüden "Çapraz" komutuyla modellenmiş çaprazlar seçilebilir. "Tek Çelik Çapraz" komutuyla modellenmiş çaprazlar gelişi güzel iki nokta seçilerek modellenebildiği için program bunlar düşey çapraz mı? çerçeve elemanı mı? vs. gibi kontrolleri yapmaz.

Düzeltilmiş proje ektedir.

çelik çapraz madde9634_düzeltme.cde
(315.46 KiB) 65 kere indirildi
Kullanıcı avatarı
Emre Kösen

Dön ideCAD ile Çelik Tasarım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir