ideCAD 10.09 çelik çapraz sünekliği madde 9.6.3.4

İyi günler, İdecad Çelikte deprem kuvveti taşıyıcı süneklik düzeyi yüksek çapraz elemanlar ile ilgili sıkıntı yaşıyorum. Madde 9.6.3.4 e göre kopma dayanımının akma dayanımından daha az olmamasını nasıl sağlayabilirim. farklı kesitler kullanmama rağmen sonuç değişmedi. Ayrıca kendi çizdiğim çapraz elemanları deprem kuvvet taşıyıcı sistem olarak işaretliyemiyorum . proje yükledim yardımcı olursanız sevinirim . teşekkürler.

idecad dosyası:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba Recep Bey,

Öncelikle TBDY 2018 Madde 9.6.3.4 süneklik düzeyi yüksek merkezi çaprazlı çerçevelerde çaprazların akma durumuna ulaşmadan kopmasını(kırılmasını) engellemek için getirilmiş bir koşuldur. Bu koşulun sağlanması için çaprazların etkin net enkesit alanının(Ae) mümkün olduğunca büyük olması sağlanmalıdır. Bunun için çapraz uç birleşimlerinizi gözden geçirin.

Programda Deprem Kuvveti Taşıyıcı Sistem(DKTS) olarak merkezi çaprazlı çerçeveler seçilirken menüden "Çapraz" komutuyla modellenmiş çaprazlar seçilebilir. "Tek Çelik Çapraz" komutuyla modellenmiş çaprazlar gelişi güzel iki nokta seçilerek modellenebildiği için program bunlar düşey çapraz mı? çerçeve elemanı mı? vs. gibi kontrolleri yapmaz.

Düzeltilmiş proje ektedir.

Ekli dosyalar

• Etkin Net Enkesit Alanı.png
    Etkin Net Enkesit Alanı.png
    168.1 KB · Görüntüleme: 4,055
  • çelik çapraz madde9634_düzeltme.cde
    315.5 KB · Görüntüleme: 374
  • Çapraz uç birleşimi.png
    Çapraz uç birleşimi.png
    71.7 KB · Görüntüleme: 4,044
Geri