Çelik Yapı Simetrik Kesit Sorunu

Olcay AYDIN

Tanınmış Üye
Ekli projede tüm sistem yükler dahil simetrik. Analiz modelini de iki aks ardından bunların kopyalanması şeklinde oluşturdum. Sistemde çakışma kontrolleri dahil olası hataların bile simetrik olduğunu düşünüyorum. Ekte de görüldüğü gibi aynı iki aks aralığındaki bütün makaslar yeterli iken simetriğindeki makaslar için dayanım sorunu (eksenel yük dayanım sorunu) mevcut. Bütün projeyi yeniden yeniden incelememe rağmen bir sonuca ulaşamadım. Projede çakışma sorunu var ancak buna bağlı olduğunu da düşünmüyorum.
Bu konuda ilgili arkadaşların yardımlarınızı bekliyorum...

Ekli dosyalar

• SİMETRİK MAKAS KESİT SORUNU.cde
    1.8 MB · Görüntüleme: 258
  • YETERSİZLİK.png
    YETERSİZLİK.png
    382.6 KB · Görüntüleme: 3,738
Merhaba;

Projenizi inceledim. Sisteme baktığımda çaprazların tamamen simetrik olmadığını görüyorum. Çaprazlara bakıldığında 2 adet çaprazın diğerinden bir miktar daha fazla gözüküyor. Burada dar olan çaprazların ikisi de sol tarafa gelmiş. Ekteki resimde işaretleyerek göstermeye çalıştım.
Bunun dışında makaslı sistemlerde çaprazların ve stabilite kirişlerinin düğüm noktalarına gelmesine özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. Çapraz komutu makaslarda kullanıldığında düğüm noktalarına denk gelecek şekilde program otomatik olarak çaprazları tanımlamaktadır.
Tüm yapı boyunca yerleştirdiğiniz stabilite kirişleri her düğüm noktasında bölünmesi gerekiyor. Bu projede stabilite kirişleri yekpare olarak tanımlanmış. Makasın düğüm noktasını yakalamak için "CTRL" tuşuna basılı tutarak tanımlayabilir veya "gelişmiş yakalama" komutunu aktif hale getirebilirsiniz.

Saygılarımla...

Ekli dosyalar

• simetri.png
    simetri.png
    226.1 KB · Görüntüleme: 3,644
oguzcan":11z0q2ef' Alıntı:
Merhaba;

Projenizi inceledim. Sisteme baktığımda çaprazların tamamen simetrik olmadığını görüyorum. Çaprazlara bakıldığında 2 adet çaprazın diğerinden bir miktar daha fazla gözüküyor. Burada dar olan çaprazların ikisi de sol tarafa gelmiş. Ekteki resimde işaretleyerek göstermeye çalıştım.
Bunun dışında makaslı sistemlerde çaprazların ve stabilite kirişlerinin düğüm noktalarına gelmesine özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. Çapraz komutu makaslarda kullanıldığında düğüm noktalarına denk gelecek şekilde program otomatik olarak çaprazları tanımlamaktadır.
Tüm yapı boyunca yerleştirdiğiniz stabilite kirişleri her düğüm noktasında bölünmesi gerekiyor. Bu projede stabilite kirişleri yekpare olarak tanımlanmış. Makasın düğüm noktasını yakalamak için "CTRL" tuşuna basılı tutarak tanımlayabilir veya "gelişmiş yakalama" komutunu aktif hale getirebilirsiniz.

Saygılarımla...

Bir başka gözün bakması her zaman mantıklı bir çözüm oluyor.
İlginiz ve nezaketiniz için teşekkür ediyorum.
İyi çalışmalar...

Geri