Kaplama yükleri

Merhaba,
Linkteki projemde kaplama yapınca 0.80lerdeki yapı peryotu 1.90lara çıktı ve neredeyse hiçbir kesit kurtarmıyor. Önerileriniz nelerdir? Ekonomi açısından kesitleri büyütemiyorum. Tasarımımda mı ve bilgi girişinde mi sıkıntı var ?

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Re: Kaplama yükleri..

Merhaba;

1- Projenizde aşıklarda modelleme hatası mevcut.Tüm aşıklar kesişimlerden bölünmüş görünmüyor. Aşıklar aynı zamanda kolon ve kirişlerle çakışıyor, aşık menüsünden ofset mesafelerini düzenleyiniz ve aşıkları tüm kesişimlerden bölünüz.
2- Aşıkları analiz modeline dahil etmeyiniz.
3- Çaprazlarınızın sayısını bir aralıkta 1 değil 2 veya 3 olarak düzenleyiniz.
4- Mahya bölgelerinde çaprazlarla aynı kotta olacak şekilde yapının tüm x hattı boyunca stabilite kirişi modelleyiniz.
5- Bazı açıklıklarınız kuşaklar için oldukça fazla, araya rüzgar kolonları giriniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    719.6 KB · Görüntüleme: 36
  • 2.png
    2.png
    965.6 KB · Görüntüleme: 4,289
  • 3.png
    3.png
    447.6 KB · Görüntüleme: 4,289
  • çelik.cde
    12.4 MB · Görüntüleme: 231

Nurgül hanım öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Söylediğiniz düzenlemeleri yaptım şuanda yapı peryotu 1.4 seviyelerinde hala yeterli iyileşme olmadığını düşünüyorum önerileriniz nelerdir? Başka bir yazıda kaplama rüzgar yüklerini kendimiz girersek programın o yükleri dikkate alacağını yazmıştınız, öyle mi yapmak daha doğru olur yoksa programın otomatik ts 498 yada ts en 1991 e göre analiz yapması mı ?

Merhaba;

Stabilite kirişlerinizi çaprazlar ile aynı boru profil kullanmanız daha uygun olacaktır. Bu kirişlerinde birleşimlerini çapraz uç birleşimi ile modelleyebilirsiniz.
Aşıklarınızın aralıkları 260 cm, kaplamanızın tipine göre bağlantı oalrak bu aşık adedi mantıklı olmayabilir.
Yapınızın periyodu çatıdaki stabilite ile ilgili tamamen, ana kirişlerinizde kesit arttırmanız iyi olacaktır.
Rüzgar yükleri için ise TS 498 ile programın hesapladığı değerleri kullanabilirsiniz. Projenizi kontrol edecek olan mühendisler özellikle TS EN görmek isterse siz hesapları yapıp kaplama üzerine etkitebilirsiniz

Ekteki projede ben aşık sayınızı arttırdım ancak ana kirişlerinizin kesitlerini arttırınız, çaprazlarınızın da aynı şekilde ve stabilite kirişleirnizin kesitlerini çaprazlar ile aynı modelleyiniz. Bu değişimlerden sonra yapının periyodu yeterli uygunlukta olacaktır.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• çelik1.cde
    13 MB · Görüntüleme: 246

Merhaba Nurgül Hanım,

Ben projeyi biraz değiştirdim ve malzemeleri de değiştirdim, şuanda tüm kesitler kurtarıyor birkaç kiriş hariç,onlar da çok sınırda kurtarmıyor. Peryot da istenilen seviyede denebilir. Projeyi ekledim, sizin öneriniz varsa bilmek isterim. İlginiz için teşekkür ederim.

Merhaba;

Yapı stabilite açısından periyodlar olarak uygun görünüyor. Yetersizlikleri gidermeniz sorunu çözecektir.

İyi Çalışmalar.

Merhaba Nurgül hanım,

linkteki proje bitmiş bir proje, çizimler de yapıldı fakat rapor alırken aşıklar için hata veriyor oysa dediğiniz gibi aşıkları sisteme katmamıştım, bu hatayı dikkate almalı mıyım ? Kolay gelsin.

Geri