Temel döşeme sorunu

eissenhover

Etkin Üye
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Yukarıda ki linke bir proje ekledim, eğimli bir arazide yapılması planlanan bir yapı var, eğimden dolayı yapının etrafını 2 metre yüksekliğinde perde ile dönüp içerisine dolgu yapmayı planlıyoruz, üst yapı tek katlı çelik yapı olacak, çelik kolonların bastığı noktalarda da kolonların aksı boyunca perde olavak, yani kolonları dolguya oturtmak istemedik, dolgudan dolayı temelde m2 ye 3.2 ton dolgu yükü geliyor, temel kesiti yetersiz geliyor, ayrıca temel üzerindeki 3.2 tonluk dolgu yükünü girdiğimde çatı makaslarıda (ne alaka anlamadım) yetersiz geliyor, dolgu yükünü silince çatı makasları kurtarıyor, kolonların üst ucunu mafsallı tanımladım, kolonlar arası bağlantı sağlayan kirişleride mafsallı tanımladım,

1) projedeki makaslar ile kolonların bağlantısını nasıl yapabilirim ?
2) Temeldeki kesit sorununu nasıl çözebilirim ? Temele dolgu yükünü girince çatı makasları neden kurtarmıyor?
3) Tasarımla ilgili kusurlarımı söylerseniz onlarıda düzeltmek isterim.

Cevaplarınız için çok teşekür ederim şimdiden, tecrübeleriniz çok değerli, iyi çalışmalar dilerim.

Merhaba;

Çelik açısından yapılması gereken 2 adet işlem mevcut.

1- Bodrumlu bir yapınız olduğu için sizin yapınız çelik - betonarme karma yapı değil, üst bölüm sadece çelik bu nedenle R katsayısı için seçiminizi düzenledik. Çelik ve moment aktaran çerçeve olarak.
2- Aşıklarınızı tüm kesişimlerden böl birleştir komutu ile bölünüz.

Betonarme açısından ise;
- Tüm perdeleriniz subasman perdesi olarak işaretli. Programda subasman perdesi işaretlemeniz halinde bu perdeler deprem yönetmeliği devrilme hesaplarına katılmaz, TBDY 2018 4.3.4.9 maddesi gibi taşıyıcı sistem perdelerinde yapılan arttırımlar yapılmaz. Bu durumda ise TBDY 2018 gereği rijit bodrum kabulünüz ile mantık hatası çıkıyor. Tabi modele göre subasman perdelerini birbirine bağlayan rijit bir döşemede de bodrum kat üzerinde mevcut değil, bu durumlara göre bu katın perdelerinin subasman mı normal perde mi olduğuna karar verip, rijit işaretinizi bu durum için düzenlemelisiniz.Özetle subasman perdesi olacaklarsa rijit bodrum işaretini kaldırınız.

Temelinizin üzerinde sabit 3.2 tf/m yük görünüyor. Zemin tipiniz de kötü ve etkileşimli çözüm yapıyorsunuz. Etkileşimli çözümde temel in hareketi üst yapıda da etkiye sebebiyet verir, bu nedenle üst yapıdaki elemanlarda farklı çıkan sonuçlar herhangi bir hata değil, hesap mantığının gereğidir. Analiz ayarlarındaki Zemin bölümündeki taşıma gücü, yatay katsayısı vb. değerlerinizin doğruluğunu kontrol ediniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• analiz ayarı.png
    analiz ayarı.png
    419.7 KB · Görüntüleme: 5,275
  • revize proje (1).ide10
    7.4 MB · Görüntüleme: 262
Nurgül Hanım cevabınız için teşekkür ederim, R seçimini ve aşıkları söylediğiniz gibi revize ettim, kolonların altındaki perdeyi kaldırdım ve betonarme tasarımı revize ettim, şuan tüm elemanlarım kurtarıyor, fakat periyodum 1,7 sn civarında, periyodum 0,7 idi kat yüksekliğini 15 cm artırdım 1,7 lere geldı, periyodum çok yüksek biryerlerde hatam olmalı, son halini tekrar inceleyebilirmisiniz lütfen, makasları kolonlara mesnet bölgesi birleşimi ile birleştirdim ve kolonların üst ucu ile tüm kirişlerede masfsal tanımladım, tasarım açısından uygun mudur sizce? Yapı cam cephe olacağı için kolonların arasına çapraz vb. atamıyorum.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba;

Konuda bir yanlış anlaşılma var anladığım kadarıyla perdelerinizi silmenizi belirtmedik. Bu perdelerin ve hala modelde mevcut duran perdelerin üzerinde subasman perdesi işareti var. BU perdeler gerçekte subasman perdesi olacaksa eğer kat genel ayarlarından rijit x ve y işaretini kaldırınız, tek yapmanız gereken bu. BU perdelerin taşıyıcı sistemin bir parçası olarak hem düşey yük hem de depreme çalışması gerekiyor ise de subasman işaretini kaldırınız sadece. Bu iki durumdan birini seçmeniz uygun çözüm olur. İçerideki perdeki kaldırıp kolon yerleştirdiğiniz ve çelik kolonların altında modellediğiniz çelik kirişler ve serbestlikleri hepsi yapı periyodunu etkiler. İlk modelinizdeki hali fiziki olarak uygun ise sadece yukarıda yazdığım gibi perdelerin subasman perdesi olup olmadığına karar verin ve buna göre programa müdahale edin yeter.

İyi Çalışmalar.

nurgulkaya":2u4xltha' Alıntı:
Merhaba;

Konuda bir yanlış anlaşılma var anladığım kadarıyla perdelerinizi silmenizi belirtmedik. Bu perdelerin ve hala modelde mevcut duran perdelerin üzerinde subasman perdesi işareti var. BU perdeler gerçekte subasman perdesi olacaksa eğer kat genel ayarlarından rijit x ve y işaretini kaldırınız, tek yapmanız gereken bu. BU perdelerin taşıyıcı sistemin bir parçası olarak hem düşey yük hem de depreme çalışması gerekiyor ise de subasman işaretini kaldırınız sadece. Bu iki durumdan birini seçmeniz uygun çözüm olur. İçerideki perdeki kaldırıp kolon yerleştirdiğiniz ve çelik kolonların altında modellediğiniz çelik kirişler ve serbestlikleri hepsi yapı periyodunu etkiler. İlk modelinizdeki hali fiziki olarak uygun ise sadece yukarıda yazdığım gibi perdelerin subasman perdesi olup olmadığına karar verin ve buna göre programa müdahale edin yeter.

İyi Çalışmalar.

en önemli sorunu yazmayı unuttum, temel aplikasyon planı çizdirdiğimde donatılar gözükmüyor, ilk defa karşılaştım bu sorunla, sebebi nedir acaba?

perdeleri sizin yazdıklarınızdan bağımsız olarak, ekonomik olmadığı için kaldırdım, yanlış anlaşılma yok, kalan perdeler ise subasman perdesidir ve şuan dediğiniz gibi bodrum katta rijitlik kutucuklarını kaldırdım, ama benim asıl sorunum periyodun 1.7 olması, kiriş serbestliklerini değiştirsemde sonuca etkisi olmadı, bir yerde çakışma yada benzeri bir modelleme hatasımı yaptım dıye dusunuyorum, bizler modelleme hatası yaptığımızda, siz örneğin bir kirişi 5 cm öteleyin diyosunuz ve sonuçlar fazlasıyla iyileşiyor

Ismail Hakki Besler":u0scgtow' Alıntı:
X ve Y yonunde sisteminiz stabil degil. Stabil hale getirin.

İsmail bey teşekkür ederim, radye temel çizimlerini alamıyorum, boş pafta çıkıyor donatısız, bunun sebebi nedir acaba, sistemi daha stabil yapmaya çalışacagım, cam cephe oldugu için kolon aralarına çapraz atamadım

eissenhover":1e4m92sj' Alıntı:
İsmail bey teşekkür ederim, radye temel çizimlerini alamıyorum, boş pafta çıkıyor donatısız, bunun sebebi nedir acaba, sistemi daha stabil yapmaya çalışacagım, cam cephe oldugu için kolon aralarına çapraz atamadım
Merhaba,
Eklediğiniz projede bodrum katta temel aplikasyon planında donatılar çiziliyor. Bir sorun göremedik.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• temel_apl..cde
    1.9 MB · Görüntüleme: 267
  • apl.png
    apl.png
    64.3 KB · Görüntüleme: 5,162
Geri