Betonarme yapya sonradan çelik eleman bağlama

2007 standartlarına göre çözülmüş betonarme bir yapının asma katının kalan alanlarını çelik ile bölmek istiyorlar. Yapımı tamamlanmış betonarme kirişlere sonradan çelik eleman bağlanabilirmi yoksa çelik kolon ve çerçeveli bir sistemmi oluşturulması gerekiyor.Pojede bodrum kat sebebiyle temel kolon bağlantısı yapamadığım ve programda çelik elemanı kirişe bağlayamadığım için çözemedim programda nasıl bir çözüm yolu izleyebilirim (proje ektedir)(asma katın bütün boş döşeme alanlarının doldurulması istenmektedir.)

Ekli dosyalar

• 5854 ADA 8 PARSEL.ide10
    3.7 MB · Görüntüleme: 203
Re: BETONARME YAPIYA SONRADAN ÇELİK ELEMAN BAĞLAMA SORUNU

Merhaba
Önerilerim:
V8 ile çözüldüğünü varsaydığım bu binada modelleme-kabul-yük hataları mevcut.
Hiç bir düzeltme yapmadan V8 versiyonu ile hesap yaptırdığımızda 100 üzerinde hata veriyor.
Bu bina yapılmadan modelleme-kabul-yük hatalarının düzletilmesi lazımdı.
V10 ile hesaplarsak 600 hatayı buluyor.
Bu işe girerseniz güçlendirme ile birlikte yapmanız lazım astarı yüzünden pahalı olur çok uğraşmanız gerekir.

Ünver ÖZCAN

unver":lhev6wo1' Alıntı:
Merhaba
Önerilerim:
Hiç bir düzeltme yapmadan V8 versiyonu ile hesap yaptırdığımızda 100 üzerinde hata veriyor.
Bu işe girerseniz güçlendirme ile birlikte yapmanız lazım astarı yüzünden pahalı olur çok uğraşmanız gerekir.

Ünver ÖZCAN
Modelleme Aksların ve döşemenin oturtulacağı alanın belirlenmesinin sağlanması üzerine modellendi yani kesin hesap modellemesi değil.Binanın hangi program ile çözüldüğünü bilmiyorum ancak betonarmeye döşemeyi nasıl bağlayabileceğim adına öneri için başlığı açtım.Dediğiniz gibi bende aynısını düşünüyorum düşey eleman kullanmak zorunda kalınırsa zımbalama etkilerinden dolayı güçlendirme yapmak gerekecek yada bodrum kata yerleştirilecek bir kolon ile bağlantı sağlanması gerekecek buda maliyeti çok yukarıya çekiyor eğer betonarme kirişlere çelik eleman bağlantısı yapılabiliyorsa bununla bu maliyetlerden kurtarmak amacındayım

Merhaba;

Betonarme kirişlere çelik kiriş veya çelik tali kiriş girişi yapabilirsiniz. Üzerine ise çelik sekmesinde yer alan beton döşeme tipini kullanarak yük aktarabilirsiniz. Birleşim olarak tali kiriş özelliklerinde uzatmalar - birleşim bölümünden alın levhalı rijit birleşimi kullanmanız halinde birleşimde oluşturabilirsiniz. Birleşim tipi olarak herhangi bir alın levhalı birleşimi kullanabilirsiniz. Mutlaka geometride düzenlemeler yapmanız gerekir.

İyi Çalışmalar.

Merhaba
Önerilerim:

Ünver ÖZCAN
Hocam böyle durumda mevcut binada performans analizleri için karot alma ve sıyırma gibi işlemler yapmak gerekir mi? Ben gerekir diye biliyorum. Çünkü projesi de olsa yerinde farklı yapılmış imalatlar oluyor.

Geri