Bağlantı elemanı ekleyemiyorum

merhabalar programı yeni kurcalamaya başladım , yeni mezun oldum teknik bilgilerim daha taze ama tecrübem yok.
ekte attığım projede çelik makas ile ortada belirttiğim çelik kolon (he 240 a) ile bağlantıyı nasıl sağlayacağım(hangi bağlantılar) ve betonarme kolon ile makas için program otomatik mi mesnet tanımlıyor yoksa benim ekstra belirtmem gereken bağlantı mı olmalı (birkaç tane denedim ama çok kötü bağlantılar oldu , örneğin en doğru hangi bağlantılar kullanılmalı)

ve programda çok fazla hata aldım çelik ile ilgili.

profillerde belirttiğim kesitlerin yeterli olduğunu düşünüyorum ve buna rağmen kesit yetersizliği ve pmm oranı yetersizliği hataları alıyorum sebebini anlayamadım

destek ve vereceğiniz bilgi için çok teşekkür ederim.

internette bağlantı elemanları için yeterli kaynak bulamadım özellikle bağlantı çeşitlerinin tanımını yapan.tavsiye edeceğiniz kaynak veya döküman var mı (çelik programına yeni giriş yapan biri için :) )

dosya büyük olduğu için bu şekilde atmak zorundayım (
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
)

Merhaba;

Projenize örnek olması açısından bir kaç tane mesnet birleşimi girildi. Betonarme tarafını düzenlemeniz gerekir. Tam betonarme kolon, kiriş ve makas kotları çakışıyor, bu şekilde makasın birleşimine ala kalmıyor. Birde makası üçgen yaparken imalatını düşünüp yine alt ve üst başlık çakışmasın diye 30 cm civarı başlangıç ve bitişe yükseklik vermeniz iyi olur. Bunun dışında ilk ve son makasta çerçeve dışına yakın yapmışsınız makasları ama kolona mesnet birleşimini bu şekilde sağlıklı bağlayamazsınız kolon ortasına gelecek şekilde düzenleyiniz.

Çelik kolon makas için de rüzgar bağlantısı kullanınız.

Kesitleriniz yetersiz çünkü mesnetler oluşmamış, ilk makaslarınız düşey yükler altında deforme olurken incelerseniz görebilirsiniz. Bu hataları düzeltmek için birleşim girebilirsiniz.
Programın eğitimlerine internet sitemiz üzerinden kayıt olup katılınız. İstanbul dışından iseniz lütfen linkteki videoları takip ediniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• İSİMSİZ 2.ide10
    20.2 MB · Görüntüleme: 166
Geri