Aşık bağlantı önerileri

Merhabalar,

idecad ile çelik çalışmaları yapmak adına yüklediğim dosyaya benzer tasarlamalar yapıyorum.
sorularım şöyle ki ;
1-stabilize kiriş için bağlantı eklemek istiyorum ama uç makaslara bağlantı ekleyemiyorum program 3. eleman istiyor (ortada bu bağlantıyı eklerken; makas ve diğer iki ucundaki kirişleri seçiyordum ve bağlantıyı oluşturuyordum ama uç kısımlarda makas ve tek çelik kiriş olduğu için oluşmuyor ).bunu nasıl yapabilirim.ben mi yapamadım yoksa programda mı sıkıntı var ?
2- çelik raporunu aldığımda aşık kesitini her seferinde çok arttırmama( kutu.70.6 profili bile kullandım ve kesitin bu açıklık için fazla olduğunu düşünüyorum ) rağmen hala "sehim aşıldı" hatasını alıyorum.bağlantı eksikliğinden mi kaynaklanıyor yoksa başka bir problem mi var.

bunun dışında böyle bir kafes için önerebileceğiniz bir tasarım veya eklentiler var mı

Teşekkür ederim :)

Ekli dosyalar

• BBY. DEPO.rar
    3.4 MB · Görüntüleme: 178
Merhaba;

Önceki mesajlarınızda Nurgül hanım aşıklarla ilgili size öneride bulunmuştu dikkate almamışsınız.
Tekrar edecek olursak aşıklarınızı yapının başındaki ve sonundaki makasları seçerek tek seferde mütemadi olarak tanımlarsanız daha ekonomik kesitler çıkaracaktır.
Mevcut projede siz her makas arasına tek tek aşık tanımlayarak zor yoldan basit aşık tanımlamışsınız. Bu durumda aşıklarınızın açıklık momentini artmakta ve daha büyük kesitler kullanmanıza sebep olmakta.
Ayrıca çatı kaplamanız üzerinde 150kg/m² hareketli yük tanımlanmış, çatı üzerinde insanlar gezinmeyecekse yada başkaca bir ekipman konmayacaksa bu yükü silmelisiniz, kesitlerin büyük çıkmasının ana sebebi bu yüktür.

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• aşık hesabı.png
    aşık hesabı.png
    59.9 KB · Görüntüleme: 4,636
Cevap için çok teşekkür ederim.söylemek istediğinizi anladım ,yük ve aşığın tanımlamasından dolayı bu hataları alıyorum.
ama stabilize kiriş için uçtaki makaslara bağlantı oluşturamıyorum.3.objeyi istiyor bunu nasıl yapacağım ben mi eksik bir şey yapıyorum yoksa tanımlamada mı sorun çıkıyor bunu nasıl yapacağım ?

Merhaba;

Birleşimi tanımlamak için 3. elemanı seçmek zorunda değilsiniz, çapraz uç birleşimini tanımlarken önce stabilite kirişi ardından makas üst başlığını seçip sağ tuş ile birleşimi tamamlayınız. Size gönderdiğim modelde ben bu işlemi yapmıştım ve birleşim tanımlı görünüyor, modeli de inceleyebilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

Geri