Çelik model analizi İterasyon hatası

Mairon

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba

Tek katlı bir çelik konstrüksiyon modelledim , yükleri de tanımladım birleşimleri de yaptım TBDY 2018 e göre analiz ayarını da girdim. Analiz çalışıyor ama iterasyon sürekli artıyor ama analiz sonuçlanmıyor.
Dosyayı buraya yüklüyorum bakabilir misiniz ?

Ekli dosyalar

• 146-152 Steel.rar
    89.7 KB · Görüntüleme: 120
Çakışma kontrolü yaptım yaklaşık 120 noktada çakışma mevcuttu. Onları düzeltiyorum şimdi

Merhaba;

Projede veri girişi sırasında pek çok problem oluşmuş, örneğin birleşimler hızlı modda girilmiş, kolon- kiriş bağlantısı olması gerekirken kiriş - kiriş bağlantı oluşmuş, alt kotta yer alan kirişleriniz kolonun alç ucuna 0 olduğu için program düğüm noktası oluştururken kolon ve kiriş uçlarını bağlamış, mesnet oluşmamış vb.
Bu sorunları çözmek için öncelikle alt kotta yer alacak kirişleri perspektif ekrandan veya planda kat genel ayarlarından o kot için bir kat oluşturarak rahatlıkla girebilirsiniz. Bu işlemi yaparken kirişlerin, kolonun alt ucunda en azından 20 cm yukarıda olmasını sağlayınız. Birleşimlerin sağlıklı yapılması içinde bir mesafeye ihtiyaç vardır.

Birleşimleri programa hakim oluncaya kadar hızı modu kapatıp önce kolon ardından kiriş seçerek giriniz.
Çaprazları girerken ayarlarından tipi V yapıp kolonun üst ucunda yer alan kirişi seçiniz. Burada da analiz modelinde sorun mevcuttu. Bölmelerinizden bir tanesini yukarıda bahsi geçen durumlara göre düzenledim. Bu şekilde devam edebilirsiniz.

Tavsiyem
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
linkte yer alan videoları takip ederek program mantığına alışmanızdır.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 146-152 Steel.ide10demo
    527.7 KB · Görüntüleme: 140
nurgulkaya":e7vuhez7' Alıntı:
Merhaba;

Projede veri girişi sırasında pek çok problem oluşmuş, örneğin birleşimler hızlı modda girilmiş, kolon- kiriş bağlantısı olması gerekirken kiriş - kiriş bağlantı oluşmuş, alt kotta yer alan kirişleriniz kolonun alç ucuna 0 olduğu için program düğüm noktası oluştururken kolon ve kiriş uçlarını bağlamış, mesnet oluşmamış vb.
Bu sorunları çözmek için öncelikle alt kotta yer alacak kirişleri perspektif ekrandan veya planda kat genel ayarlarından o kot için bir kat oluşturarak rahatlıkla girebilirsiniz. Bu işlemi yaparken kirişlerin, kolonun alt ucunda en azından 20 cm yukarıda olmasını sağlayınız. Birleşimlerin sağlıklı yapılması içinde bir mesafeye ihtiyaç vardır.

Birleşimleri programa hakim oluncaya kadar hızı modu kapatıp önce kolon ardından kiriş seçerek giriniz.
Çaprazları girerken ayarlarından tipi V yapıp kolonun üst ucunda yer alan kirişi seçiniz. Burada da analiz modelinde sorun mevcuttu. Bölmelerinizden bir tanesini yukarıda bahsi geçen durumlara göre düzenledim. Bu şekilde devam edebilirsiniz.

Tavsiyem
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
linkte yer alan videoları takip ederek program mantığına alışmanızdır.

İyi Çalışmalar.

Öncelikle teşekkür ederim . Söylediğiniz noktaları fark ettim çakışma kontrolü yaparak tüm eksik ve hatalı bağlantıları giderdim.

Geri