Çelik birleşim ( Bağlantı ) önerileri

Merhabalar, programda betonarme kolona dayalı çelik kafes bir sundurma yapmak istiyorum(çatının eğimi ile aynı devam eden bir sondurma); ancak sundurmanın betonarme kolon ucuna nasıl bir bağlantı elemanı seçeceğimi bilemedim. bunun için bir öneri veya fikriniz varsa paylaşır mısınız.

Ayrıca sundurma makası ile çatı makası çakıştığı için geometrik kontrolde hata alıyorum bunu nasıl düzeltebilirim. ( aynı hatayı aşıklarda aldım ve sondaki aşığı silerek durumu düzelttim,makasta bunu nasıl yapacağım. )

Yardımınız için teşekkür ederim :)

Ekli dosyalar

• SUNDURMA.rar
    1.9 MB · Görüntüleme: 126
Re: ÇELİK BAĞLANTI ÖNERİLERİ

Merhaba;

Geometri hatasını çakışmayı gidermek için ana makasınızı modellerken kolon ortasından ortasına giriniz, bu şekilde şu an olduğu konumdan geriye gitmiş olacaktır. Sundurma kısmına gelince eğim aynen devam edecekse iki makası da aynı kolona üstten oturtmanız gerekir. Sizin yaptığınız gibi birleşim girmek mümkün değil. Birleşim girmek için ya üst başlık betonarme kolon ile bağlanacak şekilde kotunu aşağı almalısınız ve he alt hem üst başlığı ayrı ayrı Kutu profiller için Alın levhalı makas birleşimini kullanmalısınız.
Bu durumda eğim aynen devam etmeyecektir. Eğim devam etsin derseniz sundurma makasını da betonarme kolon üzerine getiriniz, her iki makası da kolon ortasından giriniz, ancak makas geometriniz gereği mesnet birleşimi kullanmanız gerekecektir. Bu durumda analiz ve tasarımı yapabilirsiniz ancak çizimlerde bu bölgeye müdahale etmeniz gerekir. Çünkü mesnet birleşimi ile aynı anda 2 makası tek kolona bağlama opsiyonu mevcut değil.

İlk durum için modelde örnek oluşturuldu, inceleyebilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• SUNDURMA.ide10demo
    3.7 MB · Görüntüleme: 181
Geri