Göreli kat ötelemesi yüksek.sistem rijitliğini arttırın

emacelik

Yeni Üye
Merhaba Çelik projesinde
Kat göreli kat ötelemesi yüksek ve PMM oranı sağlanmıyor hatası veriyor.
malzeme kesitlesini artırıyorum
taşıyıcı sistem davranış kat sayısını değiştiriyorum
sonuç aynı.
projeyi kontrol eder misiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Re: kat ötelemesi yüksek.sistem rijitliğini arttırın

Merhaba;

1- Modeli oluştururken kat genel ayarlarından kompozit döşemenin olduğu kota da kat giriniz ve o kat planı ve perspektif ekranı üzerinden o katın verilerini giriniz.

* Tali kiriş tanımı için ilgili bölümdeki ilk ve son kirişi seçiniz. Program otomatik ana kirişten bölüm tali kirişleri birleşimleri ile birlikte düzgün oluşturacaktır.
* Kompozit döşeme girmişsiniz, bunu bilerek girdiğinizi kabul ediyorum. Kayma çivisi kullanmayacaksanız beton döşeme giriniz. Kompozit döşeme içinde çelik malzemeyi seçmemişsiniz, seçmeniz gerekirdi.
* Aşıkları temel ve ana kirişlerle çakışmayacak şekilde ofset vererek modellemelisiniz.
* Aşıkları yapı boyunca tek parça kullanmışsınız, kesişimlerden bölünüz.
* Merkezi çaprazlı taşıyıcı sistemde kolona zayıf ekseninden bağlanan kirişler yani çaprazların olduğu akslardaki kirişler kayıcı bağladır, moment aktarıyor sizin modelinizde, bu şekilde istediğiniz kadar çapraz kesiti arttırın, bir işe yaramayacaktır.
* Kirişlerde çatı için ipe 400 civarı kullanabilirsiniz, Heb 'e gerek yok, doğru modelleme yapmanız halinde bu oranlar düzelecektir.
* Döşemenizde ciddi yük mevcut, bu yükler doğru ise bu kata ait döşeme altı kirişleri HEA kullanabilirsiniz.
* Yatay çaprazlarda ekonomi için bir açıklık için 2 değil, 3 kullanmanız daha uygun olabilir, bir deneyiniz.

**** Göreli kat ötelemesi yukarıda bahsi geçen düzeltmeleri yaptığınızda düzelecektir. Sadece analiz ayarlarında eğer çelik kirişlerin üzerinde tuğla duvar kullanmayacaksanız TBDY seçenekleri sekmesinden 4.9.1.3b seçeneğini kullanınız.
Yukarıda bahsi geçen durumlar için modelinizde kat genel ayarları dışındaki durumlar düzenlendi, inceleyebilirsiniz. Bu model sadece referans olsun, yukarıda geçen maddeleri projeyi yeniden modelleyerek uygulayınız.
Aynı zamanda
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
linkinden çelik eğitimlerine kayıt olunuz. Daha hızlı ve program mantığına uygun modelleme yapmanızı sağlayacaktır, eğitim ücretsizdir.

Ekli dosyalar

• concept mimarlık55 (1)_v101017.ide10
    34.2 MB · Görüntüleme: 147
Geri