Çelik Kiriş Dayanım Kontrolü

Merhabalar, çelik projede makas kirişlerimde dayanım kontrolü kurtarmıyor hatası alıyorum. Bunun sebebinin kesit kurtarmaması yani kesitlerini artırmak dışında bir sebebi olabilir mi? Şimdiden teşekkürler...

Ekli dosyalar

• çelik kirişler.jpg
    çelik kirişler.jpg
    225.4 KB · Görüntüleme: 2,155
Merhaba;

Majör yön eğilmede sorun görünüyor, kesit arttırmanız gerekecektir. Projenizi gönderirseniz başka bir sorun olup olmadığına bakabiliriz.

Nurgül Hanım, makas açıklığı fazla olmadığından kurtaracağını düşünmüştüm.
Eski yönetmeliğe göre çözme zorunluluğum olduğu için ide8 versiyonuyla projeyi girdim. Siz de 8 versiyonuyla açarsanız daha iyi olur. Kolay gelsin...

Ekli dosyalar

• PROJE.cde
    958.2 KB · Görüntüleme: 109
Merhaba;

1- Orta aks kolonlarına bağlı kirişlere kaynaklı çerçeve birleşimi hatalı girilmiş, bunları silip guse veya alın guse birleşimi giriniz.
2-Aşıklarınız tüm proje boyu tek parça, tüm kesişimlerden bölünüz.
3-Aşıklarınız analize dahil, görselde göreceğiniz gibi aşık menüsü içinde analiz parçalarını seç mevcut, bu komut aktifken tüm mor renkli aşıkları teker teker seçerek griye döndürünüz. Ardından sadece ilk ve son bölmeye değil, arada en azıdan bir bölmeye daha yatay çapraz tanımlayınız.
4- Betonarme kolon-çelik kolon bağlantısında alın levhalı kolon eki kullanmışsınız, bu birleşim iki çelik kolon arası kullanılan bir birleşim, kolon ayağı birleşimini kullanınız.

Son olarak bu değişiklikler sonucu analiz yapıp kontrol ediniz, anak ikinci kısımdaki çelik kirişleriniz 16 m açıklık geçiyor, yine de yetersiz gelebilir. Orta noktalarından stabilite kirişi tanımlayıp yapı boyunca devam ettirebilirsiniz. Bu kirişleri ana kirişe bağlamak için çapraz uç birleşimi kullanınız. BU konu ile ilgili detayı
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
linkteki eğitimde bulabilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

Nurgül Hanım, sizin yönlendirmelerinize göre düzenlediğim projede Tekil Eleman Çizimlerini alamıyorum. Ayrıca "Genel Konstrüksiyon Çizimleri-Tekil Eleman ve Montajlar Dahil" sekmesinde rüzgar rijitlikleriyle ilgili detaylı çizimleri ve çapraz ek birleşim detayları da görünmüyor. Bir de mesela Detay 3 ve 4 çizimleri olduğu halde, bu detayların nereye ait olduklarını da bulamadım. Bana bu konularda yardımcı olabilirseniz, en azında yol gösterebilirseniz sevinirim. İyi akşamlar.

Ekli dosyalar

• PROJE (idecad-forum).cde
    2.9 MB · Görüntüleme: 64
Merhaba;

Projenizde tekil eleman çizimi 10.20 versiyonu ile alınabiliyor. 10 versiyonu kullanmakta iseniz en güncel versiyon olan 10.20'ye programı güncelleyiniz. Birde siz genel konstrüksiyon seçimi yapmışsınız. Genel konstrüksiyon - Tekil ve Montaj çizimleri seçimi yapmalısınız ki tek paftada tüm çizimler bir arada olsun ve aradığınız montajları görebiliniz.

Aynı zamanda çizim ayarlarından montaj yerleşim ve tekil eleman dağılım tablolarını aktif hale getirirseniz daha detaylı bilgi elde edebilirsiniz. Bunun dışında detay numarası plan ve aks çizimlerinde yeşil bir halka içine alınır. Yerlerini aks ve plan çizimlerinde bulabilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• a.png
    a.png
    24.9 KB · Görüntüleme: 1,459
  • b.png
    b.png
    40.1 KB · Görüntüleme: 1,458
  • c.png
    c.png
    21.9 KB · Görüntüleme: 1,456
  • İSİMSİZ PROJE.ide10
    17.5 MB · Görüntüleme: 75
KUTU PROFİL KOLONLARIM İLE KİRİŞLERİMİ GUSE BİRLEŞİMİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUM BİRLEŞİMDE HATA ALIYORUM NE YAPABİLİRİM ? KUTU PROFİLLER İÇİN HANGİ BİRLEŞİM UYGUN OLUR

Ekli dosyalar

• destek.png
    destek.png
    56.7 KB · Görüntüleme: 1,124
Merhaba;

Kutu/boru profiller için alın levhalı birleşimi kullanabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    53.5 KB · Görüntüleme: 1,112
Geri