Birleşm hatalı mesajı alıyorum

mahir58

Üye
Merhaba;

Ektede paylaştığım gibi kolonun zayıf yönünde alın levhalı 4 bulonlu birleşim girmiştim. Ancak tasarım raporuna bastığımda birleşim hatalı yazıyor. Sistemi moment aktaran olarak birleşimleri girmiştim. Kolonun her yönünden moment aktran birleşimler girebilirmiyim? yoksa zayıf yönünde tek kaymalı birleşim ile mi çözüm yapmalıyım?

Ekli dosyalar

• 01.png
    01.png
    290.2 KB · Görüntüleme: 1,071
Re: HATALI ÇELİK KOLON KİRİŞ BİRLEŞİMİ!...

dosya ektedir

Ekli dosyalar

• deneme01.cde
    1 MB · Görüntüleme: 74

Birde dosydaki sıkıntılar;

1- Çapraz birleşimleri kurtarmıyor. Müdahale ettiğimde birleşim yerlerinde büyük boyutlar çıkıyor. Bunu nasıl düzeltebilirim? Ve sebebi nedir?
2- çelik kolon taban levhalarında plaka kalınlıkları çok fazla çıkıyor. Bazı kolonlarda 3 cm bazılarında 3.5cm bu kalınlık normalmidir?
3- Kolonun güçlü yönünde moment aktaran birleşim yapıp zayıf yönünde tek kaymalı birleşim yapsak moment aktarımını yapmış oluyormuyuz?

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba;

Zayıf yön için moment aktaran bağlantı olarak başlık levhalı bulonlu birleşimin tasarımı yapılmaktadır onu kullanınız. Alın levhalı birleşimlerin tasarımında başlık kalınlığı kontrolleri mevcut, gövdeye bağladığınızda bu nedenle uyarı alırsınız, aynı zamanda sahada da kolay bir imalat olmaz zayıf yönde yer alan alın levhalı birleşim. Tek kayma levhalı birleşim kullanmayınız. Adında da geçtiği gibi kayıcıdır, moment aktarmaz.

Çapraz girdiğiniz bölmelerdeki kirişler sadece o açıklıktakileri mafsallı yapmalısınız. Yani sadece o kirişlere tek kayma levhalı birleşim giriniz. Ya da çaprazları tamamen kaldırıp yapıyı iki yönde de moment aktaran çözünüz.
Kolon ayakları için olabilecek bir durumdur. Kalınlığı azaltmak için malzemeyi değiştirebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    46.2 KB · Görüntüleme: 1,062

Öncelikle cevap için teşekkür ederim. Söylediğiniz gibi zayıf yönde başlık levhalı bulonlu birleşim yaptım. Ancak yine tasarım raporuna giremiyorum. Zayıf yönde birleşimin raporunu göremiyormuyuz? sadece birleşim detayı olarak mı oluşturuyor?

ekte resmi ve dosyayıda paylaştım

Ekli dosyalar

• yeni01.png
    yeni01.png
    298.2 KB · Görüntüleme: 1,021
  • denememesonn.cde
    1.6 MB · Görüntüleme: 52

Merhaba;

TBDY 2018 EK 9B de başlık levhalı bulonlu birleşim için verilen geometride kolon başlığı - kiriş şeklinde özet geçildiği için bir kısıtlama getirilmiş 10 versiyonunda. Şimdilik elinizdeki sürüm ile rapor alınamamaktadır. Ancak 8 versiyonuna bu birleşim bölgesinin iç kuvvetlerini etkitirseniz doğru raporu alabilirsiniz.
Kısaca şimdilik şöyle yapınız:

10 versiyonundaki modelinizde başlık levhalı bulonlu birleşim girdiğiniz düğüm noktasındaki iç kuvvet sonuçlarını 8 versiyonunda 2 kolon bir kiriş tanımlayıp, aynı iç kuvveti oluşturmak için yük ekleyiniz. Ardından o sürümden birleşim raporu alınız.
Bu durum ar-ge ekibine gönderilmiştir. İlerleyen sürümlerde çözüm üretilecektir.

Merhaba;

ide8.62 de dediğiniz gibi 1 kolon 2 kiriş aynı birleşim ile modelledim. Ancak bu versiyonda da aynı hatayı alıyorum tasarım raporuna ulaşamıyorum. ide 8.00 versiyonundamı deneme yapmalıyım?
Kolonun zayıf taraflarına mı yapmalıyım birleşimleri yoksa güçlü tarafına yapıp aynı yükleri etkileyip birleşim raporunu alsam olurmu?
Birde ide 10 da alamadığım bütün birleşimler için bu işlemi yapmam gerekirmi? mesela aynı ebattaki kolon kiriş ve aynı yüklerdeki birleşim için 1 adet yapsam yeterli olurmu?

Merhaba;

Hayır şöyle yapın bu birleşimi girdiğiniz düğüm noktalarından en elverişsiz durumu kolon güçlü eksenine bağlayarak oluşturup tasarım raporunu alınız. Bunu diğer raporunu alamadığınız birleşimler için yapmayınız.
Çünkü örneğin alın levhalı birleşimlerde bunu denerseniz orada kolon başlığı parametrelerinin başlık kalınlığı gibi kontrolün içinde olduğunu göreceksiniz bu durumda zayıf eksende bu veri olmadığından hatalı bir birleşim tasarlamış olursunuz. Bu uygulamayı sadece başlık levhalı bulonlu birleşim için yapınız.
Bu uygulamayı 10 versiyonunda yapabilirsiniz, 8 e dönmenize gerek yoktur.

İyi çalışmalar.

Geri