Çelik kiriş ve aşık hatalarını gideremiyorum

ayyapı

Yeni Üye
MERHABALAR;üzerinde yeni çalıştığım çelik projesinde ÇELİK KİRİŞ-AŞIK hatalarını gideremiyorum..veri girişinde mi bir sorun var.yada hatayı gidermek için öneriniz neler.yardımcı olsanız arkadaşlar sevinirim.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Re: ÇELİK KİRİŞVE AŞIK HATASI SORUNU

Merhaba;

Aşıkları analizden çıkarıp çatıda stabiliteyi sağlamak için çapraz kullanmalısınız. Aşıklara gergi çubuğu tanımlamak da faydalı olacaktır. Bunun dışında kolon kesiti olarak IPN değil, heb veya hea kullanmanızı tavsiye ederiz.

Ekli dosyalar

• çelik projesi.ide10demo
    8.6 MB · Görüntüleme: 104

ÖNCELİKLE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ELLERİNİZE SAĞLIK. ATTIĞINIZ PROJEDE DİNAMİK ANALİZ MOD SAYISI YETERSİZ (ARTIRMAMA RAĞMEN AYNI HAYATLA KARŞILAŞIYORUM)
-ATTIĞINIZ PROJEDE-ATTIĞIM PROJEDE -AŞIKLARIN SEHİM DEĞERİ ÇOK YÜKSEK ÇIKIYOR ÜST DEĞERE GÖRE.
SAYGILARIMLA...

Merhaba;

MOd sayısı için yapı ağacı, analiz, modal analiz, modal başlığında yer alan yöntemlerden Ritz i seçerseniz daha az sayıda modda yeterli hale gelecektir. Artımı 25 ve ya 50 mod olarak yapınız.

Aşıklar için ise tüm kesişimlerden bölündüğünden emin olunuz. Kaplama yükleriniz fazla olduğu için çok yüksek de görünmüyor açıkçası. Benim gönderdiğim modelden bakıyorsanız aşıkları analizden çıkardım çünkü bu şekilde aşıklar yine tasarlanır ve daha uygun sonuç verir, çünkü sadece üzerindeki kaplama yükleri ile tasarlanır. Diğer türlü rijitlikleri oranında aşıklarda eksenel kuvvette oluşur ve pmm sorunları baş gösterir.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    12.2 KB · Görüntüleme: 1,939

merhabalar tekrardan teşekkür ederim.aşıkları analizden çıkarmayı tam olarak bilmiyorum.forumdan araştırtığım şekilde çıkarmaya çalıştım .aşağıdaki fotoğrafta aşık kısmında
analiz parçaları şeç sekmesinde bütün aşıkları seçtim.aşıklar ile ilgili sorun tekrar raporda vede analiz tasarım kısmında çelik aşık tasarım sonuçlarında gözüyor analizden aşıkları kaldırmama rağmen.dinamik analiz mod sayısı yetersiz sizin söylediğiniz yaptıktan sonra aşıkları analize katarken sorun çıkmadı katmadığımda sorunla karsılaştım.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyalar

• aşık.PNG
    aşık.PNG
    3.2 KB · Görüntüleme: 1,932

Merhaba;

Gönderdiğiniz modelde aşıkların tasarımları yapılamamaktaydı. Aşıklarınızı tekrar girip, analizden çıkarıp tüm kesişimlerden bölerek işlemler yapılmıştır. Modal sayınızda da bir yetersizlik mevcut değildir. Ek modal analiz tariflemişsiniz, bunlar kaldırılmıştır.

Modelde aşıkların üzerindeki yük fazla olduğu için hala yetersizlikler mevcut, malzeme ve kesit arttırabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• çelik projesii.ide10demo
    7.7 MB · Görüntüleme: 99
Merhaba aşıklarımı bölmek isterken herhangi bir birleşim olmadığı için bölünemiyor hatası alıyorum ,Aynı eğriselliğe aynı kottaki kirişlerden biri ile kaynak birleşimi olurken diğeri ile olmuyor ,haliyle aşıklarım ve kirişim arasında çakışma hatası alıyorum bunlar olunca kesitleri arttırsam da sistemi kurtaramıyorum bağlantı yokmuş gibi görüyor(kaynaktada ,kuşak birleşiminde de,..hepsinde aynı)

Merhaba;

Kirişleriniz aynı geoemtride değildi. Özelliklerde görünen kotlar sonuç itibari ile başlangıç noktalarını temsil eder, ancak sizin kirişleriniz eğrisel, hiç bir noktası tam olarak birbiri ile aynı koordinatta değil. Bu nedenle orta aks kirişinizi kenar aksa klonladık ve sorun çözüldü.
Modelde tek tali kiriş ile stabilite elemanı girmişsiniz, çelik kiriş komutu ile giriniz. Tek tali kirişleri siliniz. Ve çelik kiriş komutu ile girdiğiniz stabilite kirişleri ile ana yön çelik kirişlerinizi çapraz uc birleşimi ile bağlayınız.

Aşıklar düzeldiği için çakışma probremleri de kalmayacaktır. Sadece birleşimlerin bulonlarının kolonlara temas edip etmediğini kontrol ediniz.

Ekli dosyalar

• 1 (8)_v80620.ide85
    24.1 MB · Görüntüleme: 79
Çaprazların orta kısmında ki hatalar aynen devam ediyor ona nasıl bir çözüm bulunabilir bütün projelerimde bu sıkıntıyı yaşıyorum ? Herhangi çakışma yok kontrol ediyorum fakat bu birleşimlerde sıkıntı yaşıyorum,ayrıyeten dediklerinizi yaptığım halde aşıklar bir türlü kurtaramıyorum bir aşıkta sehimi kurtarırken diğerinde kurtarmıyor bir er sıra halinde atlayarak bir kurtarıyor bir kurtarmıyor lütfen yardımcı olun günlerdir uğraşıyorum

Ekli dosyalar

• Adsız123.png
    Adsız123.png
    71.1 KB · Görüntüleme: 1,743
Merhaba;

Projenizde kesit arttırmanız ya da aralık değiştirmeniz gerekir ki çapraz narinlik sorunu çözülsün. Kontrolün formülü hem deprem yönetmeliğinde hem çelik yönetmeliğinde oldukça açık. k*l/r ya kesit arttıracaksınız ya da aynı açıklığa daha çok çapraz gireceksiniz.
Aşıklar içinde benzer şekilde seçili kesit fazla ince ya kesit arttırılır ya da malzeme yükseltilir. Projenizde hem aşık hem çaprazlar için bu müdahaleler bu seferlik yapıldı. Tüm çelik kesitler yeterli.

Betonarmeniz de sorun var kontrol ediniz.

v10 sürümünde bir sorun görünmüyor, 8 versiyonu ile hata çıkarsa aynı yöntem ile düzenlersiniz.

Son olarak çizimler için son az olan açıklığınızdaki aşıklar doğal olarak diğerleri ile çakışıyor, bunları çizimde trimleyip düzenlemeniz gerekir. Model üzerinde yapabileceğiniz bir sey yok.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 1 (8)_v80620.rar
    25 MB · Görüntüleme: 111
  • 1.png
    1.png
    85.4 KB · Görüntüleme: 1,733
  • 2.png
    2.png
    93.3 KB · Görüntüleme: 1,735
Merhaba ,

Çatı makaslarında ki üst ve alt başlıklarda dayanım ve narinlik sorununu aşamıyorum . Sistemde hata mı yaptım acaba ? 100*250*5 profillere geçsem bile sorun çözülmüyor.

Ekli dosyalar

• pazar yeri.cde
    463.5 KB · Görüntüleme: 58
Merhaba;

Yapıda stabiliteyi sağlayacak ve çatıda yük akışını uygun şekilde ilerletecek eleman mevcut değil. Aşıklar üzerindeki kaplama, kar ve rüzgar yüklerini taşımak üzere yerleştirilen elemanlardır. Stabiliteye bir katkı sağlamazlar. Çatıda çapraz ve makas alt başlığı için stabilite kirişlerine ihtiyaç vardır. Aynı zamanda kesit arttırırken kuu profiller için sadece dış çaplar değil kalınlık artışı önemlidir. Bu mantık ile kesit arttırmak gerekir. Projenizde inceleyebilmeniz için bir defalık yukarıda bahsi geçen durumlar düzenlenmiştir.

Diğer projelerinizde de bu hususlara dikkat etmeniz gerekir. Kesit optimizasyonu için projenize devam ediniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• İSİMSİZ PROJE.ide10
    7.7 MB · Görüntüleme: 85
Teşekkürler ederim Nurgül hanım ama yolladığınız dosyayı indiremiyorum. Uyumsuz dosya versiyonu - güncellememi söylüyor ama 10.20 sürümünü kullanıyorum zaten ? bu konu dada yardımcı olabilir misiniz ?

Geri