Çelik Yapılarda Göreli Kat Ötelemesi

mühmurat

Yeni Üye
Merhaba iyi günler, tek katlı çelik yapı sistemi çözdüğümde göreli kat ötelemesi sorunu alıyorum.
1) Tek katlı çelik yapılarda göreli kat ötelemesi neye göre yapılmaktadır? Tek katlı bir sistemde 2. kat olmadığı için göreli kat ötelemesini nasıl ve neden hesaplıyor.?

İyi Günler Kolay Gelsin

Merhaba;

Çok katlı yapılarda zemin katın da hesaplandığı gibi ilgili kattaki düşey taşıyıcı elemanların üst ve alt ucu arasındaki farktan hesap yapılır. Tek katlı yapıda da göreli kat ötelemesi kontrol edilir.

Yapınızın kolon yerleşimlerini her iki yönde de olabildiğince eşit olabilecek şekilde yerleştiriniz. Yapının stabil olması için uygun çözümler oluşturursanız göreli ötelemede de sorun kalmayacaktır. Sınır değer olarak da duvar kullanmayacaksanız görseldeki seçimi yapınız.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    38.2 KB · Görüntüleme: 1,855
Merhabalar Çizdiğim Projede Göreli Kat ÖTeleme sorunu alıyorum görünür bir sıkıntı göremiyorum ama yardımcı olursanız memnun olurum

Ekli dosyalar

• sss.cde
    701.8 KB · Görüntüleme: 149
Merhaba;

1- DD-2 deprem düzeyi standart sanayi tipi yapılar için seçili olmalıdır. TBDY 2018 gereği özel bir kontrol yapmak için kurmadıysanız modeli tasarımın kontrolden geçmesi için DD-2 ye dönmeniz gerekir. Şuanda düşük deprem düzeyinde tasarım yapıyorsunuz, uygun değildir. Bu durum modelinizde düzeltildi, ancak projenizin lokasyonunu girip tekrar çevrimiçi veya çevrımdısı ivmeleri AFAD'tan elde ediniz.

2- Sizin projeniz y yönünde merkezi çaprazlı değil, moment aktaran çerçevedir.

3- Merkezi çaprazlı çerçevedeki kirişlerin mafsallı olması gerekir, sizinkiler moment aktarıyor. Bu kirişlere özelliklerine girip serbestlikler alt sekmesinden görseldeki gibi mafsal oluşturacak şekilde tanımlama yapmanız gerekir.

4- Duvar kulllanmayacaksanız göreli öteleme sınır değerini esnek derz olarak düzenlemeniz gerekir.

Yukarıdaki hatalar giderildiğinde projenizde herhangi bir sorun ile karşılaşılmamaktadır.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    52 KB · Görüntüleme: 1,587
  • 2.png
    2.png
    235 KB · Görüntüleme: 1,626
  • 3.png
    3.png
    219.7 KB · Görüntüleme: 1,590
  • İSİMSİZ PROJE.ide10
    7.2 MB · Görüntüleme: 195
nurgul hanım çatı çaprazları ve kolonlar arasındaki çaprazların bu şekilde olması doğru bir yerleşim midir ? kolonlarda ki çaprazların yerleşimi üst uçlarda hem kolonları hemde kirişleri yakalaması gerekmezmi ?

söyledğiniz şekilde y yönünde c1.1 şeklini seçtigimiz zaman onun şartlarında moment aktarması gerekiyor ama siz kirişlerin mafsallı olması gerektiğini söylüyorsunuz .

Yapınız bir yönde moment aktaran çerçeve diğer yönde merkezi çaprazlı zaten. Söylediklerimde ve size giden modelde seçilen taşıyıcı sistemlerde bir sorun yoktur. Düşeyde çaprazlar kullandığınız yön merkezi çaprazlı sistemdir. Ve bu sistemin uygun şekilde çalışması için kirişlerinin mafsallı bağlanması gerekir. Diğer yönde portal kirişlerinizin olduğu doğrultuda yani yapı moment aktaracak şekilde modellenmiş bu yönde doğal olarak moment aktaran olacaktır.

Çelik yapılar ve taşıyıcı sistemler hakkında mutlaka çalışınız. Bunun için linklerdeki eğitim videolarımızdan faydalanabilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Forumdaki çelik eğitim başlığındaki diğer videolara da bakınız.

Bunun dışında Prof.Dr. Erdoğan Uzgider hocanın çelik yapılar kitabından da faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda TBDY 2018'i de çalışmanız gerekiyor.

İyi Çalışmalar.

bir sorum daha var size zahmet bu projede merkezi çaprazlı sistemde çaprazların uçları yukarıdan ve aşagıdan 50 santim çekilmiş kolonun uçlarından tutmuyor bu kolonun uçlarından kalan açıklıklar kolonda farklı bir burulma ve burkulma sorununa sebep olmazmı eksantrite sorunu

Çaprazlar - kolon ve kiriş düğüm noktası tek oluşacak şekilde merkezlendirilmelidir. İmalatla ilgili bir durum olması halinde ve birleşimlerin rahat yerleşmesi için bir miktar kaçıklık verilebilir, bu miktar olabildiğince az olacak şekilde ayarlanmalıdır. Projenizde bu doğrultuda düzenleme yapabilirsiniz.

merhaba iyi günler projemde kat ötelemesi var moment aktaran bir sistem yan çaprazları eklediğim taktirde kat ötelemesi artıyor yardımcı olursanız sevinirim

Ekli dosyalar

• 40x58.cde
    6.1 MB · Görüntüleme: 16
Merhaba,
Stabilite elemanlarınızın yerleşimleri hatalı.. forumda muhakkak vardır; bir iki çelik proje örneği incelemenizi hatta programın youtube sayfasından çelik webinarları izlemenizi ve ondan sonra proje yapmanızı öneririm..

stblt.png

Aşağıya linkini bırakıyorum, stabilize elemanlarınızı doğru yerleştirirseniz göreli ötelemeleri sınırlayabilirsiniz..

Mahya noktasına denk gelen kolonlarınız bağlantı noktasıyla çakışacağından pek uygulanabilir değiller...
Ayrıca guse bağlantılarınızı da uygulanabilir hale getirmenizi öneririm..

iyi çalışmalar, saygılar..

Merhaba,
Stabilite elemanlarınızın yerleşimleri hatalı.. forumda muhakkak vardır; bir iki çelik proje örneği incelemenizi hatta programın youtube sayfasından çelik webinarları izlemenizi ve ondan sonra proje yapmanızı öneririm..

Ekli dosyayı görüntüle 26039

Aşağıya linkini bırakıyorum, stabilize elemanlarınızı doğru yerleştirirseniz göreli ötelemeleri sınırlayabilirsiniz..

Mahya noktasına denk gelen kolonlarınız bağlantı noktasıyla çakışacağından pek uygulanabilir değiller...
Ayrıca guse bağlantılarınızı da uygulanabilir hale getirmenizi öneririm..

ÇATI ÇAPRAZLARINI DÜZELTTİM FAKAT KAT ÖTELEMESİ GİTMİYOR HATTA ARTIYOT FARKLI BİR ALTERNATİFİNİZ VARSA PAYLAŞIRSANIZ SEVİNİRİM

Ekli dosyalar

• 40X58 ÇAPRAZ.cde
    5.2 MB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Kolon kesitlerinde artış yapmanız gerekir. PMM oranları sağlasa da göreli öteleme deprem yönetmeliği zorunluluğu olduğu için kritik ve önemli olan odur. Kesitler yeterli bile olsa göreli öteleme sorunu çözülene kadar müdahale etmeniz gerekir.

Bir diğer durumda birleşimler kolon kesitlerinden ve kiriş kesitlerinden daha büyük, geometrik olarak alın levhası genişliği yüksekliği, tepe levhası gibi parametrelere müdahale etmeniz gerekir. Gözle anlaşılabilen bir durum zaten, analiz ve tasarımı etkilemez ancak çizimlerden önce birleşimlerin uygun şekilde düzenlenmesi gerekir.

Ekli dosyalar

• göreli.cde
    5.1 MB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
ÇATI ÇAPRAZLARINI DÜZELTTİM FAKAT KAT ÖTELEMESİ GİTMİYOR HATTA ARTIYOT FARKLI BİR ALTERNATİFİNİZ VARSA PAYLAŞIRSANIZ SEVİNİRİM
1. Portal çerçeve açıklığınız fazla değil, mimariden mi kaynaklı siz mi tercih ettiniz bilmiyorum ama şu handikapı aşmanızı öneririm:
  • Yapı koordinatları doğruysa ciddi kar yükü olan bir bölgedesiniz, makaslar arası oluşan derelerde kar birikmesine bağlı ilave yükler oluşacaktır.. kar yükünüzü TS EN 1991-3 (EC 3)'e göre kontrol ederseniz orada bu durumlardan bahseder ve derelerdeki biriken kar yükü hesaplama yönetmelerini açıklar... bakmanızda yarar var..
Kesit.png

2. Stabilite elemanlarınızı sadece çatı düzleminde değil, düşeyde de düzenleyiniz.. bunu yaparken stabilite örgü şekli Size kalmış... aşağıda bir örnek paylaşıyorum.. çaprazların olduğu her aralıkta düşey çapraz da olacak şekilde sistemi stabil hale getirebilirsiniz..

YC.pngDC.png

3. Yapınızın etrafı kapalı ise kuşak ve kaplama tanımlayıp rüzgar etkilerini de göz önüne alınız... Etrafı açık ise paraşüt etkisine maruz kalabilir çatınız.. buna da dikkat etmenizde yarar var..

4. Proje girerken zaman kazanmak ve daha az yorulmak istiyorsanız; birleşimleri en sona bırakınız (uç serbestlikleri değiştirmemek kaydıyla)..

Not : * rüzgar kolonlarını resim 1'deki gibi yerleştirebilirsiniz...
* birleşimlerle ilgili Nurgül Hanım'ın tavsiyeleri doğrultusunda gerekli düzenlemeleri yapınız...

Merhaba;

1- DD-2 deprem düzeyi standart sanayi tipi yapılar için seçili olmalıdır. TBDY 2018 gereği özel bir kontrol yapmak için kurmadıysanız modeli tasarımın kontrolden geçmesi için DD-2 ye dönmeniz gerekir. Şuanda düşük deprem düzeyinde tasarım yapıyorsunuz, uygun değildir. Bu durum modelinizde düzeltildi, ancak projenizin lokasyonunu girip tekrar çevrimiçi veya çevrımdısı ivmeleri AFAD'tan elde ediniz.

2- Sizin projeniz y yönünde merkezi çaprazlı değil, moment aktaran çerçevedir.

3- Merkezi çaprazlı çerçevedeki kirişlerin mafsallı olması gerekir, sizinkiler moment aktarıyor. Bu kirişlere özelliklerine girip serbestlikler alt sekmesinden görseldeki gibi mafsal oluşturacak şekilde tanımlama yapmanız gerekir.

4- Duvar kulllanmayacaksanız göreli öteleme sınır değerini esnek derz olarak düzenlemeniz gerekir.

Yukarıdaki hatalar giderildiğinde projenizde herhangi bir sorun ile karşılaşılmamaktadır.

İyi Çalışmalar.
Yanlış anlamışsam lütfen düzeltin: 3'de sözü edilen birleşim kiriş-kolon ise, bu birleşimlerin rijit olarak modellenebilmesi de bir seçenek (TBDY 2018, pp.182).

Merhaba, ekteki projemde y yönünde göreli kat ötelemesi sorunuyla karşılaşıyorum. Kolonlarım 20 m yüksek ancak çözüm olarak kolon kesitlerini arttırmam sorunu çözmedi. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum

Ekli dosyalar

• mmm.cde
    805.9 KB · Görüntüleme: 13
Merhaba, ekteki projemde y yönünde göreli kat ötelemesi sorunuyla karşılaşıyorum. Kolonlarım 20 m yüksek ancak çözüm olarak kolon kesitlerini arttırmam sorunu çözmedi. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum

20 metre yükseklik için 45cm kolon yüksekliği az. Kolonların yüksekliklerini y yönünde arttırmalı aynı zamanda moment çerçeve kirişini güçlendirmelisiniz. Ekonomik bir çözüm için örgü kolon ve kirişe dönebilirsiniz. Ayrıca kar yükleriniz az. Rüzgar yükleriniz ciddi oranda az ve hatalı.

birleşimler ve temelleri modelleyiniz. sıralama kolon - kiriş - çapraz - aşık şeklinde olsun. birleşimlerin kısmen düzenlendiği model ekte. ( siz baştaki mantığa göre inceleyin ve yeniden modelleyin ) çelik parametrelerinden göreli kat ötelemesi için sınırı % 50 artırabilirsiniz. bunu değerlendirin.
ancak temel sorununuz zemin.
ze grubu zeminde ve bu yükseklikte bu son uç normal. ekonomik bir kesitte çözmeniz çok zor.
ancak zemin değerleriniz fazlası ile uyumsuz. ze grubu bir zeminde taşıma gücü 30 t/m² üzeri yatak katsayısı 1800 t/m³ kesinlikle olamaz diyorum. bu konuyu uzmanınızla değerlendirin. zd grubu zemin için göreli kat ötelemesi probleminiz yok. ve ekonomik bir çözüm çıkar. değerleriniz zaten zd ve üzeri için uyumlu.

Ekli dosyalar

• göreli çelik cde.cde
    1.1 MB · Görüntüleme: 12
birleşimler ve temelleri modelleyiniz. sıralama kolon - kiriş - çapraz - aşık şeklinde olsun. birleşimlerin kısmen düzenlendiği model ekte. ( siz baştaki mantığa göre inceleyin ve yeniden modelleyin ) çelik parametrelerinden göreli kat ötelemesi için sınırı % 50 artırabilirsiniz. bunu değerlendirin.
ancak temel sorununuz zemin.
ze grubu zeminde ve bu yükseklikte bu son uç normal. ekonomik bir kesitte çözmeniz çok zor.
ancak zemin değerleriniz fazlası ile uyumsuz. ze grubu bir zeminde taşıma gücü 30 t/m² üzeri yatak katsayısı 1800 t/m³ kesinlikle olamaz diyorum. bu konuyu uzmanınızla değerlendirin. zd grubu zemin için göreli kat ötelemesi probleminiz yok. ve ekonomik bir çözüm çıkar. değerleriniz zaten zd ve üzeri için uyumlu.
Yardımınız için teşekkür ederim Olcay Bey

Geri