Petek kirişde dayanım sağlanamıyor hatası

Nazan1990

Yeni Üye
Ekli dosyamda 11.5 metre açıklıkta PETEK IPE300 kullanmama rağmen petek kiriş de dayanımı sağlamıyor hatası alıyorum ve sorunu çözemiyorum . Kesiti büyütsem bile sorunum çözülmedi ?yardımcı olabilir misiniz ?

Ekli dosyalar

• çelik kons..cde
    3.6 MB · Görüntüleme: 78
Re: PETEK KİRİŞ

Merhaba;

1- Petek kirişlerinizde bastan ve sondan dolu en azından 1 er adet bölme olması gerekir ki montajı yapabilin ve birleşimler sağlıklı oluşsun. Aynı zamanda petek kirişler bu şekilde moment aktaran bağlandığında momentin işaret değiştirdiği bölgeye kadar dolu geçilmesi gerekecektir ki yeterli gelsinler.
2- Kirişlerinizin üzerinde ciddi duvar yükü görünüyordu, yapıda duvar olmayacağı için bu durumları kontrol edip düzenlemeniz gerekir.
Yan akslarda stabiliteyi ve yük akışını sağlayacak hiç kiriş yok, bu şekilde göreli ötelemeler yeterli gelemez. Bu durum düzeltildi.

*** Lütfen çelik yapılarda bu şekilde sağdan soldan eleman çalıştırmayınız. Her kesit değiştirme ihtimalinizde geometri bozuluyor. Hepsi tüm elemanlar orta noktadan çalışmalı. Modelinizde kolon ve petek kirişlerin kesitlerinin değişmesi gerekecek, ancak kolonlarınız ortadan çalışmadığı için geometri bozulacaktır, bunları düzenleyiniz.
Petek kirişlerde tasarım ekranlarına bakarsanız vierendel kontrolünden yetersiz geliyor bunun için moment diyagramının 0 olduğu bölgeye kadar bastan ve sondan dolu petek girmelisiniz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

linkindeki videoyu da inceleyiniz.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    30.7 KB · Görüntüleme: 512
  • 2.png
    2.png
    24.6 KB · Görüntüleme: 515
  • İSİMSİZ PROJE.ide10
    18.9 MB · Görüntüleme: 92
merhaba;
İyi akşamlar projemde petek kiriş dayanımı sağlamıyor hatası alıyorum baştan 1 er delik dolu olarak yapmıştım 2 dolu yaparsam oluyor fakat bunun başka bir yöntemi var mı hata yaptığım birşey mi var yardımcı olur musunz.

Ekli dosyalar

• PETEK KİRİŞ DAYANIMI SAĞLAMIYOR.cde
    723.3 KB · Görüntüleme: 7
Geri