Çakışma kontrolü yapınca birleşim yerlerinde yanıp sönmeler

Merhabalar, bitirme projemde çelik tasarım yapıyorum ancak kolon birleşimlerinde bindirme levhalı kolon /kiriş eki kullanıyorum. Bu bireşimi yapıp çakışma kontrolü yapınca birleşim yerlerinde yanıp sönmeler oluyor, yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• ıdecad.jpg 2.jpg
    ıdecad.jpg 2.jpg
    314.2 KB · Görüntüleme: 450
Re: çelik yapılarda birleşim

Merhaba;

Birleşim levhası, bulonlar ve kolon başlığı veya gövdesi üst üste geliyordur. Birleşimin geometrisini düzenlemeniz gerekir. Bulonlar arası mesafeleri kolon gövdesi ile çakışmayacak şekilde arttırınız. Birleşim levhası, bulonlar ve kolon başlığının birbiri içine girip girmediğini kontrol ediniz. Kırmızı yanan kısıma zoom yaparsanız daha net fark edebilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

Re: Çakışma kontrolü yapınca birleşim yerlerinde yanıp sönme

Birleşim yerlerini kaynaklı yapmama rağmen aynı hatayı vermeye devam ediyor. Projenin bazı kolonlarında bulonla bağlamama rağmen hata vermedi, Bazılarında hata veriyor. Zoom yapıp bulonları kontrol ettim bulonları azaltınca kolonlarda hata vermeye başladı

Projemi demo sürümünde yapıyorum

Ekli dosyalar

• çelik projem.ide10demo
    1.5 MB · Görüntüleme: 43

Kolonlardaki bulonlardan bazıları sıkışmamış gözüküyor, kaynak ile yaptığımda da aynı hatayı vermeye devam ediyor

Ekli dosyalar

• ıdecad 3.jpg
    ıdecad 3.jpg
    63.1 KB · Görüntüleme: 406

Merhaba;

Modellerken kolonları önce tek parça tüm yüksekliği boyunca girin. Ardından böl komutu ile birleşim gireceğiniz noktalardan bölün ve birleşimi tanımlayınız. Modelleme aşamasındaki bir durumdan kaynaklı sorun oluşmuş görünüyor. Sizin projenizde tüm veriyi silip yeniden önce 9 m lik kolon girip ardından böl komutu ile uygun noktadan 2 ye ayırıp birleşim girildiğinde çakışma hatası vermiyor.

Çakışma hatası analiz ve tasarım için bir sorun değildir. Çizimlerden yapılması gereken bir kontroldür. Projenin sadece tasarımına ihtiyacınız var ise bu model ile devam edebilirsiniz. Ancak imalata yönelik çizim almanız gerekiyorsa, bildiğiniz gibi demo sürümlerinde yazıcıya çıktı gönderemiyorsunuz, modeli yukarıda söylediğim şekilde baştan kurmanız gerekir. Ki bu sefer kolonları önce tam boylarından giriniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• çelik projem.ide10demo
    329.7 KB · Görüntüleme: 49
Geri