Mesnet atama

AYLA

Yeni Üye
İYİ AKSAMLAR KOLAY GELSİN BİR KİRİŞE MESNET ATADIM VE MESNET REAKSIYONLARINI KONTROL ETMEK İSTEDİM.ANALIZ YAPAR İKEN SÜREKLİ HATA ALIYORUM.İDECAD PROGRAMINDA SABİT VE HAREKETLI MESNETLERİ NASIL TANIMLAMAM GEREKIYOR.ÇELİK KLAVUZUNDAKI SORULARIDA ÇÖZERKEN BU MESNETLERLE ALAKALI SIKINTI YASIYORUM ANALIZ YAPAMIYORUM.PROĞRAMDA MESNET KONULARINI BİRAZ AÇIKLARSANIZ ÇOK MEMNUN OLURUM.
1) SABİT MESNETİ NASIL TANIMLAYACAGIM?
2)HAREKETLI MESNETI NASIL TANIMLAYACAGIM?
3)DUGUM NOKTALARINDAN GİRİLEN MESNETLER NEDEN HATA VERIYOR.NEREDE YANLIS YAPIYORUM
KOLAY GELSIN..ŞİMDİDEN TEŞEKKURLER.

Ekli dosyalar

• mesnet sorunları.ide10demo
    277.6 KB · Görüntüleme: 79
arkadasım foruma yazamıyorum ancak buradan yorum atabıldım sorunun cevabını acıkcası bılmıyorum bana da bırısı yardımcı olabıllır mı kusura bakma forumda herkesın gorebılecegı sekılde yazamadım nasıl oluyo herkesın gorebılecegı yardım edebılecegı sekılde ? sorunum su sekılde benım kat ekleme penceresindeki alt kısımdaki kat aşağı ekle yukarı ekle bölümü gözükmüyor.KAT EKLEYEMİYORUM. Ne yapmam gerekiyor? İdecadi silip tekrar indiyorum ama birşey değişmiyor.

Merhaba;

1- Mesnetleri tanımlamaya teker teker uğraşmak istemezseniz kirişin iki düğüm noktasına denk gelecek şekilde kolon girebilirsiniz. Sabit mesnet için yeni bir tanımlama yapmanıza gerek kalmaz. Mafsal için programdaki Tek kayma levhalı birleşim, köşebentli birleşim vb. birleşimleri kullanabilirsiniz. Bu hali ile bir model ekte mevcut.
2- Kirişe birleşim tanımlamak yerine kiriş özelliklerine girip serbestlikler alt sekmesinden kirişin hangi düğüm noktasına mafsal tanımlayacaksanız o uc için M2 ve M3 kutucuklarına işaret koymanız gerekir.

3- Kolon girmek yerine mesnet tanımlamak isterseniz programda düğüm noktasına mesnet ekle komutu şu şekilde çalışır:

Açılan ekranda tüm serbestlik dereceleri işaretli ise mesnetiniz ankastre olacaktır. Yani tüm öteleme ve dönme hesaba dahil olacaktır. Sabit mesnete çevirmek isterseniz yatay ve düşeydeki hareketi kapatmanız gerekir. Konu tamamen yapı statiği aslında.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
. linki vb. linklerden durumu anlamaya çalışabilir veya yapı statiği kitaplarına bakabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    7.8 KB · Görüntüleme: 983
  • 2.png
    2.png
    19.3 KB · Görüntüleme: 989
nurhantnrvd1:3g3963qt' Alıntı:
arkadasım foruma yazamıyorum ancak buradan yorum atabıldım sorunun cevabını acıkcası bılmıyorum bana da bırısı yardımcı olabıllır mı kusura bakma forumda herkesın gorebılecegı sekılde yazamadım nasıl oluyo herkesın gorebılecegı yardım edebılecegı sekılde ? sorunum su sekılde benım kat ekleme penceresindeki alt kısımdaki kat aşağı ekle yukarı ekle bölümü gözükmüyor.KAT EKLEYEMİYORUM. Ne yapmam gerekiyor? İdecadi silip tekrar indiyorum ama birşey değişmiyor.

Programı
linkinden tekrar indiriniz, problemli bir exe kullanıyor olabilirsiniz. Ardından programı tekrar kurunuz. Sorun devam ederse teknik destek portalına üye olarak bize ulaşınız.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    23.8 KB · Görüntüleme: 706
MERHABA ;
DEDİĞİNİZ ŞEKİLDE YAPTIM DÜGÜM NOKTALARINDAN AMA HATA VERDİ.
2. OLARAK BİR KOLON EKLEDIM İ YONUNE, J YONUNEDE MESNET EKLEDIM .KOLON KISMINDA MOMENT OLUSTU SABIT KISIMDA OLUSMADI.KOLON EKLEMEK SABIT MESNET OLARAK BAGLI İSE MESNET ATADIGIMIZ YERDE NEDEN MOMENT OLUSMADI?

Ekli dosyalar

• mesnet hata.ide10demo
    282.5 KB · Görüntüleme: 67
  • MOMENT 3.ide10demo
    317 KB · Görüntüleme: 54
Merhaba;

Diğer yöntemi denemeniz bu uygulamada daha uygun olacaktır. Etrafa iki kolon yerleştirip kiriş özellikleri serbestlikler alt sekmesinden j ucu için momentleri kapatmak yeterli olur. Orta akstaki kirişiniz için. Ön gruptaki kirişteki sabit mesnetler ise sadece kolon girişi yapılarak sağlanabilir.
Eleman içi serbestlik girişindeki durum şu şekildedir:

- İşaret koyduğunuz moment, kesme kuvveti, eksenel kuvvet ne ise onun değeri 0 olacak şekilde kesit tesirleri oluşur. Buna göre kontrol edebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    25.4 KB · Görüntüleme: 743
  • mesnet hata (1).ide10demo
    411.4 KB · Görüntüleme: 80
Geri